Скачать fb2
Gdzie ja miałam oczy?

Gdzie ja miałam oczy?

Аннотация

    Bianka i Adam kochali się od lat szkolnych, z tą różnicą, że Adam był świadomy swego uczucia do Bianki, natomiast ona była przekonana, że jest on jej najlepszym przyjacielem, ale miłości szukała w ramionach innych mężczyzn. Adam cierpiał tortury, ale dzielnie znosił jej krótkotrwałe przygody miłosne i pocieszał ją za każdym razem, gdy rozczarowana porzucała kolejnego narzeczonego. Przyszedł jednak dzień, w którym postanowił zniknąć z życia Bianki, a ona wówczas odkryła, że Adam jest jedynym mężczyzną, na którym jej naprawdę zależy.


Miranda Lee Gdzie ja miałam oczy?

    Tytuł oryginalny: Two-Week Wife

ROZDZIAŁ PIERWSZY

    – Adam… – zaczęła Bianka tym przymilnym tonem, który znał aż za dobrze. – Widzisz, mam taki mały problem, no i… No i chyba potrzebuję twojej pomocy.
    Spojrzał na nią ze zgrozą. Miał za sobą wyjątkowo ciężki dzień i marzył o tym, by wreszcie odpocząć. Ledwo jednak przestąpił próg, Bianka już zawracała mu głowę jednym z tych swoich „małych problemów". Co wymyśliła tym razem?
    Ta dziewczyna miała wyjątkowy talent do pakowania się w tarapaty, z których Adam wiecznie ją ratował. A to wydała co do grosza pieniądze przeznaczone na spłatę comiesięcznych rachunków, a to pobiła faceta, który nieopatrznie zaczął się do niej nachalnie przystawiać, albo też przyprowadziła do domu jakiegoś zbłąkanego psa czy kota.
    To ostatnie czyniła regularnie, choć doskonale wiedziała, że w ich domu trzymanie zwierząt było zabronione. W rezultacie Adam musiał za każdym razem odwozić te zabiedzone kupki nieszczęścia do schroniska, po czym Bianka całymi dniami patrzyła na niego z takim wyrzutem, jakby popełnił straszliwe przestępstwo.
    Jednak tym razem musiało chodzić o coś innego, gdyż jego współlokatorka zdradzała niezwykłe jak na nią zdenerwowanie. Chyba musiała wyjątkowo nabroić. Co to mogło być, pomyślał w nagłym popłochu. Miał tylko nadzieję, że nie zaszła w ciążę z tym umięśnionym pustogłowym byczkiem, jej ostatnim chłopakiem. Wszystko, tylko nie to!
    – W coś ty się znowu wpakowała? – Z rozpaczą w oczach spojrzał na tę nieznośną dziewczynę, w której kochał się na zabój od dwudziestu trzech lat.
    Spotkał ją jako pięciolatek, gdy posłano go do zerówki. Ciężko przestraszony pierwszym dniem w szkole schował się w kącie i chlipał bezradnie, gdy zadziwiająco rezolutna czterolatka z czarnym kucykiem otoczyła go kruchymi ramionkami i powiedziała, żeby się nic nie martwił, bo ona jest córką nauczycielki, zna całą szkołę na wylot, wszystko mu pokaże i w ogóle będzie się nim opiekować. Od tej pory uwielbiał ją bezgranicznie.
    Skąd mógł wiedzieć, że ten rzekomy anioł stróż był w rzeczywistości przebranym małym czartem? Jej ogromne niebieskie oczy nadal potrafiły przybierać wyraz absolutnej niewinności, który z łatwością zwiódłby każdego. Adam potrzebował wielu lat, by zrozumieć, co z niej za ziółko.
    Jako wyjątkowo energiczna i uparta dziewczynka nie pozwalała się chłopcom w niczym prześcignąć. Biegała szybciej niż oni, wdrapywała się na wyższe drzewa, lepiej strzelała gole. Jednak w szkole średniej wszystko się zmieniło, gdy przestała rosnąć, jej koledzy zaś nagle stali się silniejsi i sprawniejsi niż ona. Sto sześćdziesiąt centymetrów wzrostu i wyjątkowo drobna budowa ciała doprowadzały ją do rozpaczy, więc z tym większą pasją oddawała się uprawianiu najróżniejszych sportów, by udowodnić, że nadal może dorównać chłopcom.
    Właściwie nic dziwnego, że gdy dorosła, interesował ją tylko jeden typ mężczyzn – wielkich, zwalistych osiłków o przerośniętych bicepsach. Nie obchodziło jej, co mieli w głowie i co sobą reprezentowali, za co nieraz przyszło jej słono zapłacić. Wciąż jednak tego nie rozumiała i w kółko popełniała ten sam błąd.
    Adam, jakkolwiek wysoki i lepiej zbudowany, niż Biance się wydawało, wiedział, że jest u niej bez szans. Sama mu to zresztą powiedziała, gdy w dniu jej dwudziestych pierwszych urodzin podjął ostatnią próbę zdobycia jej. Stawił się przed jej drzwiami z dwoma tuzinami purpurowych róż i wyznał, że za nią szaleje. W odpowiedzi usłyszał, że Bianka kocha go nad życie, ale wyłącznie platonicznie, niczym starszego brata i że bardzo jej przykro, lecz na nic więcej Adam nie może liczyć, ponieważ nie pociąga jej fizycznie.
    Właściwie powinien był wtedy dla własnego dobra zniknąć z jej życia, ale nie potrafił. Dlatego przez te wszystkie lata pozostawał jej najlepszym przyjacielem, na którego mogła zawsze liczyć. Nie wychodził na tym najlepiej, gdyż nieraz potrafiła narobić mu masę kłopotów, ale za nic w świecie nie wyrzekłby się swojej roli. Przynajmniej tyle mu pozostało.
    Podszedł do barku i nalał sobie kieliszek czegoś mocniejszego. Tak na wszelki wypadek.
    – No, wyduś wreszcie z siebie, co znowu zbroiłaś. Sam przecież nie zgadnę, po tobie można się spodziewać wszystkiego.
    Nadąsana, wydęła usta, przez co oczywiście wyglądała jeszcze piękniej.
    – Mówisz tak, jakbym była…
    – …kompletnie zwariowana i nieodpowiedzialna? – podsunął usłużnie. To, że była przy tym cudowna, czarująca i absolutnie jedyna w swoim rodzaju, zachował dla siebie.
    Pociągnął spory tyk alkoholu, obserwując przy tym Biankę, która mierzyła go obrażonym spojrzeniem. Z tymi zmrużonymi oczami i upiętymi na czubku głowy kruczoczarnymi włosami wyglądała jak orientalna piękność. Adam specjalnie podarował jej na ostatnią Gwiazdkę czerwone kimono, a po nocach śnił nieraz, że jest jego prywatną gejszą… Gejsze jednak cechowała uległość, a tą cechą Bianka nie dysponowała nawet w minimalnych ilościach!
    – Och, bo ty jesteś taki zasadniczy. W ogóle nie umiesz się bawić – odparowała.
    Adam żachnął się, przeszedł przez pokój i opadł na swój ulubiony skórzany fotel.
    – Tobie zaś wydaje się, że potrafisz i że robisz to przez całe życie – zauważył. – Nie jestem jednak do końca przekonany, czy się tak świetnie bawiłaś, gdy przed rokiem pojawiłaś się tu bez grosza przy duszy; bez dachu nad głową i bez jakichkolwiek perspektyw. Albo wtedy, gdy parę miesięcy temu szlochałaś mi w kamizelkę, kiedy rzucił cię ten twój ostatni umięśniony bezmózgowiec. – Na szczęście udało mu się powiedzieć to dość obojętnym tonem, podczas gdy w rzeczywistości wszystko się w nim gotowało na myśl o tym, że jakiś facet miał prawo do jego Bianki. – Rzeczywiście, znakomita zabawa, kiedy inni muszą cię za uszy wyciągać z kłopotów – skomentował zjadliwie.
    – Nikt nie ma takiego przymusu – wycedziła, mocno naburmuszona. – I zapamiętaj sobie, że zazwyczaj to ja rzucam, a nie mnie rzucają. To, że raz mnie ktoś zostawił, jeszcze o niczym nie świadczy.
    – Zdaje mi się, że odbiegliśmy od tematu – przypomniał chłodno. – Powiedz wprost, o co ci chodzi. Nie mam dziś nastroju na te twoje różne kobiece gierki i podchody.
    – Ale ty jesteś! Przecież tylko chciałam jakoś przygotować grunt, żeby było ci łatwiej zrozumieć sytuację. Widzisz, ja wcale nie miałam pojęcia, że to tak wyjdzie i że trzeba będzie prosić cię o pomoc. Naprawdę nie zamierzałam zawracać ci głowy, to samo jakoś tak wyszło. – Usiadła na stojącej przy fotelu kanapie i pochyliła się w stronę Adama z tak błagalnym wyrazem twarzy, że kamień by się wzruszył.
    W jednej sekundzie serce stopniało mu jak wosk, jednakże po raz pierwszy rozsądek okazał się silniejszy niż uczucia. Widać było jak na dłoni, że to przewrotne stworzenie znów zamierza go wykorzystać i to bez najmniejszych skrupułów. Należało wreszcie położyć temu kres.
    – Dość tego – przykazał ostro. – Mów, o co chodzi i nie próbuj mnie urabiać słodkimi minkami. Sam zdecyduję, czy ci pomóc, czy nie.
    W jej oczach odbiło się niekłamane zdumienie, ponieważ do tej pory ratował ją z każdej opresji bez słowa sprzeciwu. Adam obserwował, jak Bianka prostuje się z oburzeniem i w charakterystyczny sposób unosi dumnie brodę. Zawsze tak robiła, gdy zamierzała się obrazić i w ten sposób ukarać go. Teraz jednak chyba nie mogła sobie na to pozwolić. Domyślał się, że wplątała się w coś poważnego i że zrobi wszystko, by go w to wciągnąć.
    – Nie musisz mówić do mnie takim tonem – oznajmiła z urazą.
    – Pozwól, że to ja będę decydował, jak mam do ciebie mówić – uciął twardo. – No, gadaj wreszcie.
    – Proszę bardzo. Chodzi o mamę.
    May Peterson, Szkotka, wróciła przed paroma laty do ojczyzny, gdzie miała kilkoro rodzeństwa. W Australii czuła się bardzo samotna po śmierci męża, gdyż jedyna córka wiecznie udawała się na jakieś niebezpieczne wyprawy po całym świecie, wracając do domu tylko na parę miesięcy, by zarobić na kolejny wyjazd w nieznane.
    Przed kilkoma miesiącami u matki Bianki wykryto raka piersi.
    – Czy jej stan się pogorszył? – spytał z niepokojem. – Potrzebujesz pieniędzy, żeby znów do niej jechać?
    – Nie, nic z tych rzeczy. Zresztą, i tak jeszcze nie zwróciłam ci wszystkiego za bilet do Edynburga.
    Adam zgadywał, że tylko to trzymało ją tak długo w jednym miejscu. Wiedział, że gdy tylko Bianka zarobi wystarczającą ilość pieniędzy, żeby spłacić dług i odłożyć na kolejną wyprawę, to natychmiast wyjedzie wędrować po Himalajach albo szusować po alpejskich stokach.
    – W czym więc problem?
    – W przyszłą sobotę mama przyjeżdża z wizytą. Na dwa tygodnie.
    – Powinnaś się chyba cieszyć, nie? Ach, rozumiem. Chcesz, żeby zamieszkała tutaj? Nie ma sprawy, ja ostatnio rzadko bywam w domu, a u ciebie stoi dodatkowe łóżko, więc nie widzę problemu.
    – Ale ja widzę. Nie mogę spać z nią w jednym pokoju. Adam zmarszczył brwi.
    – Kompletnie nic z tego nie rozumiem. Odpowiedziało mu ciężkie westchnienie.
    – Mama myśli, że jesteśmy małżeństwem. Powinnam więc dzielić z tobą pokój, a ty powinieneś więcej przebywać w domu. Swoją drogą ciekawe, gdzie ty się właściwie podziewasz. Doprawdy, gdybym cię nie znała, podejrzewałabym, że mnie unikasz – paplała Bianka.
    – Chwileczkę – przerwał jej. – Ona myśli, że jesteśmy małżeństwem? – powtórzył wolno, dobitnie akcentując każde słowo.
    – Och, nie patrz tak na mnie. Po prostu nie widziałam innego wyjścia. Jak byłam u niej w maju, wyglądało na to, że mama umrze! Chciałam więc jakoś osłodzić jej te ostatnie chwile, a ponieważ wiedziałam, że ona cię uwielbia, to powiedziałam, że się zaręczyliśmy. Po powrocie musiałam nadal udawać, bo mama wciąż leżała w szpitalu. Wysłałam jej więc niektóre zdjęcia z wesela Michelle i napisałam, że to przyjęcie po naszym ślubie.
    Adam z niedowierzaniem pokręcił głową.
    – Uwierzyła? Przecież miałaś jakąś kolorową sukienkę!
    – Bladoróżową i bardzo elegancką, więc mogła z łatwością ujść za ślubną, zwłaszcza że jako druhna miałam kwiaty i stroik we włosach. Ty, będąc drużbą, też wyglądałeś niezgorzej. Do tego zrobiono nam masę zdjęć razem, a na wielu pojawiały się jakiejś osoby z waszej rodziny. Miałam szczęście, że akurat trafiło się wesele twojej siostry. Mama niczego nie podejrzewała. Pamiętasz tę pościel, którą przysłała i którą ci dałam? To był… No, to był nasz prezent ślubny.
    Adam gniewnie zacisnął dłoń na prawie pustej szklance. Bianka dla swoich celów beztrosko uczyniła z niego swego męża, nawet nie pytając go o zdanie! Jak zwykle wpakowała go w kłopoty, a on miał ratować jej skórę. Dałby głowę, że ani przez moment nie zastanowiła się nad konsekwencjami swojego postępowania. Nigdy tego nie robiła…
    Najlepszym dowodem było to, że w wieku siedemnastu lat zażądała, żeby… pozbawił ją dziewictwa. I bynajmniej nie dlatego, że jej się podobał! Po pierwsze, paliła ją ciekawość, a po drugie, miała dość uszczypliwych uwag koleżanek, które już miały to za sobą i natrząsały się, że Bianka zachowała cnotę wyłącznie z braku chętnych.
    Przyszła do niego, ponieważ on jeden szalał za nią i wcale tego nie ukrywał. Inni chłopcy nie zalecali się do niej, gdyż przywykli widzieć w niej kumpla i partnera, a nie obiekt westchnień i pragnień. Zachowywała się tak, że umknęło ich uwagi, iż wyrosła na atrakcyjną dziewczynę…
    Niejako automatycznie wybór Bianki padł na Adama. Nie wiedziała jednak, że on również nie miał pod tym względem żadnego doświadczenia – z tego prostego powodu, że czekał na nią. W efekcie był tak bardzo spięty, tak się starał i tak bał się ją zranić, że wszystko zepsuł. Gdy to stresujące doświadczenie dobiegło wreszcie końca, Adam czuł wyłącznie wstyd i upokorzenie. Bianka nie odezwała się ani słowem i rozstała się z nim z wyraźną ulgą. Miało to tylko tę dobrą stronę, że na kilka lat zniechęciła się do bliższych kontaktów z mężczyznami, co stanowiło dla niego pewną pociechę.
    Niestety, po jakimś czasie pewien instruktor wschodnich sztuk walki odebrał rezerwę Bianki jako wyzwanie i wreszcie dopiął swego. Od tej pory podświadomie uważała za stuprocentowych mężczyzn jedynie kulturystów, atletów i tym podobnych. Adam nie miał złudzeń co do tego, że w jej opinii pozostał niezdarnym, chuderlawym chłopaczkiem i że Bianka nigdy nie da mu drugiej szansy na to, by udowodnił swoją przewagę nad rywalami.
    To dlatego tak spokojnie proponowała mu teraz udawanie małżeństwa! Przez cały pobyt matki zamierzała sypiać w jego łóżku, oczywiście zażądawszy od niego uprzednio, by nawet nie śmiał jej tknąć. Mógł się założyć, że nawet przez ułamek sekundy nie brała pod uwagę jego uczuć.
    Z determinacją odstawił szklaneczkę na podręczny stolik i podniósł się z fotela. Nigdy więcej nie pozwoli Biance tak go dręczyć. Koniec.
    – Odmawiam – oznajmił twardo i wyszedł z pokoju.

ROZDZIAŁ DRUGI

    – Jak to odmawiasz?! – zawołała za nim z desperacją.
    – Po prostu nie zgadzam się. Zrobiłaś z nas małżeństwo, to teraz nas rozwiedź – rzucił przez ramię.
    No tak. Miała przeczucie, że tym razem nie pójdzie jej tak łatwo. Intuicja jednak podpowiadała, że nie wszystko stracone. Nie bez kozery Michelle często powtarzała, że Bianka może sobie owinąć Adama wokół małego palca. Czasami sumienie wyrzucało jej, że wykorzystuje jego słabość do niej, ale uspokajała się tym, że przecież ostrzegła go uczciwie, że nie ma na co liczyć.
    Zresztą, coraz więcej wskazywało na to, że on już się chyba wyleczył ze swego zauroczenia. Mieszkała tu od roku i przez ten czas widziała całkiem sporo różnych panienek odwiedzających jej przyjaciela. Były to bez wyjątku długonogie blondynki o takich kształtach, że skazaną na niemal chłopięcą figurę Biankę aż skręcało z zazdrości. Jeżeli Adam wciąż się w niej podkochiwał, to krył się z tym wyjątkowo dobrze…
    A może już mu przeszło? Nigdy przedtem o tym nie pomyślała i teraz nagle niemal wpadła w panikę. Przekonanie, że cokolwiek by się stało, Adam wciąż będzie ją kochał, stanowiło dla niej jedyną podporę w wielu trudnych chwilach. Tą myśl pomagała jej odbudowywać wiarę w siebie po tym, jak kolejni mężczyźni traktowali ją jak towar.
    Nie, absolutnie nie życzyła sobie, żeby Adamowi przestało na niej zależeć. Przecież ona zginie bez niego! Nikt inny jej tak dobrze nie zrozumie, nie wybaczy wszystkiego, nie zaoferuje pomocy. Nie, to niemożliwe, żeby się od niej odwrócił. W jakiś szczególny sposób byli ze sobą związani – chyba na zawsze.
    Polubiła go od pierwszej chwili. Był taki słodki i taki wzruszająco bezradny. Nie to, co ona, która musiała wszędzie wejść i wszystko wiedzieć. Czuła się za niego w dziwny sposób odpowiedzialna i opiekowała się nim niczym kochająca siostra. W szkole średniej, nie zauważona przez nikogo, stała się świadkiem nieprzyjemnej sceny, kiedy to koledzy w obrzydliwy sposób drwili z Adama, znanego ze swojej nieśmiałości względem dziewcząt. Biance zrobiło się wtedy tak przykro, że postanowiła poświęcić się dla dobra swojego; najlepszego przyjaciela.
    Do tej pory, gdy wracało do niej wspomnienie tamtej nocy, ogarniały ją mieszane uczucia. Wyszło beznadziejnie, to fakt. Bolało ją potwornie. Ale przecież… Przecież było coś niewymownie wzruszającego w tym zdenerwowaniu Adama, który tak bardzo się starał… dla niej, Coś, co odebrało jej mowę i sprawiło, że omal się nie rozpłakała.
    Właśnie, teraz też mógłby się postarać, pomyślała, gwałtownie wracając do rzeczywistości. Poderwała się z kanapy i pobiegła w ślad za nim. Niech się nie wygłupia i przestanie się dąsać, przecież to dla dobra jej matki, którą zresztą bardzo lubił. O co mu więc chodziło?
    Wpadła do jego pokoju tylko po to, by ujrzeć zatrzaskujące się przed jej nosem drzwi łazienki. Następnie usłyszała szczęk zamka i szum wody. Nie miała więc innego wyjścia, tylko cierpliwie czekać. Naraz zauważyła porozrzucaną na podłodze garderobę i z niedowierzaniem pokręciła głową. Bałagan nie pasował do jej przyjaciela w równym stopniu jak ten jego dzisiejszy wybuch gniewu.
    Adam wyrósł z cokolwiek niezdarnego i niepewnego siebie chłopca na spokojnego i opanowanego mężczyznę, w którego życiu wszystko było poukładane niczym w pudełeczku. Został pracownikiem naukowym, wykładał matematykę na uniwersytecie w Sydney i nawet w jego hobby – grywaniu na wyścigach konnych – nie dałoby się dopatrzeć odrobiny spontaniczności, gdyż służyło mu to głównie do testowania różnych skomplikowanych układów matematycznych dotyczących prawdopodobieństwa.
    Bianka w zamyśleniu zaczęła podnosić porozrzucane ubranie i układać je równo na krześle. Waśnie kończyła, gdy drzwi łazienki otworzyły się i Adam wrócił do pokoju. Na jej widok szczelniej otulił się swym ulubionym pąsowym szlafrokiem.
    – Nie weźmiesz mnie na to – zakomunikował zimno.
    – Nie rozumiem…
    – Oczywiście, że rozumiesz. Sprzątanie po mnie nic nie da, tak samo, jak umizgiwanie się i branie mnie na lep słodkich słówek. Tym razem przebrałaś miarkę. Nawet palcem nie kiwnę, żeby ratować twoją skórę. Pani Peterson, mam nadzieję, pożyje jeszcze wiele lat, ale ja nie zamierzam przez ten cały czas robić za idiotę.
    Aż się zachłysnęła z oburzenia.
    – Za idiotę? – powtórzyła.
    – Tylko ktoś ciężko poszkodowany na umyśle mógłby mieć ochotę zostać twoim mężem. No, ewentualnie masochista – dodał z drwiną, a w jego szarych oczach pojawił się błysk okrutnego rozbawienia.
    Nie wierzyła własnym uszom. Jak to możliwe, by jej ukochany, słodki Adam mówił do niej w ten sposób?
    – Wyglądasz na zaskoczoną – skwitował, nonszalanckim ruchem przeczesując palcami mokre włosy. – Nie wmawiaj mi tylko, że wierzyłaś w te wszystkie bajeczki mojej siostry, która opowiadała ci, jakobym ciągle się w tobie podkochiwał.
    Bianka bezwiednie aż otworzyła usta że zdumienia.
    – Michelle jest niepoprawną romantyczką – kontynuował. – Owszem, kiedyś durzyłem się w tobie, ale sama mnie z tego skutecznie wyleczyłaś w dniu twoich dwudziestych pierwszych urodzin. Wylałaś mi na łeb taki kubeł zimnej wody, że otrzeźwiałem natychmiast. Jeszcze tego samego wieczora pocieszyłem się w ramionach takiej, która miała o mnie lepsze zdanie niż ty.
    Tymi bezlitosnymi słowami dopiekł jej do żywego. Ale jeszcze większy ból zadawały obrazy, które pojawiły się nagle przed jej oczami.
    – No wiesz! – wybuchnęła z goryczą. – To ja wyrzucałam sobie przez całą noc, że musiałam złamać ci serce, podczas gdy ty w rzeczywistości zabawiałeś się z jakąś… Która to była? – syknęła nienawistnie.
    – Laura.
    Bianka zaniemówiła. Laura znalazła się na przyjęciu właściwie przypadkiem, jako podrywka jakiegoś znajomego. Starsza o co najmniej dziesięć lat od nich, budziła jednak zachwyt mężczyzn oszałamiającą figurą i długimi blond włosami. I to z tą flądrą…?
    – Nie wierzę! – wydusiła wreszcie z siebie. Nie mogła się pogodzić z myślą, że Adam tak po prostu… zdradził ją!
    – Och, moje ty biedactwo – powiedział z udawanym współczuciem. – Popłaczesz się, bo ktoś ci zabrał lizaka, którego i tak nie chciałaś? Bo brzydki Adaś nie chce się już z tobą bawić w twoją grę? – Naraz jego oczy zwęziły się, a w głosie ponownie zabrzmiał cynizm. – Radzę ci, wymyśl jakąś nową historyjkę dla swojej mamusi, bo ta nie wypaliła. A jeśli znowu ci się nie uda, to zawsze przecież możesz powiedzieć prawdę.
    Niebotycznie zdumiona Bianka wreszcie doszła nieco do siebie i odzyskała rezon.
    – Adam, ja cię w ogóle nie poznaję! Co się z tobą dzieje? Piłeś? A może przegrałeś na wyścigach?
    Złapał ją za ramiona i siłą posadził na łóżku.
    – Owszem, piłem – potwierdził lodowatym tonem. – I rzeczywiście straciłem masę forsy. Ale to nie ma nic do rzeczy. Po prostu nie pozwolę ci dłużej wchodzić mi na głowę. Od dawna wiedziałem, że za bardzo ci pobłażam, a ty w efekcie myślisz, że możesz ze mną robić, co ci się żywnie podoba, bo ja się na wszystko zgodzę. Przymykałem na to oko, bo tak było mi z pewnych względów wygodniej, ale teraz przestało mi się to opłacać.
    – Skąd ta nagła zmiana? – spytała gniewnie. Nie potrafiła zaakceptować faktu, że przez tych kilka ostatnich lat jedynie udawał, że mu na niej zależy. Jak mógł ją tak oszukiwać?
    – Ponieważ spotkałem kogoś – wyjaśnił spokojnie. – Co więcej, zamierzam się żenić. Trudno jednak się oświadczać, udając jednocześnie męża innej kobiety, nie sądzisz?
    Odniosła nagle dziwne wrażenie, jakby całe jej życie zaczęło się rozpadać. Nie rozumiała tego, ale tak właśnie się czuła.
    – Nie wierzę ci! – powtórzyła nieco histerycznie i wstała gwałtownie, zauważając przy tym ze zdumieniem, że nogi się pod nią trzęsą. – Od co najmniej miesiąca nie kręciła się tu żadna dziewczyna. Nie ma więc nikogo takiego. Wymyśliłeś to sobie.
    W rzeczywistości wcale nie była tego taka pewna. Adam ostatnio często nie wracał na noc, ale tłumaczył to tym, że pracuje do późna na uniwersytecie, ponieważ w razie potrzeby ma możliwość tam przenocować. Do tej pory nie miała powodów, by mu nie wierzyć, ale teraz pomyślała nagle, że mogło istnieć zupełnie inne wytłumaczenie jego powtarzających się nieobecności.
    – Nie przyprowadzałem tu Sophie właśnie dlatego, że myślę o niej poważnie. Jakie miałbym u niej szanse, gdyby natknęła się w moim mieszkaniu na inną kobietę? Żadna z moich znajomych nie chciała mi uwierzyć, że nie łączy mnie z tobą intymny związek. Trudno im się zresztą dziwić, skoro zachowywałaś się tak, jakbym stanowił twoją własność.
    – Wcale nie – zaprzeczyła gorąco, lecz w głębi duszy musiała przyznać mu rację. Owszem, z całą premedytacją zniechęcała kolejne przyjaciółki Adama, ale robiła to wyłącznie dla jego dobra. Przecież widziała, że żadna z tych seksownych idiotek nie zasługuje na niego, chciała go więc przed nimi chronić.
    – Sama nigdy mnie nie chciałaś – ciągnął z tłumionym gniewem. – Ale jednocześnie nie miałaś ochoty odstąpić mnie nikomu innemu, jakbym był twoją zabawką. Zachowywałaś się jak pies ogrodnika: sam nie weźmie i drugiemu nie da.
    – Jak możesz mi mówić takie obrzydliwe rzeczy? – jęknęła bliska płaczu. – Dlaczego sprawiasz mi przykrość?
    – Prawda zazwyczaj boli – skomentował zimno. Bianka nie bardzo rozumiała, czemu jest aż tak bardzo roztrzęsiona na samą myśl o tym, że Adam zamierza się żenić. Przecież nie zamierzała się za niego wydawać. Za nikogo innego również.
    Zdawała sobie sprawę z tego, że nie jest stworzona do życia w rodzinie, podobnie jak jej ojciec, którego przypominała niemal w każdym calu. Oboje potrzebowali ciągłych zmian, tęsknili do przygód i ekscytujących przeżyć, nigdzie nie potrafili zagrzać miejsca ani związać się z nikim na stałe. Tata ożenił się pod wpływem chwilowego impulsu, zaś przez następnych dwadzieścia lat poszukiwał wciąż nowych podniet poza legalnym związkiem…
    Bianka nie zamierzała powtarzać jego błędu, ponieważ ona również szybko nudziła się kolejnymi partnerami. Jej zainteresowanie nawet najbardziej atrakcyjnym mężczyzną trwało najwyżej pół roku. Zawieranie małżeństwa nie miało więc najmniejszego sensu.
    – Kim jest ta cała Sophie? – spytała z urazą.
    – Nic ci nie powiem, bo znowu namieszasz. Zresztą, nie twoja sprawa. Ja nie wypytuję o twojego faceta.
    – Pytaj, wiesz przecież, że nie mam przed tobą tajemnic. A w ogóle Derek już nie jest moim facetem.
    – Ho, ho, co się stało? Czyżbyś wreszcie dla odmiany spróbowała z nim porozmawiać?
    Kąciki jej ust drgnęły mimowolnie. Derek, fantastycznie umięśniony zawodowy sztangista, nie grzeszył zbytnią lotnością umysłu.
    – Mniej więcej – przyznała.
    Ich spojrzenia spotkały się, a w oczach pojawiło się na moment dawne zrozumienie, na którym latami opierała się ich przyjaźń. Bianka wiedziała, że jedynie Adamowi może bez wahania wyznać absolutnie wszystko, a on zawsze wysłucha, rozważy, doradzi i nigdy, ale to przenigdy jej nie potępi. Nie, to niemożliwe, żeby tak nagle się zmienił i żeby przestał być jej przyjacielem.
    Położyła dłoń na jego ramieniu.
    – Przecież Sophie nie musi o niczym wiedzieć – przekonywała. – Adam, proszę… Nie chcę psuć mamie pobytu w Australii. Ona zresztą wkrótce wyjedzie, to tylko dwa tygodnie. Obiecuję, że zaraz potem do niej napiszę i jakoś to załatwię. – Patrzyła mu błagalnie w oczy, wstrzymując przy tym oddech.
    Westchnął ze znużeniem i odsunął jej rękę.
    – Czy do ciebie nie dotarło nic z tego, co powiedziałem? Powtórzę to więc nieco jaśniej. Nie mam zamiaru udawać szczęśliwego mężusia na użytek twojej mamy. Nie zgadzam się, żebyś spała w moim pokoju, chyba że mnie tam nie będzie. Nie spodziewaj się też, że zjawię się na każde twoje zawołanie i zatańczę na dwóch łapkach, tak jak mi zagrasz – oznajmił twardo.
    – To co ja mam jej powiedzieć?! – zawołała w panice.
    – Nie wiem i nic mnie to nie obchodzi. Mam miłe gniazdko, gdzie w razie potrzeby mogę spędzić te dwa tygodnie, więc to nie moja sprawa. – Bezceremonialnie wypchnął ją ze swojej sypialni. – A teraz wybacz, ale chciałbym się ubrać.

ROZDZIAŁ TRZECI

    Adam zamknął oczy i ciężko oparł się o zamknięte drzwi.
    Niech ją diabli porwą! Przez nią musiał uciekać się do kłamstw, czym się serdecznie brzydził.
    Wcale nie zamierzał oświadczać się Sophie. Przecież poznał tę dziewczynę zaledwie przed tygodniem… Nie planował też żadnego wyjścia na dzisiejszy wieczór. Naprawdę czuł się potwornie zmęczony, miał dość wszystkiego, najchętniej położyłby się wygodnie na kanapie przed telewizorem i skrycie liczył na to, że Bianka uraczy go jakimś pysznym daniem. Gotowała po prostu fantastycznie, a co więcej lubiła to i często rozpieszczała go różnymi smakołykami.
    W obecnej sytuacji nie mógł tu jednak zostać. Trudno, prześpi się w apartamencie, chociaż pewnie wciąż śmierdzi tam farbą, przecież remont dopiero co się zakończył. Bianka będzie przekonana, że udał się na randkę z Sophie. Właściwie szkoda, że się nie umówił. Udałoby mu się choć na parę godzin zapomnieć o tym uroczym czarcie, który dręczył go bez wytchnienia dzień po dniu.
    Przed kilku laty dzięki Laurze nauczył się, by nie spotykać się nigdy z dziewczynami, które choć w najmniejszym stopniu przypominałyby mu Biankę. Dlatego zawsze wybierał wysokie blondynki o bujnych kształtach, najlepiej mało rezolutne. Ostatecznie mogła się czasem trafić jakaś ruda. Brunetki, zwłaszcza inteligentne, były absolutnie wykluczone!
    Sophie, początkującą aktoreczkę, poznał w nowo otwartym kasynie w Sydney, gdzie dorabiała jako krupierka. Od razu zwróciła na niego uwagę, pewnie zrobił na niej wrażenie, swobodnie operując żetonami o równowartości tysiąca dolarów każdy.
    Od lat uprawiał hazard i to z dużym powodzeniem, ponieważ podchodził do tego bez emocji, niemalże naukowo, testując różnorodne układy matematyczne. Bianka nie uwierzyłaby mu, gdyby zdradził jej, ile na tym zarobił przez kilka lat. Nie zamierzał się jednak przyznawać. Wolał, żeby myślała, iż grywał wyłącznie na wyścigach i że właściwie więcej tracił, niż zyskiwał.
    Na wyścigach, owszem, bywał również, ale nie za często. Teoria prawdopodobieństwa lepiej sprawdzała się w kasynach, zresztą tam znajdowały się większe pieniądze… Jedyny kłopot tkwił w tym, że musiał nieustannie zmieniać lokale, gdyż wiedział, iż łatwo zauważyć kogoś, kto dość regularnie rozbija bank. Nie chciał ryzykować, że któregoś razu nie zostanie wpuszczony.
    Bianka nie miała najmniejszego pojęcia o jego wypadach do kasyn w Melbourne, Adelajdzie czy nawet w bardzo już odległym Perth. Nie wiedziała też o istnieniu eleganckich, luksusowych kobiet, które często w różny sposób wyrażały zainteresowanie jego osobą. Leczyło to do jakiegoś stopnia jego zranioną dumę i głęboko ukryty kompleks, którego się nabawił, gdy uwielbiana dziewczyna powiedziała mu prosto w oczy, że nic nie czuje, gdy na niego patrzy. Sympatię i przyjaźń owszem, ale to wszystko. Oznaczało to że nie liczył się dla niej jako mężczyzna, a świadomość tego faktu bolała.
    Sophie była kolejną z licznych pocieszycielek, które od pierwszego spojrzenia dawały mu do zrozumienia, że zrobił na nich wrażenie. Kiedy się poznali w kasynie, testował właśnie nowy system gry. Nie szło mu zanadto, gdyż rozpraszały go uporczywie powracające myśli o Biance spędzającej właśnie weekend w jakimś obskurnym nadmorskim motelu z tym całym Derekiem. Skoro się rozstali, to niewykluczone, że została wtedy przykładnie w domu, lecz wówczas nie miał o tym pojęcia i przeżywał prawdziwą gehennę. Wystarczyło, by Sophie w pewnym momencie puściła do niego oko, a poczuł do niej taką wdzięczność, że specjalnie czekał, aż skończy pracę.
    Nad ranem obudził się w obcym mieszkaniu z seksowną blondynką u boku, podczas gdy wiele dałby za to, by towarzyszyła mu pewna nieznośna brunetka o przepięknych niebieskich oczach.
    Zaklął i oderwał się wreszcie od drzwi. Nie podobało mu się to, co robił, ale te przelotne przygody przynosiły mu choć kilka godzin zapomnienia i ulgi, stając się dlań czymś w rodzaju narkotyku.
    Zrzucił szlafrok i podszedł do szafy, w roztargnieniu wyciągając pierwsze z brzegu rzeczy, jakie mu wpadły w rękę. Tak, wyglądało na to, że do końca życia był skazany na chętne i łatwe panienki, ponieważ małżeństwo w ogóle nie wchodziło w rachubę. W roli swojej żony i matki swoich dzieci widział tylko jedną jedyną kobietę, równie dobrze mógłby jednak pragnąć gwiazdki z nieba. Pozostawało mu więc zadowalanie się namiastkami i snucie daremnych marzeń o tym, co by się mogło stać, gdyby nie zraził Bianki do siebie jako niezdarny osiemnastolatek.
    Zerknął przelotnie w lustro i dopiero teraz zauważył, co na siebie włożył. Widok wypłowiałych dżinsów i flanelowej koszuli przypomniał mu o tych wszystkich eleganckich ubraniach, które mógł wreszcie zostawić w apartamencie, zamiast wozić je w bagażniku samochodu. Kosztowne koszule, nieskazitelne fraki, czarne jedwabne piżamy i szlafroki… Wszystko to służyło kreowaniu wizerunku wytrawnego gracza i równie doświadczonego kochanka.
    Potrząsnął głową. Wiedział, że to drugie, sekretne życie, * jakie prowadził, nie było prawdziwe. To była jedynie gra, która z jednej strony pozwalała mu bez wahania i wyrzeczeń zajmować się ukochaną, lecz niepopłatną pracą naukową, a z drugiej odwracała jego uwagę od frustracji, jakie niosła rzeczywistość.
    Owa rzeczywistość przybrała postać prześlicznej egoistki, która obecnie czekała za drzwiami, gotowa znów zacząć wiercić mu dziurę w brzuchu i upierać się, by udawał jej męża.
    Musiał wytrwać w swoim postanowieniu, choć okazało się to trudniejsze, niż przypuszczał. Już zaczynał się łamać. Po pierwsze, czuł wyrzuty sumienia, gdy pomyślał o biednej pani Peterson, a po drugie… Wyobraźnia podsuwała mu kuszące obrazy Bianki spoczywającej w jego łóżku. Może byłaby na tyle wdzięczna, że pozwoliłaby, mu…
    Nie, zdecydował nagle, zaciskając z determinacją zęby. Nie chciał, żeby powodowała nią wdzięczność. Marzył o tym, by pragnęła go, tak jak on pragnął jej. Musiałaby chcieć być z nim tylko i wyłącznie ze względu na niego!
    Przycisnął dłoń do mocno bijącego serca i spróbował się nieco uspokoić, a następnie przysiągł sobie, że nie ulegnie. Choćby miała go błagać na kolanach i namawiać, i kusić…
    No, nie przesadzaj, odezwał się nieco kpiąco jakiś wewnętrzny głos. Gdyby to naprawdę zrobiła, nie miałbyś żadnych szans.
    Nic by mnie bardziej nie ucieszyło, odpowiedział sam sobie. Oddałbym wszystko za to, by tak się stało. Wszystko!
    Bianka nerwowo odwróciła się od kuchennego zlewu, gdy tylko usłyszała, że Adam wychodzi ze swego pokoju. Trzaśniecie drzwiami oznaczało aż nadto wyraźnie, że wciąż nie był w dobrym nastroju. Niedobrze. Nie miała pojęcia, jaką taktykę powinna obrać, by go jednak przekonać.
    Odwołaj się do jego współczucia i dobrego serca, podpowiedziała intuicja. Nie namyślając się wiele, popędziła na korytarz, by dopaść Adama, zanim ten zdąży wyjść.
    – O, to nie zabierasz przyszłej narzeczonej na randkę? – wyrwało jej się niechcący na widok jego znoszonego ubrania. Zrozumiała poniewczasie, że źle zaczęła i ugryzła się w język, lecz było już za późno.
    – Dzisiaj spędzimy wieczór u niej – wycedził. – Zamierzamy oglądać filmy na wideo i zgłębiać sens życia.
    Ten nietypowy dla niego sarkazm odbierał jej resztę nadziei. Czuła, że na razie nic nie wskóra i że najlepiej byłoby zaczekać z rozmową do następnego ranka. Istniała jednak możliwość, że on wcale nie wróci, ostatnio coraz więcej czasu spędzał poza domem, ani chybi przesiadywał u tej swojej cacanej Sophie.
    – Adam, wiem, że powinnam była cię uprzedzić, zanim powiedziałam mamie…
    – W ogóle nie powinnaś była jej tego mówić! – przerwał.
    – Masz rację. Źle postąpiłam; Przepraszam.
    – Przeprosiny niczego nie załatwią.
    Poczuła, że zaczyna narastać w niej złość. Człowiek przecież ma prawo czasem się pomylić, prawda? Czemu Adam tak nią poniewierał? Czemu tak się uparł? Czy prosiła o tak wiele? Dwa głupie tygodnie udawania jej męża, a potem będzie mógł poślubić tę swoją… tę kreaturę.
    – Zawsze powtarzałeś, że mogę na ciebie liczyć – wytknęła mu.
    – Bo możesz. W granicach rozsądku. Z dezaprobatą wydęła usta.
    – Ja bym to dla ciebie zrobiła.
    – To znaczy, co?
    – No, udawała twoją żonę.
    – Doprawdy? To bardzo interesująca propozycja. Ale ja nie potrzebuję fałszywej żony. Chcę mieć prawdziwą.
    Coraz mniej jej się to podobało. Naprawdę zamierzał się żenić! Na szczęście między zaręczynami a pójściem do ołtarza wiele może się jeszcze wydarzyć… Jeśli ta cała Sophie przypomina jego poprzednie przyjaciółeczki, to Adam szybko się nią znudzi. Te wszystkie seksbomby z reguły prezentowały taki poziom umysłowy, że chyba musiały mieć rozum wielkości orzecha. I to laskowego!
    – To co ja mam powiedzieć mamie? – powtórzyła bezradnie swoje pytanie. – Za nic się nie przyznam, że ją oszukałam. Wiesz, że ona nienawidzi kłamstwa.
    – Ponieważ te dwa tygodnie spędzę poza domem, możesz jej powiedzieć, że właśnie przechodzimy próbną separację. Potem jej napiszesz, że wzięliśmy rozwód i cześć.
    – Sprawię jej tym ogromną przykrość.
    – Złagodzisz to informacją, że rozstaliśmy się w zgodzie i że nadal jesteśmy przyjaciółmi. To wszystko, co mogę dla ciebie zrobić.
    Zacisnęła mocno usta, by nie powiedzieć głośno, co myśli o jego przyjaźni, która w chwili próby okazała się równie fałszywa, jak jego rzekoma miłość.
    – Czy to twoje ostatnie słowo?
    – Tak.
    – Idź więc do diabła! Nie jesteś człowiekiem, za jakiego cię uważałam. Jak tylko mama wróci do Szkocji, poszukam sobie jakiegoś innego mieszkania, ponieważ nie mam ochoty dłużej mieszkać z tobą pod jednym dachem!
    Zamarł w bezruchu, a Bianka przysięgłaby, że przez moment w jego szarych oczach błysnęło coś na kształt żalu. Jednak chwilę później twarz Adama przybrała wyraz całkowitej obojętności.
    – Tak chyba będzie najlepiej – rzucił niedbale. Miała ochotę płakać. Albo krzyczeć. Albo jedno i drugie.
    Zamiast tego zmierzyła go lodowatym spojrzeniem.
    – Już nigdy cię o nic nie poproszę. Prędzej umrę! Nawet nie wiem, czy w ogóle będę się do ciebie odzywać.
    – Świetnie.
    – Nie miałam pojęcia, że z ciebie taki drań! A ja nie tylko uważałam cię za wspaniałego przyjaciela, ale jeszcze naiwnie sądziłam, że mnie kochasz!
    Na jego ustach zaigrał okrutny uśmieszek.
    – Cóż, życie często rozwiewa nasze złudzenia – skomentował cynicznie.
    Wpatrywała się w niego z niedowierzaniem.
    – Wielkie nieba, wychodzi na to, że ja cię w ogóle nie znam!
    – Zdaje się, że wyjątkowo masz rację – przytaknął z tym irytującym szatańskim uśmieszkiem, zabrał ze stolika kluczyki do samochodu i wyszedł, zostawiając Biankę samą.

ROZDZIAŁ CZWARTY

    Bianka dotrzymała słowa i przez cały tydzień o nic Adama nie prosiła ani się do niego nie odzywała. Właściwie trudno by jej było złamać swoje przyrzeczenie, ponieważ jej współlokator… zniknął.
    Pojawił się tylko na moment w niedzielne popołudnie, zabrał jakieś rzeczy, poinformował krótko, że przez najbliższe trzy tygodnie będzie mieszkał gdzie indziej i tyle go widziała.
    Nigdy w życiu nie spędziła równie okropnego tygodnia. Dokuczała jej samotność i poczucie żalu. Tęskniła za Adamem, bo chociaż ostatnio nie układało się między nimi najlepiej, to lubiła, gdy był w domu. Miała z kim rozmawiać i dla kogo gotować, co nadawało jakiś sens jej egzystencji. Przynajmniej była komuś do czegoś potrzebna.
    Przez tych parę dni nawet pies z kulawą nogą nie zainteresował się, co się z nią działo i jak się czuła. Rodzina przebywała na drugim końcu świata, najlepszy przyjaciel zostawił ją na lodzie, a Derek oczywiście obraził się śmiertelnie.
    Właściwie nie miała pojęcia, co ona widziała w tym osiłku. Miał kapitalne ciało, ale z reguły ci świetnie zbudowani przystojniacy mieli tyle rozumu, co kot napłakał. Przedtem nie zwracała na to uwagi, ale ostatnio zaczęło jej to przeszkadzać. Wolałaby spotykać się z kimś na poziomie. No tak, ale inteligentni mężczyźni w ogóle nie byli pociągający fizycznie, czego Adam był doskonałym przykładem. Czy naprawdę nie istnieli tacy, którzy dysponowaliby zaletami zarówno ciała, jak i umysłu?
    Przypomniało jej się, jak w ostatni weekend pojechała z Derekiem nad morze. Przez cztery godziny jazdy omal nie umarła z nudów. Po prostu nie dało się z nim o czymkolwiek rozmawiać! Kiedy dotarli na miejsce, bez wahania zażądała w motelu oddzielnego pokoju. Derek nie ukrywał rozczarowania. Uważał, że wspólny wypad miał ściśle określony cel i nie mógł zrozumieć, czemu Bianka nie chce spędzić z nim w łóżku najbliższych dwudziestu czterech godzin. Jednak już po kilku dniach pocieszył się jakąś panienką poznaną na siłowni.
    Poczuła niesmak, ale nagle po raz pierwszy uprzytomniła sobie, że nie ma prawa potępiać takiego postępowania. Jej też nie można by nazwać świętą… Adam miał rację, mówiąc jej parę ostrych słów prawdy.
    Tak, była egoistką i to okropną! Rzeczywiście chciała go mieć tylko dla siebie. A przecież powinna się cieszyć, że znalazł odpowiednią kobietę, że się ożeni i będzie szczęśliwy. Zamiast tego, czuła żal i urazę. Nienawidziła tej Sophie z całego serca, choć nigdy nie widziała jej na oczy!
    Z każdym dniem popadała w coraz większą depresję. W pracy nudziła się jak mops, ale płacili nieźle i tylko to ją tam trzymało, przecież musiała zwrócić Adamowi dług. Marzyła jednak o tym, by przejść do jakiejś innej firmy, gdzie miałaby więcej zajęć i mniej czasu na ponure rozmyślania.
    Jeszcze gorzej było nocami. Nie mogła zasnąć, gdyż dręczyły ją na zmianę wyrzuty sumienia i rosnące zdenerwowanie. Co ona powie matce?
    Zaczęła cały wolny czas spędzać na siłowni, w nadziei, że tak się zmęczy, że wieczorem zaśnie jak kamień. Niestety, nadal cierpiała na bezsenność i biła się z myślami.
    W środę jej irytacja i uraza osiągnęły apogeum. To wszystko przez Adama! Ułożyłoby się idealnie, gdyby okazał jej zrozumienie. Po kiego diabła zakochiwał się w tej głupiej Sophie, pomyślała buntowniczo. Powinien kochać mnie!
    W czwartek górę wzięły wyrzuty sumienia. Miał słuszność, kiedy mówił, że potrafiła myśleć tylko o sobie. Nie powinna pakować go w taką idiotyczną sytuację. Nie powinna zmyślać. Rzeczywiście, kłamstwo nie popłaca…
    W końcu zdecydowała, że następnego dnia zadzwoni na uniwersytet, ubłaga Adama, by jej wybaczył i obieca powiedzieć mamie całą prawdę – byleby tylko wrócił do domu.
    W piątek rano obudził ją natarczywy dzwonek telefonu. Wyskoczyła z łóżka i z bijącym sercem rzuciła się do aparatu. Widać on też nie chciał, by ich wieloletnia przyjaźń legła w gruzach. Jak to dobrze!
    – Adam? – zawołała z radosną nadzieją.
    – Obawiam się, że nie, dziecinko – odezwał się męski głos z silnym szkockim akcentem. – Wuj Stewart.
    – Wujek? – powtórzyła z nagłym niepokojem. Telefon od krewnego mógł oznaczać tylko jedno! Z pobladłą nagłe twarzą oparła się bezsilnie o ścianę. – O Boże! Co z mamą?
    – Hej, nie trzeba się od razu denerwować. Wszystko w porządku, chciałem tylko uprzedzić, że przyleci dziś koło piątej, a nie w sobotę. Możesz po nią wyjść?
    – Oczywiście! – wykrzyknęła z ulgą. – Ale skąd ta nagła zmiana?
    – Znajomy mógł załatwić jej na ten lot bez dopłaty lepszą klasę. Głupio byłoby nie skorzystać. No, kończę, bo i tak zapłacę fortunę. Dbaj o mamę, dziecinko.
    – Wielkie dzięki, wujku.
    Gdy odkładała słuchawkę, ręka jej się trzęsła. Co ona ma teraz zrobić? Wiedziała, że przyznanie się do oszustwa nie przejdzie jej przez gardło. Co by sobie mama o niej pomyślała? Ona przecież tak nienawidziła kłamstwa i krętactwa.
    Trudno, trzeba podtrzymywać bajeczkę o małżeństwie. W takim razie może nawet dobrze się składa, że Adam nie daje znaku życia. Bianka zastanowiła się. Jednak nie będzie do niego dzwonić i błagać o powrót. Uraczy mamę jakąś historyjką o tym, że uczelnia nieoczekiwanie wysłała go gdzieś z jakąś misją. Gdziekolwiek, byle daleko, pomyślała z nagłą irytacją. Najlepiej w samo serce Afryki! Mógłby tam uczyć Pigmejów tabliczki mnożenia…
    Kwadrans po piątej z trudem dotarła na lotnisko. Ależ miała pecha! Bez problemu zwolniła się wcześniej z pracy, ale samochód, a raczej sterta zardzewiałego złomu, która jej służyła za środek lokomocji, odmówił posłuszeństwa i musiała wzywać pomoc drogową. Zanim zdążyli go uruchomić, zaczęły się godziny szczytu i oczywiście utknęła w gigantycznych korkach, zaś lejący się z nieba żar bynajmniej nie poprawił jej nastroju.
    Dwadzieścia po piątej z ulgą zanurzyła się w chłodzie klimatyzowanej sali przylotów, zostawiając na zewnątrz upał australijskiego lata. Dowiedziała się, że samolot z Edynburga przybył planowo przed dziesięcioma minutami. To na szczęście dawało jej trochę czasu, ponieważ odprawa paszportowa i celna musiały trochę potrwać.
    W damskiej toalecie poprawiła nieco rozmyty makijaż i wyszczotkowała oklapnięte od upału włosy, które upięła na czubku głowy w lśniący koczek. Pani Peterson zawsze narzekała, że Bianka w ogóle nie zwraca uwagi na swój wygląd i że ubiera się jak chłopczyca, więc tego dnia wyjątkowo zakrzątnęła się wokół siebie, żeby sprawić mamie przyjemność. Nie, dość, że się starannie umalowała, to jeszcze włożyła powiewną spódniczkę i dopasowaną kolorystycznie bluzeczkę w drobne kwiatki.
    Gdy myła ręce, z niepokojem zerknęła na pierścionek, który dostała przed wieloma laty od Adama i trzymała między różnymi szpargałami. Miała nadzieję, że od biedy ujdzie za obrączkę, gdyż na szczęście był złoty i pozbawiony oczka, a jedynie ozdobiony nie rzucającym się w oczy ornamentem. Właściwie nie posiadała niemal żadnej biżuterii, więc i tak nie miała wyboru.
    Odetchnęła głęboko, próbując uspokoić rozdygotane nerwy. Musi zachowywać się jak najbardziej naturalnie. Mama nie może niczego zauważyć. A May Peterson potrafiła wyczuć kłamstwo na kilometr…
    Gdy wróciła na salę, zauważyła, iż matka stoi na środku i rozgląda się z niepokojem. Biance, która mogła sobie pozwolić wyłącznie na klasę turystyczną, nie przyszło po prostu do głowy, że pasażerów z klasy biznesowej, odprawia się znacznie szybciej.
    Pani Peterson niemal natychmiast spostrzegła córkę, która podbiegła do niej i ze łzami w oczach rzuciła się jej w ramiona. Przez długą chwilę trwały tak w milczeniu, niezdolne wydusić z siebie nawet słowa. Bianka napawała się poczuciem bezpieczeństwa, jakie dawał jej uścisk jedynej na świecie osoby, która ją kochała i rozumiała. Jeszcze do niedawna sądziła, iż drugą taką osobą jest Adam, jednakże myliła się boleśnie.
    W końcu odsunęła się nieco, by spojrzeć na matkę.
    – Jejku, świetnie wyglądasz – ucieszyła się szczerze. Rzeczywiście, May Peterson w niczym nie przypominała śmiertelnie bladej, wychudzonej i pozbawionej sił kobiety, jaką była w maju. Przytyła nieco, policzki jej się zaróżowiły, a uśmiechnięte oczy o czystym odcieniu błękitu promieniały dawnym blaskiem. Nikt by nie odgadł, że przez wiele miesięcy zmagała się z rakiem.
    Bianka zmówiła w myślach żarliwą modlitwę dziękczynną, jednak czuła, iż w jej duszy wciąż czai się lęk, że walka z chorobą jeszcze nie została zakończona. Nie było przecież żadnej gwarancji, że nie nastąpią przerzuty. Dlatego też za nic w świecie nie zamierzała narażać mamy na jakiekolwiek stresy.
    – Gdzie Adam? – spytała nagle May. – Parkuje samochód?
    Bianka uśmiechnęła się nieco nerwowo.
    – Niestety, nie ma go tu. Tak się fatalnie złożyło, że twoja wizyta nałożyła się na serię konferencji w Stanach, gdzie uczelnia wysłała Adama. Nie masz pojęcia, jak był rozczarowany, że musi wyjechać akurat teraz, ale po prostu nie mógł tak z dnia na dzień odmówić.
    – Szkoda – westchnęła. – Tak bardzo chciałam go znowu zobaczyć. Uwielbiam tego chłopca. Pamiętasz, jak zawsze powtarzałam, że zostaliście dla siebie stworzeni? Cieszę się, że i ty wreszcie to zrozumiałaś. No nic, mam tylko nadzieję, że kiedyś odwiedzicie mnie w Szkocji. Chciałabym go przedstawić reszcie rodziny.
    – Eee… Oczywiście – wybąkała Bianka.
    Niech go licho porwie! Będzie musiała tak okropnie kłamać przez całe dwa tygodnie, podczas gdy on spędzi czas w łóżku jakiejś kobiety, w ogóle nie przejmując się problemami swojej najlepszej przyjaciółki.
    – Coś nie tak? – zaniepokoiła się mama, która oczywiście natychmiast dostrzegła jej zmianę nastroju.
    – Ależ skąd! – zaprotestowała gwałtownie.
    – Na pewno? – naciskała, przyglądając się córce uważnie. Bianka uścisnęła ją ponownie i z trudem przywołała na twarz radosny, beztroski uśmiech.
    – Oczywiście! Ja po prostu jestem taka przejęta twoim przyjazdem, że… – Schyliła się po bagaże. – Chodź, opowiem ci, jakie mam dla nas plany na te dwa tygodnie. Wzięłam urlop, możemy szaleć!
    Paplała tak przez całą drogę i na szczęście w końcu udało jej się uśpić czujność matki.
    – Bardzo ładnie to wszystko urządziliście – zauważyła May, gdy jakiś czas później wyszły na balkon mieszkania Adama.
    – Dzięki – wymamrotała Bianka.
    Ponieważ przywykła prowadzić życie włóczęgi i lekceważyć wszelkie luksusy, nie zaprzątała sobie głowy takimi drobiazgami jak wystrój wnętrz. Ważne, by było na czym się przespać i gdzie się umyć, nic więcej nie potrzebowała. Dopiero mama musiała zacząć się zachwycać meblami z ciemnej skóry, rysującymi się wyraziście na tle śnieżnobiałych ścian, puszystym dywanem w pięknym odcieniu miodu oraz widokiem na plażę i Pacyfik, by Bianka też to zauważyła – i doceniła.
    – To wasze własne gniazdko, czy wynajęte? – spytała matka, wracając do środka.
    Bianka zagryzła wargi. Nie miała pojęcia! Nigdy Adama o to nie pytała, on sam też nic na ten temat nie wspominał.
    – N – no… Właściwie ani jedno, ani drugie. Wciąż je spłacamy… – skłamała i weszła do kuchni, by przygotować herbatę.
    – Naprawdę bardzo mi się podoba. Ale trochę tu mało miejsca dla dzieci – rzuciła niby od niechcenia May, podążając za córką. – Czy planujecie powiększenie rodziny?
    Serce Bianki ścisnęło się boleśnie. Mama chciała przed śmiercią doczekać się wnuków…
    – Jeszcze nie.
    – Czy zdajesz sobie sprawę, że nie powinnaś tego zanadto odwlekać? Sama wiesz, że może długo potrwać, zanim zajdziesz w ciążę.
    – Wiem, mamuś – westchnęła.
    Miała okres zaledwie parę razy do roku i to wyjątkowo nieregularnie. Gdy uprawiała bardziej forsowne sporty niż obecnie, zanikł u niej prawie zupełnie. Na początku tego roku zaczęła kurację hormonalną, by wywołać normalny cykl. Cel został osiągnięty, lecz przed trzema tygodniami zdecydowała się przestać brać pigułki, gdyż czuła się po nich naprawdę fatalnie.
    Z niechęcią pomyślała o swoim ciele, które przez całe życie jedynie przysparzało jej frustracji. Oddałaby wszystko za to, by być babą co się zowie, która ma wszystko na swoim miejscu. Zamiast tego los pokarał ją nie wiadomo za co i w efekcie była niska, wiotka jak trzcinka i płaska jak deska.
    – Są sposoby na zwiększenie płodności – podsunęła matka. – Ale to może się skończyć mnogą ciążą, a chyba nie miałabyś na to ochoty.
    – Nigdy w życiu! – zaprotestowała Bianka, która nie potrafiła sobie wyobrazić siebie w roli matki nawet jednego dziecka, a co dopiero kilkorga.
    – A czy Adam chce mieć liczną rodzinę?
    – Mamuś, pobraliśmy się zaledwie parę miesięcy temu, daj nam odrobinę czasu! Chcesz herbatniki? Obiad będzie dopiero za jakieś dwie godziny.
    May Peterson pojęła aluzję i nie ciągnęła dalej tematu, jednakże Bianka podejrzewała, że nie da tak łatwo za wygraną i jeszcze do tego wróci. Na szczęście udało jej się poprawić swój wizerunek w oczach mamy, serwując wieczorem przyrządzonego według tajskiego przepisu kurczaka z ryżem i curry.
    Siedziały potem jeszcze do późna, rozmawiając, a wreszcie zdecydowały, że pora iść spać. May postanowiła na wszelki wypadek wziąć tabletkę nasenną, gdyż po tak długiej podróży miała zupełnie przestawiony zegar wewnętrzny i obawiała się, że nie zaśnie do rana. Bianka przygotowała więc gorące kakao i usiadły jeszcze na chwilę przed telewizorem, żeby obejrzeć ostatnie wiadomości.
    Nadawano między innymi relację z premiery nowego australijskiego filmu i Bianka pomyślała z niechęcią, że rodzima kinematografia coraz bardziej upodabnia się do hollywoodzkich produkcji. Dużo blichtru, przepychu i zadęcia, a coraz mniej treści.
    Przy obowiązkowym czerwonym chodniku zatrzymywały się białe – jakżeby inaczej – limuzyny, z których przy wtórze wrzasku fanów wyłaniały się gwiazdy w kosztownych sukniach od najmodniejszych projektantów lub w szytych na miarę frakach.
    Co za fałszywy świat, skwitowała w myślach z dezaprobatą, gdy nagłe ujrzała na ekranie znajomą twarz.
    Znajomą i nieznajomą zarazem. Czy to możliwe? Nie mogła uwierzyć, że to był ten sam zwyczajny Adam, jakiego znała od lat. Miała przed oczami uwodzicielskiego, niezwykle wytwornego mężczyznę z uwieszoną u jego ramienia oszałamiającą blondynką w kreacji ze złotej lamy i z dekoltem praktycznie aż do pępka.
    – Czy to nie Adam? – spytała ze zdumieniem May.
    – Cicho! – syknęła Bianka, próbując dosłyszeć słowa komentatora.
    „Teraz witamy Sophie La Salle. Zagrała ona co prawda niewielką rolę w nowym filmie, ale jakże śmiałą. Istnieje szansa, że jakiś bystry producent zorientuje się, że publiczność chętnie widziałaby na ekranie nieco częściej olśniewającą pannę La Salle… Na szczęście możemy obejrzeć ją w całej okazałości dzisiejszego wieczora. Co za suknia! Jej przystojny towarzysz również zdaje się doceniać urodę Sophie i jej piękną kreację. Jeszcze nie znamy nazwiska jej adoratora, lecz prawdopodobnie rozwikłamy tę tajemnicę podczas przyjęcia po pokazie. Do zobaczenia na kolejnej relacji w dzienniku telewizyjnym za mniej więcej dwie godziny".
    Oszołomiona Bianka z rosnącą furią obserwowała, jak Adam otacza ramieniem smukłą kibić blond piękności i prowadzi ją do budynku. Coś w niej eksplodowało. Wytapetowana lalka z tlenionymi kudłami, pomyślała mściwie. A ten biust? Istne balony! Na pewno sztuczne!
    May powtórzyła pytanie, próbując się upewnić, czy to aby na pewno jej zięć, lecz Bianka nie zwracała na nic uwagi. Ę)o diabła, ależ on się prezentował! I ten jego zabójczy uśmiech! Do niej nigdy się tak nie uśmiechał.
    – Co za drań! – wybuchnęła, nie zważając już na nic. Targała nią ślepa furia i… zazdrość. Doprowadzająca niemal do obłędu, niemożliwa do zniesienia zazdrość.
    Gdy tylko to sobie uzmysłowiła, zerwała się na równe nogi i zaczęła nerwowo krążyć po pokoju. Co za nonsens! Zazdrość czuje się tylko wtedy, gdy się kogoś kocha. A ona przecież wcale nie kochała Adama. To znaczy, kochała go, ale w inny sposób.
    Tak, znowu potwierdzały się jego słowa o jej egoizmie. Pies ogrodnika, sam nie zje i drugiemu nie da…
    Jej matka również wstała i zdecydowanie wyłączyła telewizor.
    – Czy mogłabyś stanąć na chwilę spokojnie i wyjaśnić mi, o co w tym wszystkim chodzi?
    Bianka z trudem postarała się zebrać myśli. Najlepiej przyznać się do wszystkiego. Duma nie pozwalała jej odgrywać roli zdradzanej żony, chociaż, ku swemu zaskoczeniu, tak się właśnie czuła. – Wybacz, mamuś, chyba nie powiedziałam ci prawdy.
    – Sama to widzę! Podobno miał siedzieć w Ameryce na ważnej konferencji, a tymczasem afiszuje się przed kamerami z jakąś aktoreczką. Nie mogę w to uwierzyć! – wykrzyknęła roztrzęsiona May. – On ma romans z tą… Z tą wydrą!
    – Na to wygląda – zgodziła się Bianka, z całej siły zaciskając zęby.
    – Myślałam, że Adam jest inny. To tylko dowodzi, że nie można ufać żadnemu mężczyźnie. Wystarczyło, żeby jakaś ładna dziewczyna tylko mrugnęła do twojego ojca i już przepadło.
    Bianka westchnęła ciężko. O niewierności taty słyszała już miliony razy i naprawdę nie miała ochoty potulnie wysłuchiwać kolejnego kazania o męskim braku zasad. Zwłaszcza że Adam miał prawo podrywać kogo chciał. Przynajmniej teoretycznie.
    Zebrała się na odwagę i już miała wyznać całą prawdę, gdy zachrobotał klucz w zamku i do mieszkania wszedł Adam. Cała trójka zamarła zaskoczona, gdyż one nie spodziewały się jego powrotu do domu, on zaś nie miał pojęcia o obecności pani Peterson.
    Kompletnie zdezorientowana Bianka dosłownie pożerała go wzrokiem. Wciąż miał na sobie wytworny czarny smoking, tyle że muszka gdzieś zniknęła, a koszula była rozpięta pod szyją, co bynajmniej nie odbierało mu uroku. Wręcz przeciwnie.
    Nie miałam pojęcia, że on jest taki przystojny, pomyślała zdumiona Bianka, Gdzie ona miała oczy? J czy w ogóle przyglądała mu się przez ostatnich kilka lat? Wychodziło na to, że nie. Cały czas miała zakodowaną w podświadomości wizję niezdarnego nastolatka i to jej wystarczało. Brała zapamiętany obraz za rzeczywistość.
    Dopiero teraz zauważyła, że miał szalenie męskie, rysy twarzy, co w zestawieniu z szarymi oczami o niezwykle przenikliwym spojrzeniu nadawało mu bardzo dojrzały wygląd pewnego siebie człowieka, który potrafił się znaleźć w każdej sytuacji i ze wszystkim sobie poradzić.
    Jego ciemne włosy, niegdyś stanowczo zbyt długie i cokolwiek zaniedbane, zostały efektownie ostrzyżone w sposób zdradzający rękę znakomitego fryzjera. Do tego dochodziły mocno zarysowane brwi, smagła cera i zadziwiająco pięknie wykrojone usta o zmysłowo pełnej dolnej wardze.
    Bianka bardzo lubiła ładne usta u mężczyzn, zwłaszcza że nieczęsto się je spotykało.
    Gwałtownie przywołała się do porządku, gdyż spostrzegła, że jej myśli zaczynają nabierać erotycznego zabarwienia. Pospiesznie zaczęła szukać czegoś, co mogłaby skrytykować.
    Na pewno nie gust. Rewelacyjnie skrojony smoking o subtelnie jedwabistym połysku musiał kosztować krocie. Każdy mężczyzna prezentowałby się świetnie w takim opakowaniu, pomyślała zjadliwie. To tak, jakby dobra wróżka machnęła czarodziejską różdżką i przemieniła Kopciuszka w piękność, po prostu przebierając go w balową suknię.
    Wzrok Bianki, teraz już pełen politowania, przesunął się od ramion – z pewnością poszerzonych poduszkami, co do tego nie miała wątpliwości – po wyjątkowo długie nogi, które z pewnością wydawały się takimi wyłącznie dzięki perfekcyjnie skrojonym spodniom.
    Daremnie próbowała sobie przypomnieć, jak naprawdę wyglądają jego nogi. Adam nie lubił szortów, jego ukochany pąsowy szlafrok sięgał mu aż do kostek, na plażę też nigdy nie chodzili razem. Od roku mieszkała z nim pod jednym dachem i nie miała pojęcia, jak on wygląda!
    Naraz wybiła północ. Kopciuszek opuścił bal i wrócił do domu, przemknęło jej przez głowę.

ROZDZIAŁ PIATY

    Adam potrzebował zaledwie kilku sekund, by zorientować się w sytuacji. Niechybnie pani Peterson przyleciała wcześniej, niż zapowiadała, Bianka z pewnością nie zdradziła jej prawdy, tylko poczęstowała ją jakąś zmyśloną historyjką mającą tłumaczyć nieobecność drogiego małżonka, on zaś pojawił się niespodziewanie, ujawniając fałsz jej wyjaśnień. Chyba nie mógł zrobić już nic gorszego.
    Niemal roześmiał się na głos. Odpowiednie zakończenie wyjątkowo paskudnego tygodnia! Jedyną jasną stroną całego nieporozumienia było to, że spędził wszystkie wieczory w kasynie, za każdym razem wzbogacając się o ogromną sumę pieniędzy. Przyniosło mu to niewiarygodne wprost zyski, ale wyłącznie dlatego, że beztrosko grał o najwyższe stawki, nie stosując żadnego systemu i nie zwracając uwagi na to, co robi. Cały czas myślał tylko o Biance.
    Ironia losu polegała na tym, że gdy wreszcie wyrzuty sumienia wzięły górę i wrócił, by zadeklarować swoją pomoc, tylko wszystko popsuł. Posłał jej teraz przepraszające spojrzenie, lecz Bianka w odpowiedzi zmierzyła go dziwnie płomiennym wzrokiem. O Boże, co też ona takiego nakłamała, że nie spuszczała z niego roziskrzonych – niechybnie gniewem – oczu? Musiał ostrożnie wybadać sytuację, dlatego postanowił zacząć dyplomatycznie:
    – Dobry wieczór, pani Peterson – zagaił z uśmiechem niewiniątka. – Cieszę się, że jest pani w dobrej formie.
    Powiedział to zupełnie szczerze, gdyż naprawdę lubił tę mądrą i pełną ciepła Szkotkę o pogodnym spojrzeniu. Do tej pory jego sympatia pozostawała odwzajemniona, ale właśnie miał się przekonać, że uległo to diametralnej zmianie…
    – Wcale nie taki dobry – odparła z urazą. – Ale przynajmniej wygląda na to, że żałujesz swoich błędów i wróciłeś prosić moją córkę o przebaczenie.
    – Słucham? – Spojrzał na Biankę nieco bezradnie, lecz ona jedynie posłała mu mordercze spojrzenie.
    – Nie masz co udawać niewiniątka – warknęła. – Widziałyśmy cię w telewizji w charakterze obstawy Sophie na premierze nowego filmu.
    Ponownie z trudem stłumił cisnący mu się na usta śmiech. Co za paranoja! Jeśli May uważała go za swego zięcia, to bardzo stracił w jej oczach. Tak, z pewnością wyszedł na niemoralnego drania, Mógł się założyć, że Bianka nie odważyła się do niczego przyznać i wolała dalej brnąć w kłamstwa.
    – Starałam się wytłumaczyć, twoją nieobecność wyjazdem na zagraniczną konferencję – ciągnęła Bianka z błyszczącymi oczami i policzkami pałającymi gniewem – ale ty oczywiście musiałeś wszystko zepsuć, obściskując się publicznie z jakąś obrzydliwą kokotą! Mógłbyś przynajmniej okazać tyle przyzwoitości, żeby ukrywać swoje podrywki, a nie robić ze mnie pośmiewiska przed wszystkimi. Dłużej nie zamierzam tego tolerować!
    Adam zaniemówił na moment. Z jednej strony zdumiał go ten niespodziewany i podstępny atak, z drugiej zaś oniemiał z zachwytu. Nigdy przedtem nie widział jej tak rozzłoszczonej, a zarazem ślicznej. Te lśniące oczy, te rumieńce… Nie pamiętał też, by kiedykolwiek widział ją ubraną w tak cudownie kobiecą spódniczkę, która frywolnie wirowała wokół jej ud przy każdym ruchu. Oczami wyobraźni ujrzał czarowny obraz – swoje dłonie pieszczące te fantastycznie zgrabne nogi, wślizgujące się pod zwiewny materiał…
    – Zejdź mi z oczu – zażądała. – Zabieraj to, po co przyszedłeś i wyjdź!
    Natychmiast otrząsnął się z rozmarzenia. Posuwała się stanowczo za daleko. Znowu próbowała zmusić go, by postępował zgodnie z jej zachciankami, ale przysiągł sobie przecież, że już nigdy więcej jej na to nie pozwoli i nie zamierzał łamać słowa. Zresztą, lojalnie ją przecież ostrzegał, by nie przeciągała struny. Postanowił więc zagrać w jej grę… i wygrać.
    – Nigdzie się nie wybieram. Nie zapominaj, że to mój dom, a ty jesteś moją żoną. Wróciłem na dobre.
    Musiał przyznać, że przyjęła ten kontratak z budzącym podziw opanowaniem. Nawet nie mrugnęła okiem. – O, skąd ta nagła zmiana? – parsknęła kpiąco. – Zaledwie przed tygodniem oświadczyłeś, że zamierzasz się żenić z tą wypacykowaną lalą!
    Nie bardzo rozumiał, skąd jej się wzięła aż taka zapiekła niechęć, a może nawet nienawiść do niego i Sophie, ale postanowił jeszcze dolać oliwy do ognia. Gwałtowne zachowanie Bianki dawało mu złudzenie, że jej choć trochę na nim zależy. Wiedział, że to nieprawda, ale przecież każdy zakochany woli karmić się okruchami nadziei, niż konać z nie zaspokojonej tęsknoty…
    – Czemu tak cię to poruszyło? Przecież nigdy mnie nie kochałaś, więc o co ci chodzi? Poślubiłaś mnie tylko po to, by sprawić przyjemność mamie, chyba temu nie zaprzeczysz?
    – Czy to prawda? – spytała ze zgrozą May.
    – Oczywiście, że nie! – zaoponowała natychmiast Bianka.
    – Czyżbyś chciała mi w ten sposób powiedzieć, że jednak mnie kochasz? – naciskał dalej Adam.
    – Zawsze cię kochałam – odparła, a rumieniec na jej twarzy pogłębił się.
    Wiedział, że próbowała wykorzystać wieloznaczność tego pojęcia i odwoływała się do swojej miłości do niego jako przyjaciela. Kłamała w żywe oczy, starając się przy tym zachować pozory uciśnionej niewinności! Zaczynało go to irytować.
    – Taak? – wycedził. – Czy kochałaś mnie również wtedy, gdy przed dwoma tygodniami pojechałaś do motelu z innym mężczyzną?
    – Bianka! – wykrzyknęła zszokowana May. – Nie mogłaś tego zrobić!
    – Owszem, zrobiła – potwierdził spokojnie, podczas gdy Bianka milczała bezradnie z otwartymi ustami. – To sztangista, ma na imię Derek. Same muskuły i ani jednej szarej komórki. Czemu marna tak się dziwi? Ona przecież nigdy nie ukrywała swojej słabości do muskularnych bęcwałów.
    – Tak, ale… Och, myślałam, że już z tego wyrosła. Że zmądrzała.
    Bianka wreszcie odzyskała mowę.
    – I kto to mówi? – napadła z furią na Adama. – Ty z tymi twoimi blondynkami! Sophie to jeszcze nic, mamo. Przed nią była cała masa innych!
    – O, czyżbyś zauważała, co robię? – spytał podchwytliwie.
    – Trudno, żebym nie zauważała, skoro twoje kolejne podrywki szarogęsiły się w tym mieszkaniu i bezczelnie paradowały mi przed nosem!
    Zaśmiał się tylko.
    – Uważaj, bo zacznę podejrzewać, że jesteś zazdrosna.
    – O ciebie? – Parsknęła z tak bezbrzeżną pogardą, że Adamowi, któremu zdawało się, że Bianka nie może już go bardziej zranić, aż pociemniało w oczach.
    – Niech mama jej nie wierzy – powiedział z trudem. – Po prostu musiałem udzielać niektórym studentkom korepetycji.
    – Z „Kamasutry"? – wtrąciła zjadliwie Bianka.
    – Nie, to zostawiam tobie – odparował błyskawicznie. – Mamo, mogę przysiąc z czystym sumieniem, że przez całe nasze małżeństwo dochowywałem jej wierności.
    Największa sztuka to nie skłamać, ale i prawdy nie powiedzieć… O tym, że niby jest jej mężem, wiedział przecież zaledwie od tygodnia. Przez tych siedem dni nie widywał się z Sophie, spotkali się dopiero dzisiaj, po czym po premierze bez żalu zostawił ją na przyjęciu, gdzie robiła słodkie oczy do jakiegoś amerykańskiego reżysera.
    – Co nie oznacza jednak, że nie miewałem pokus – dodał mściwie. – Moja ukochana żoneczka nie poświęcała mi ostatnio zbyt wiele uwagi. Od tak dawna nie dzieliła ze mną łóżka, że niemal nie pamiętam, jak to się robi.
    Przeszyła go nienawistnym spojrzeniem.
    – A jak niby mamy to robić, skoro wiecznie nie ma cię w domu?
    – No, to właśnie wróciłem. – Z zaprawionym goryczą rozbawieniem obserwował, jak Bianka z trudem próbuje zachować przynajmniej pozory spokoju.
    – Czyżbyś chciał powiedzieć, że jednak wciąż mnie kochasz? – spytała podstępnie. – I że te inne kobiety, łącznie z Sophie, nic dla ciebie nie znaczyły?
    – Absolutnie nic. Zawsze liczyłaś się dla mnie tylko ty. Jesteś jedyną kobietą, którą kochałem i którą zawsze będę kochał. – Starał się mówić tak, by nie mogła odgadnąć, czy to prawda, czy tylko gra, niestety, głos mu lekko zadrżał i to wystarczyło, by na twarzy Bianki pojawił się wyraz triumfu. Poczekaj, ten się śmieje, kto się śmieje ostatni, pomyślał mściwie Adam.
    – Och, misiu – zaszczebiotała z udawaną słodyczą i podeszła, by na użytek mamy uścisnąć skruszonego męża. Łaskawie też nadstawiła policzek.
    Nie pozostał jej dłużny.
    – Och, żabko – zakpił, po czym bezceremonialnie ujął Biankę pod brodę, odwrócił jej twarz ku sobie i mocno pocałował w same usta.
    Na wszelki wypadek zachował czujność, nie miał bowiem pewności, czy ta mała diablica nie spróbuje go na przykład ugryźć. Z całą pewnością nie mogła próbować się wyrwać, gdyż matka obserwowała ich bacznie. Bianka wpadła w pułapkę własnych kłamstw.
    W tej sytuacji Adam nie odczuwał żadnej przyjemności fizycznej, lecz nawet to nie mąciło poczucia głębokiej satysfakcji, jakie nim nagle owładnęło. Dręcząca go bezlitośnie przez całe życie Bianka znalazła się wreszcie na jego łasce i niełasce! To się nazywa poskromienie złośnicy, pomyślał z zadowoleniem.
    Gdy oderwał wargi od jej ust, ze zdumieniem zauważył niezwykły wyraz jej oczu. Otóż po raz pierwszy patrzyła na niego z oszołomieniem i… respektem! Hm, to mi się podoba, zdecydował i bez dalszego namysłu wziął ją w ramiona, by pocałować ją ponownie. Tym razem pozwolił sobie na nieco więcej śmiałości, lecz jedynie na tyle, na ile nie zagrażało mu to utratą panowania nad sytuacją. I tak wiedział, że to jeszcze nie ostatnia pieszczota tej nocy, o nie!
    – Jakie to romantyczne – dobiegł go wzruszony głos May.
    – Jedno niewłaściwe słowo, a powiem jej całą prawdę! – ostrzegawczo szepnął Biance do ucha.
    Posłała mu mordercze spojrzenie, lecz nie odważyła się odezwać.
    – Chyba musimy mamie podziękować za przyjazd – odezwał się Adam. – Gdyby nie mamy obecność, nigdy byśmy sobie nie wyjaśnili pewnych rzeczy i nasz związek rozpadłby się niechybnie.
    – To widać…
    – Mamuś, a z tym Derekiem do niczego nie doszło – wtrąciła Bianka.
    Zachowuje się jak dziecko, które próbuje się wykręcić, chociaż przyłapano je na łasuchowaniu w spiżarce, ocenił z dezaprobatą. Czy ona nigdy nie przestanie kłamać?
    – Ja tylko… Chciałam wzbudzić zazdrość Adama, żeby wiedział, jak to jest, kiedy się kogoś kocha, a ten ktoś w ogóle o to nie dba.
    Najpierw sama musiałaby wiedzieć, jak to jest, pomyślał z gniewem. Ona nie miała pojęcia, co to znaczy prawdziwa miłość, ponieważ kochała tylko siebie!
    – Niby tacy dorośli, a zachowują się jak dzieci. Ale cieszę się, że się pogodziliście – westchnęła May, kiwając z politowaniem głową. – Och, przepraszam – powiedziała z zakłopotaniem, gdyż nagle ziewnęła szeroko. – Zdaje się, że tabletka nasenna zaczyna działać. Idę spać, a wy dwoje nie kłóćcie się już więcej, dobrze?
    Adam otoczył Biankę ramieniem i przycisnął ją mocno do swego boku.
    – Oczywiście, mamo. Będziemy zbyt zajęci całowaniem się. – Posłał swojej niby – żonie przesadnie rozkochane spojrzenie, co zyskało wyraźną aprobatę jego rzekomej teściowej.
    – Bardzo dobry pomysł, drogi chłopcze, to ma na nią świetny wpływ. Potulnieje natychmiast. No, to dobranoc.
    – Uśmiech! – syknął rozkazująco, zaś Bianka rozpromieniła się posłusznie.
    Jednakże, gdy tylko drzwi sypialni zamknęły się za jej matką, wyrwała się z jego uścisku i stanęła przed nim twarzą w twarz, wyraźnie aż gotując się ze złości.
    – Jak śmiałeś?
    – Spokojnie – rzucił drwiąco. – Chyba nie chcesz zdenerwować mamy?
    Rozjuszona Bianka chwyciła go za klapy smokingu i zawlokła do kuchni.
    – Nie miałeś prawa wspominać o Dereku i robić ze mnie ladacznicy! Święta nie jestem, ale jakieś zasady mam. Nigdy w życiu nie zdradziłabym człowieka, z którym wzięłam ślub!
    – Miło mi to słyszeć, zwłaszcza że to ja jestem tym człowiekiem.
    – Przestań się wygłupiać, przecież to tylko gra.
    – Co nie zmienia faktu, że przez następne dwa tygodnie tworzymy parę. Zamierzam więc nie tylko wypełniać obowiązki małżeńskie, ale i wykorzystywać przysługujące mi prawa.
    – Pprawa? – zająknęła się, blednąc wyraźnie. – Co masz namyśli?
    Sam nie był jeszcze do końca pewien, ale w jego umyśle krystalizowała się pewna idea…
    – Cóż, przeszło mi zauroczenie tobą, ale to wcale nie musi oznaczać, że już mi się nie podobasz. Skoro na czas pobytu mamy muszę sobie odmawiać Sophie i różnych innych ponętnych blondynek, to zadowolę się tobą.
    Ze starannie skrywanym lękiem czekał na jej reakcję. W oczach Bianki pojawiło się pełne niedowierzania zdumienie. Czyli jego pomysł nie wywołał w niej odrazy, a jedynie zaskoczenie. To rokowało pewne nadzieje…
    – Nie zrobisz tego – zaprotestowała zmienionym głosem. Odpowiedział jej stłumiony śmiech.
    – A założymy się?
    – Nie pozwolę ci!
    – Taak? – Ironicznie uniósł brew, po czym bezceremonialnie położył dłoń na piersi Bianki.
    Odskoczyła jak oparzona, lecz ponieważ zazwyczaj nie nosiła stanika, zdążył wyczuć, że zareagowała również w inny sposób.
    – Ale ja ciebie nie chcę! – Zabrzmiało to tak, jakby próbowała przekonać samą siebie.
    Na jego wargach zaigrał lekki uśmieszek. Po pierwsze, uzyskał pewność, że może doprowadzić Biankę do stanu, w którym zacznie go naprawdę pragnąć. A po drugie, żadne słowa nie mogły go już zranić. Przecierpiał tyle, że uodpornił się na wszystko. Może nawet na swoją beznadziejną miłość. Dzisiejsza awantura nauczyła go, że najlepiej otoczyć się pancerzem cynizmu, wyrachowania i brutalności, co doskonale stępia wrażliwość na ciosy. Tę taktykę zamierzał stosować już stale.
    – To bez znaczenia. – Wzruszył ramionami. – Możesz po prostu leżeć i myśleć, że poświęcasz się dla dobra mamusi. Albo że wyświadczasz przysługę najlepszemu przyjacielowi, który byłby zmuszony męczyć się w celibacie przez całe dwa tygodnie.
    – Powinnam była wyznać jej prawdę – jęknęła z rozpaczą.
    – Być może – przytaknął spokojnie. – Ale teraz jest już za późno.
    – Nigdy nie jest za późno. – Buntowniczo wydęła usta i to był jej błąd.
    – Akurat w tym wypadku nie masz racji – mruknął, przyciągnął ją do siebie i zaczaj całować do utraty tchu.

ROZDZIAŁ SZÓSTY

    Oszołomienie Bianki rosło z każdą chwilą. Nie mogła uwierzyć w to, co się działo. Adam ją całował, a ona… A ona nie tylko mu na to pozwalała, ale jej się to coraz bardziej podobało! Nieoczekiwanie jej ciało bez najmniejszego protestu miękko poddało się jego zachłannym pocałunkom i żelaznemu uściskowi.
    Adam lekko uniósł ją w objęciach, tak że jej stopy kołysały się nad podłogą i w ten sposób przeniósł ją do salonu, ani na chwilę nie odrywając warg od jej gorących ust. Osunął się na kanapę, pociągając Biankę za sobą…
    Nie bardzo rozumiała, co się z nią dzieje, ale jeszcze bardziej zdumiewało ją to, co się stało z nim! Nie poznawała go zupełnie. Nie miała pojęcia, czego się po nim spodziewać. Jego bezlitosny cynizm i wykorzystywanie fizycznej przewagi przerażały ją i ekscytowały zarazem. Pieszczoty, jakimi ją obsypywał, w oszałamiającym tempie wprowadzały Biankę w świat zapierających dech w piersiach erotycznych doznań, w których zatraciła się bez reszty…
    Cała jej uwaga skoncentrowała się wyłącznie na cudownie silnej dłoni, która przesuwała się po jej nodze, coraz wyżej i wyżej… Ale czemu tak wolno, przemknęło jej nagle przez głowę. Jęknęła cichutko, gdy jego palce dotknęły brzegu koronkowej bielizny. Wtedy Adam przestał ją całować i oddychając ciężko, zanurzył twarz we włosach Bianki, a jego dłoń podjęła swą wędrówkę.
    Nie przestawaj, proszę, błagała w myślach.
    Przestał.
    Cofnął rękę, wstał, nonszalanckim gestem poprawił jej spódniczkę, po czym odgarnął włosy, które opadły mu na czoło.
    – Nie tutaj – zakomunikował chłodno, mierząc równie zimnym spojrzeniem jej płonącą twarz. – I nie w ten sposób.
    – Odwrócił się i wyszedł, zanim Bianka zdążyła pozbierać myśli.
    Podniosła się niezgrabnie, gdyż nogi się pod nią uginały, a całe jej ciało dygotało z pragnienia. Bez namysłu podążyła za Adamem i ujrzała ku swemu największemu zdumieniu, jak on najspokojniej w świecie wiesza w szafie smoking, jakby nic się nie stało!
    – Posłuchaj… – zaczęła i umilkła, gdy zaczął niedbale rozpinać guziki koszuli, a następnie ściągnął ją, ukazując ładnie opalone ramiona o wyraźnie zaznaczonych muskułach i mocno sklepioną pierś.
    – Ty coś trenujesz? – spytała, a w jej głosie zabrzmiała taka uraza, jakby nie miał prawa robić czegoś takiego bez jej wiedzy.
    Odwrócił się do niej i uśmiechnął nieco krzywo.
    – Jak zwykle zwracasz uwagę na to, co najważniejsze
    – skomentował uszczypliwie. – Ale masz rację, pracuję nad sobą. Ćwiczę regularnie od dziesięciu lat.
    – Och – powiedziała tylko, przyglądając mu się z nie skrywanym podziwem, gdy leniwym krokiem szedł w stronę łazienki.
    – Masz ochotę przyłączyć się do mnie? – rzucił przez ramię.
    Bezradnie zagryzła wargi. Czy miała ochotę? To okropne, ale… tak! Adam, który niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienił się w niezwykle seksownego uwodziciela, podobał jej się do szaleństwa. No, dobrze, ale dokąd ją to zaprowadzi?
    Gdyby wciąż miała do czynienia z dobrze znanym, sprawdzonym przyjacielem i gdyby zdecydowała się na romans z nim, mogłoby się to zakończyć nawet założeniem rodziny. Tamten dawny Adam prawdziwie ją kochał i z pewnością nie zadowoliłby się przelotną przygodą, nalegałby na zawarcie małżeństwa. Niewykluczone, że w końcu uległaby – ze względu na stary sentyment do niego.
    Jednakże ten nowy Adam dezorientował ją kompletnie. Miała przed sobą cynicznego nieznajomego, okazującego kobietom wyraźne lekceważenie. Co się stało, że tak się nagle zmienił? Czyżby ukochana Sophie dała mu kosza dzisiejszego wieczora, raniąc go tak, że postanowił mścić się na innych? Stał się przecież kompletnie nieczuły i wyrachowany, o czym dobitnie świadczyło to, jak bezczelnie wykorzystał kłopotliwe położenie Bianki i wymusił na niej poddanie się jego erotycznym zachciankom.
    Ejże, odezwał się nagle mitygująco głos sumienia. Nie przesadzaj z tym zmuszaniem, przecież nie protestowałaś nawet przez sekundę, wręcz przeciwnie, okazywałaś mu bezwstydnie, że ci się podoba i że masz ochotę na więcej!
    Właśnie, podoba mi się i mam ochotę na więcej, pomyślała buntowniczo i już bez namysłu wkroczyła do łazienki, gdzie zamarła na progu, kontemplując w niemym podziwie kompletnie już nagiego Adama. Miał silne i gibkie ciało, aczkolwiek nie atletyczne. Czy ci wszyscy moi faceci z przerośniętymi mięśniami nie byli przypadkiem trochę groteskowi, przemknęło jej nagle przez głowę. Przecież taka harmonijna figura jest znacznie piękniejsza…
    Coś jej jednak nie grało, a po chwili zorientowała się z pełnym niedowierzania oburzeniem, że nie było po nim widać nawet najmniejszych śladów podekscytowania! Po tym, co przed chwilą robili na kanapie w salonie? To aż tak na niego nie działa?!
    – I co? Podoba ci się ten widok? – zagadnął leniwie, mierząc ją nieodgadnionym wzrokiem.
    – Tak… – odparła dziwnie nieśmiało.
    Adam powoli podszedł do niej z szelmowskim uśmiechem na twarzy.
    – No, to na co czekasz, złotko? – zagadnął ironicznym tonem. – Założę się, że przy Dereku szybciej zrzucałaś szmatki. A może chodzi o to, że wolisz, jak twoi kochankowie sami cię rozbierają?
    Bianka nie miała pojęcia, co począć. Wiedziała, że powinna kazać mu iść do diabła i nie pozwalać na to, by nadal traktował ją w taki sposób. Jednocześnie działał na nią niczym magnes… Spontanicznie rzuciła mu się na szyję i pocałowała w usta, mocno tuląc się do jego cudownego ciała.
    – Tak – szepnęła. – Lubię być rozbierana.
    Adam zaklął w myślach. Z coraz większym trudem panował nad swoim ciałem, a ta piękna żmija bynajmniej nie ułatwiała mu zadania. Domyślał się, że tymi ostatnimi słowami starała się wytrącić go z równowagi, wywołać w nim zazdrość i gniew, by znów uzyskać nad nim kontrolę. Nic z tego.
    Spokojnie zdjął jej ręce ze swego karku, po czym metodycznie zaczął rozpinać guziki kwiecistej bluzeczki. Widział, że jego chłód i opanowanie robią na niej wrażenie. Gdyby tylko zdawała sobie sprawę z tego, ile go to kosztowało… Ten jej biust! Miała najśliczniejsze piersi pod słońcem – takie drobne, takie dziewczęce. Istne cudo.
    Po chwili na podłogę spłynęła również spódniczka, a gdy dołączył do niej także strzępek koronkowej bielizny, Adam odwrócił się pospiesznie i wszedł pod prysznic, gdzie spędził dłuższą chwilę, udając, iż reguluje temperaturę wody. W rzeczywistości potrzebował chwili, by zapanować nad swoimi reakcjami. Miał na wyciągnięcie ręki przepiękną kobietę, która go pragnęła i którą bezgranicznie uwielbiał, a musiał wobec niej udawać zimnego drania, gdyż tylko to zapewniało mu jej uległość! Momentami przekraczało to jego siły.
    Czekająca na środku łazienki Bianka nie potrafiła opanować drżenia. Nie mogła się już doczekać. Miała wrażenie, że spotka ją coś fantastycznego, więc jej niecierpliwość sięgała niemal zenitu.
    Z drugiej jednakże strony odczuwała bolesny zawód. Podczas gdy ona wyraźnie okazywała gotowość do ślepego oddania się i zatracenia w jego ramionach, on traktował całą sytuację dość obojętnie, jakby robił to tylko dlatego, że nadarzyła się sprzyjająca okazja, którą głupio byłoby zmarnować.
    Gdzie się podział tamten Adam, gotowy całować ślady jej stóp, kochać ją dozgonnie i zjawiać się na każde jej skinienie? Musiała pogodzić się z faktem, że zniknął bezpowrotnie, a jego miejsce zajął nieodgadniony i nieodparcie pociągający nieznajomy.
    Przestała sobie zaprzątać głowę wszelkimi pytaniami, jeszcze zanim zakończyli wspólny prysznic. Od cudownych pieszczot Adama kręciło jej się w głowie, musiał więc zanieść ją do sypialni, gdyż zupełnie osłabła z wrażenia. Jeszcze nigdy w życiu nie przydarzyło jej się coś takiego. Żaden inny mężczyzna nie wywarł na niej takiego wrażenia.
    Miękko zapadła się w pościel, pociągając za sobą Adama, pragnąc go całą sobą aż do bólu i jednocząc się z nim w pełnym uniesienia zapamiętaniu. I wtedy wykrzyknął jej imię… w taki sposób, że jej duszę ogarnęła dziwna błogość. Kochał ją! Musiał ją nadal kochać, skoro potrafił włożyć całe serce w to jedno słowo. Kłamał więc przedtem, udając obojętność. Och, jak to dobrze…
    Przytuliła go mocno do siebie, czując, że to odkrycie rzuca nowe światło na to, co się przed chwilą stało i przemienia dokonany akt w coś znacznie piękniejszego, niż zdawało jej się na początku.
    Ku jej zdumieniu i żalowi, Adam odsunął się od niej gwałtownie, co gorsza, klnąc przy tym grubiańsko.
    – Czy coś się stało? – zaniepokoiła się.
    – Nic – warknął, posyłając jej gniewne spojrzenie. – To znaczy, mam nadzieję, że nic.
    – Nie rozumiem.
    – Nie użyłem żadnego zabezpieczenia, a ty nawet mi o tym nie przypomniałaś! Pewnie stosujesz jakąś antykoncepcję, ale mimo wszystko powinniśmy uważać.
    Już miała wyznać, że odstawiła pigułki, ale w ostatniej chwili uznała, że Adam nie przyjmie tego z zadowoleniem, więc nie ma sensu ryzykować awantury. Zresztą i tak miała znikome szanse na zajście w ciążę, więc nie było się czym przejmować.
    – Tak się kiedyś chwaliłaś, jaka to ty jesteś rozważna i ostrożna pod tym względem – ciągnął z nie skrywanym rozdrażnieniem. – A jak przyszło co do czego, to okazało się, że to jednak mężczyzna musi o wszystkim myśleć. Ciekawe, czy przy tych wszystkich innych postępowałaś równie beztrosko?
    Bianka postarała się zachować spokój, choć jego słowa ugodziły ją do żywego.
    – Po pierwsze, nigdy przedtem nie zdarzyło mi się o tym zapomnieć – oznajmiła z naciskiem. – Po drugie, bądź uprzejmy przestać mnie traktować tak, jakby przez moje łóżko przewinęły się tabuny kochanków. W rzeczywistości dałoby się ich policzyć na palcach jednej ręki, czego zapewne nie można powiedzieć o twoich przyjaciółeczkach. A po trzecie, odpowiedz mi na jedno pytanie. Czy ty zawsze się zabezpieczałeś, czy może w pełni ufałeś kobiecie?
    – Żeby mnie złapała na dziecko? Chyba żartujesz! Oczywiście, że zawsze uważałem.
    – Skąd więc to dzisiejsze niedopatrzenie? – spytała podstępnie, licząc na to, że będzie musiał się przyznać, iż wbrew wszelkim pozorom zapomniał przy niej o całym świecie…
    Gniewnie zacisnął usta.
    – Cóż, pamiętałem, że coś bierzesz – odparł nieco wykrętnie. – A w ogóle to właśnie tak mi się podobało, i już!
    – Ja mogłam mieć te same powody, więc nie masz prawa mnie oskarżać – wytknęła mu natychmiast. – Zapamiętaj to sobie na przyszłość!
    W tym momencie cała złość Adama ulotniła się bez śladu, a na jego twarzy pojawił się szeroki, absolutnie zabójczy uśmiech.
    – Co cię tak rozbawiło? – spytała niepewnie. Już wolała, kiedy się na nią gniewał, gdyż przynajmniej wiedziała, czego oczekiwać.
    – Nic takiego – odparł, wyciągnął rękę i zaczaj pieścić drobną pierś Bianki.
    Usiadła gwałtownie, głównie po to, by ukryć reakcję swego ciała.
    – Co ty wyprawiasz?
    – To, na co właśnie dałaś mi przyzwolenie – odparł z nie skrywanym zadowoleniem.
    – Nic takiego nie zrobiłam!
    – Ależ owszem. Zażyczyłaś sobie, żebym w przyszłości pamiętał o ochronie i nie uważał tego za twój obowiązek. To znaczy, że spodziewasz się więcej takich sytuacji! Cóż, moja kochana żono, myślę, że ta przyszłość właśnie nadeszła. – Pociągnął ją z powrotem na poduszkę i pochylił się nad nią w niedwuznacznych zamiarach, – Ćśśś – przykazał, gdy z oburzeniem otworzyła usta. – Chyba nie chcesz obudzić mamy? – spytał z niewinną miną, po czym skutecznie stłumił wszelkie protesty gorącym pocałunkiem.
    Oderwał usta od jej warg dopiero wtedy, gdy najwyraźniej straciła ochotę na opieranie się. I wcale nie musiał na to długo czekać…

ROZDZIAŁ SIÓDMY

    Adam wniósł do sypialni tacę ze śniadaniem, natychmiast kierując wzrok ku łóżku, gdzie leżała na brzuchu pogrążona w głębokim śnie Bianka. Jego oczy rozjaśniły się na ten widok wewnętrznym blaskiem.
    Jej połyskliwe czarne włosy były rozrzucone w nieładzie, odcinając się wyraźnie od kremowej pościeli. Cieniutkie przykrycie zsunęło się częściowo na podłogę, odsłaniając nagie złocistobrązowe ciało. Nie mógł sobie wyobrazić bardziej erotycznego widoku.
    Gdyby matka ją teraz widziała… Na szczęście pani Peterson nadal spała jak zabita, widać tabletka wciąż działała.
    Adam postawił tacę na stoliku i przysiadł na brzegu łóżka, by w skupieniu kontemplować doskonale widoczne śliczności… Nie potrafił oprzeć się pokusie, więc pochylił się i zaczaj całować odsłonięty kark Bianki.
    – Przestań – wymruczała półprzytomnie, leniwie przewróciła się na plecy i natychmiast zasnęła ponownie. Właściwie nic dziwnego, mało odpoczęli tej nocy…
    Ogarnął zachwyconym spojrzeniem jej drobną sylwetkę. Nie rozumiał, czemu Bianka narzekała na swój niewielki wzrost lub na rozmiar swoich piersi. Właśnie w takich gustował, ponieważ idealnie mieściły się w jego dłoniach, wydawało mu się więc, że są stworzone specjalnie dla niego.
    Podobało mu się też, że była od niego znacznie niższa, wydawała się przez to taka krucha i po kobiecemu delikatna, którego to wrażenia nie zmieniały nawet jej sprężyste, wytrenowane mięśnie.
    Przypomniał sobie, jak ostatniego wieczora wykorzystał swoją fizyczną przewagę nad nią i zrobiło mu się wstyd. Pocieszał się jednak myślą, że niezbyt się broniła, co więcej, wykazywała daleko posuniętą aprobatę dla jego poczynać, więc chyba postąpił słusznie…
    Ta szalona noc ani odrobinę nie przytłumiła spalającego go pożądania, wręcz przeciwnie, uzmysłowiła mu, że jeśli chodzi o Biankę, to nigdy nie nasyci się nią w pełni. Co gorsza, jego beznadziejna miłość do niej również płonęła jeszcze jaśniejszym płomieniem, co nie rokowało mu dobrze na przyszłość. Wiedział, że już nie zazna spokoju, chyba żeby Bianka naprawdę została jego żoną. Na to jednak nie miał żadnych szans.
    Nikt inny także, co stanowiło nikłą pociechę. Cóż, powinien cieszyć się tym, co do tej pory udało mu się uzyskać, gdyż wspomnieniami tych dwóch tygodni będzie żył po kres swoich dni. A jeżeli pozostałe noce miały się okazać równie wspaniałe, jak ta, to mógł się uważać za wyjątkowego szczęściarza.
    Niestety, nawet najbardziej czarowne momenty zatruwała mu świadomość, że nie jemu jednemu Bianka oddawała się z takim zapamiętaniem, jakby kochała go całym sercem. Adam nie miał złudzeń. Ona nigdy nie kierowała się zasadą umiarkowania, istniały dla niej tylko ekstremalne uczucia i zachowania. Gdy związywała się z jakimś facetem, to dostawała na jego punkcie istnej obsesji, świata poza nim nie widziała i traktowała go jak bożyszcze. Po jakimś jednakże czasie zaczynała wynajdywać w swoim ideale najróżniejsze wady, co powodowało, że rzucała go z hukiem, po to tylko, by wpaść w ramiona następnego.
    Z reguły najdłużej trwała przy tych, którzy traktowali ją najgorzej. Jeden z nich chełpił się nawet wszem i wobec, że żadna mu się nie oparła, bo. on zna ich sekret. Lubią, gdy je traktować jak wycieraczki i wtedy najbardziej na faceta lecą.
    Adam uważał, że to podejście prymitywnego jaskiniowca, niegodne prawdziwego mężczyzny. Niestety, wyglądało na to, że jednak tamten typek miał rację. Przez całe lata adorował Biankę, co doprowadziło wyłącznie do tego, że stał się marionetką w jej rękach. Wystarczyło jednak, by zaczął zachowywać się jak wyrachowany egoista i brutal, a natychmiast padła mu w ramiona. I zrozum tu, człowieku, kobiety!
    Wolałby, żeby zrobiła to z miłości. Żeby należała do niego nie tylko ciałem, ale również sercem i duszą. Nie miał jednak wątpliwości co do tego, że Bianka w ogóle była pozbawiona zdolności kochania. Wszystkie jej związki z mężczyznami opierały się wyłącznie na fizycznym zauroczeniu, a gdy początkowa fascynacja wygasała, Bianka beztrosko zabierała swoje zabawki i szła do innej piaskownicy.
    Po raz setny przykazał więc sobie, by nie ulegać głupim sentymentom i nie żywić żadnej nadziei na zdobycie jej serca. Jakakolwiek oznaka słabości niechybnie zostałaby wykorzystana przeciw niemu. Wiedział, że jeśli choć trochę się odsłoni, Bianka natychmiast zada mu ból. A dosyć się już nacierpiał.
    O, nie, nigdy więcej nie wróci do roli dobrotliwego, wyrozumiałego safanduły, któremu można wleźć na głowę i wykorzystywać, ile dusza zapragnie. Woli drania, to będzie go miała.
    – Obudź się – przykazał dość ostro.
    Nie otwierając oczu, ziewnęła rozkosznie i przeciągnęła się niczym kot. Już i tak kosztowało go sporo wysiłku zachowanie spokoju na widok jej nagiego ciała, a gdy to ciało zaczęło się w dodatku w taki sposób poruszać, stało się to ponad jego siły. By pozbyć się pokusy, chwycił Biankę wpół, ściągnął z łóżka, postawił na podłodze, a na zakończenie klepnął ją mocno w pośladek i popchnął w stronę łazienki.
    – Aj, to boli! – zaprotestowała i z oburzoną miną pomasowała te apetyczne krągłości, które tyle razy śniły mu się po nocach.
    – No i dobrze – skomentował. – A teraz ruszaj się i wskakuj pod prysznic, już po ósmej. Tylko pospiesz się, przyniosłem ci śniadanie.
    Odwróciła się do niego z niedowierzającym uśmiechem.
    – Naprawdę zrobiłeś mi śniadanie?
    Adam natychmiast zanotował sobie, by nigdy więcej nie popełnić podobnego głupstwa.
    – Nie przesadzajmy, to tylko miska muesli i sok owocowy. I lepiej się do tego nie przyzwyczajaj, bo to tylko ten raz. Chciałem, żebyś pokrzepiła nadwątlone siły – podsumował sucho.
    Na wspomnienie ostatniej nocy w jej oczach pojawiło się coś dziwnego. Zaniepokojenie? Uraza? Wstyd?
    To ostatnie na pewno nie, zdecydował ponuro. Ona nie uznawała żadnych tabu, uważała seks za naturalny wyraz uczuć pomiędzy kobietą a mężczyzną i oburzała się na wszystkich, którzy dopatrywali się w zmysłowości czegoś złego i godnego potępienia. Jeśli ktoś traktuje seks jako grzeszny i brudny, to widocznie taki jest stan jego umysłu, komentowała zawsze.
    Naraz jej twarz rozpogodziła się i Bianka spojrzała na niego jakoś tak dziwnie miękko, że serce zaczęło topnieć mu jak wosk. Do diabła, potrafiła wyglądać jak niewinna sierotka Marysia, gdy tak patrzyła na człowieka swymi ogromnymi niebieskimi oczami dziecka.
    Ale przecież pod wieloma względami właściwie wciąż była jeszcze dzieckiem, które nie dorosło do odpowiedzialności, tylko chciało się ciągle bawić nowymi zabawkami.
    – Adam… – zaczęła cichutko.
    – Co?.
    – Dziękuję.
    – Za śniadanie?
    – Nie. Za to, że wróciłeś wczoraj wieczorem. Zrobiłeś to dla mnie, prawda? Przecież nie miałeś pojęcia, że mama przyjechała wcześniej. Zostawiłeś tę całą Sophie i przyszedłeś, żeby mi pomóc.
    Oczywiście, że tak! Nie mógł się jednak do tego przyznać, ponieważ znów zaczęłaby traktować go jak dawniej. Przywołał na twarz wyraz cynicznego rozbawienia.
    – Przykro mi pozbawiać cię złudzeń, ale tak naprawdę potrzebowałem paru książek. Jadę dziś na wyścigi, a nie zagram według nowego systemu bez sprawdzenia kilku obliczeń – skłamał bez mrugnięcia okiem.
    Bianka nie zdołała ukryć zaskoczenia, urazy i głębokiego rozczarowania.
    – Ach tak. Rozumiem – powiedziała matowym głosem. Nagle zdała sobie sprawę z tego, że stoi przed nim kompletnie naga, pospiesznie więc zasłoniła się rękami. – Przepraszam. Pomyliłam się – wymamrotała i uciekła do łazienki, zatrzaskując za sobą drzwi.
    Zachowałeś się jak ostatni łajdak, odezwał się w jego głowie jakiś głos. Sprawiłeś jej ból i zdawałeś sobie z tego sprawę. Nie mam wyjścia, odpowiedział sam sobie. Jeśli mam przetrwać i nie oszaleć, muszę chronić samego siebie, a przy Biance jedyną ochroną jest atak.
    Musiał uodpornić się na wyrzuty sumienia. I na swą nieszczęsną miłość. Bianka nie rozumiała tego uczucia, uznawała je za oznakę słabości. Dlatego Adam już nigdy, przenigdy się do niego nie przyzna, gdyż tylko dzięki temu zdoła podtrzymać zainteresowanie Bianki swoją osobą. Było to oczywiście jedynie erotyczne zainteresowanie, ale skłamałby, gdyby udawał, że nie przyniosło mu ono wiele radości.
    Bianka stała pod prysznicem i szlochała bezradnie. Nigdy w życiu nie czuła się równie zagubiona i bezbronna. I równie mocno zraniona.
    Nie mogła uwierzyć w to, że przyczyną cierpienia stał się nie kto inny, tylko właśnie Adam. Ale to przecież już nie był wspaniały, wyrozumiały przyjaciel, lecz bezlitosny, arogancki nieznajomy. Kiedy ostatniej nocy kochali się po raz pierwszy i kiedy w ten niezwykły sposób wykrzyknął jej imię, była absolutnie przekonana, że nadal ją kocha. I choć potem nie zdradził się już ze swymi uczuciami, przez cały czas wierzyła, że to, co się między nimi dzieje, jest czymś wyjątkowym. Ale teraz nie miała już tej pewności. Zachowanie Adama dobitnie świadczyło o tym, że traktował ją tylko… jak zabawkę do łóżka.
    I znów łzy popłynęły po jej twarzy, tym razem jeszcze bardziej obfite niż poprzednio. Wyglądało na to, że Adam odkochał się dokładnie wtedy, kiedy ona się w nim zakochała!
    To okropne.
    To niesprawiedliwe!
    A czy życie kiedykolwiek jest sprawiedliwe, przemknęło jej nagle przez głowę i ta myśl nieco ją otrzeźwiła. Jej matka, na przykład, wyszła za mąż za człowieka, którego kochała bez pamięci i poza którym świata nie widziała, a on zdradzał ją przy każdej okazji.
    Zresztą, czy miała prawo potępiać tatę, skoro wyglądało na to, że jest ulepiona z tej samej gliny. W jej przypadku wyglądało to tak, że zakochiwała się do szaleństwa, zaś po kilku miesiącach nie mogła znieść widoku swojego wybranka. I nagle zupełnie nieoczekiwanie zdała sobie sprawę z przyczyny swojej niestałości – po prostu brała fizyczne zafascynowanie za miłość. W rzeczywistości jeszcze nigdy nie kochała naprawdę! Niewykluczone, że gdyby obdarzyła kogoś autentycznym uczuciem, okazałaby się wzorem wierności…
    Chwileczkę! Może więc Adam również zauroczył ją jedynie przelotnie, nie ma się więc czym martwić, tylko cierpliwie poczekać, aż jej przejdzie? Może nie ma powodu, by przejmować się tym, że on akurat ochłódł w swych uczuciach?
    Tak, to na pewno tylko pożądanie z jej strony. Świadczył o tym dobitnie fakt, że zainteresowała się nim dopiero wtedy, gdy zaprezentował się w charakterze zabójczo przystojnego światowca, Z ciężkim westchnieniem zakręciła wodę. Dopiero teraz zdała sobie sprawę z tego, jak bardzo jest jeszcze dziecinna. Nic dziwnego, że po roku wspólnego zamieszkiwania Adam przejrzał wreszcie na oczy i skutecznie wyleczył się z zafascynowania taką głupiutką gąską…
    Ale nie przeszkodziło mu to w wykorzystywaniu jej, natychmiast odezwał się w jej głowie jakiś buntowniczy głos. I zanosiło się na to, że nie zamierzał sobie żałować przez następne dwa tygodnie, drań jeden! Jakkolwiek Bianka starała się wykrzesać z siebie choć odrobinę oburzenia, nie bardzo jej to wychodziło. W rzeczywistości nie miała nic przeciw temu…
    Nie było sensu udawać, że kochanie się z Adamem nie sprawiało jej przyjemności. Ku jej zdumieniu okazał się wspaniałym kochankiem, w niczym nie przypominającym tamtego niezdarnego osiemnastolatka. Nagle oczami wyobraźni ujrzała Adama w sytuacji intymnej – ale z Sophie! To było nie do zniesienia. O ile z bólem mogła się pogodzić z myślą, że już jej nie kocha, o tyle akceptowanie rywalki nie wchodziło w grę!
    Pospiesznie owinęła się ręcznikiem kąpielowym i niczym bomba wpadła do sypialni, gdzie Adam z zadowoloną miną bezczelnie wypijał jej sok. Stanęła przed nim, gniewnie biorąc się pod boki. -
    – Postawmy sprawę jasno. Nie ma mowy, żebyś przez te dwa tygodnie kursował między mną a tą tlenioną lalunią. Kiedy biorę sobie kochanka, żądam absolutnej wyłączności!
    Nie wyglądało na to, by Adam przejął się zbytnio jej wybuchem.
    – Jestem twoim udawanym mężem, a nie kochankiem – skorygował spokojnie.
    – Na jedno wychodzi.
    – Wcale nie, złotko. Ale jeśli ma ci to poprawić humor, to mogę cię zapewnić, że nie zamierzam spotykać się z Sophie w ciągu tych dwu tygodni. Po pierwsze, nie chcę martwić kochanej teściowej znikaniem na całe noce, a po drugie, po co mam się uganiać za inną, skoro ty jesteś pod ręką? I to jaka chętna.
    Buntowniczo uniosła głowę. Owszem, nie była święta, ale nie była też hipokrytką. Odkąd poznała smak zmysłowych rozkoszy, nie ukrywała, że sprawiają jej przyjemność. Uważała, że człowiek składa się i z duszy, i z ciała, które tworzą nierozdzielną całość. Dyskryminowanie i tłumienie fizycznej strony życia wydawało jej się nienaturalne i z gruntu fałszywe.
    Dlatego też nie zamierzała udawać, że nie pragnie Adama, chociaż wcale nie zachwycało jej, że zafascynował ją wyrachowany egoista, który najwyraźniej kochał tylko samego siebie. Ta myśl spowodowała, że naraz spojrzała na niego podejrzliwie.
    – Wcale nie zamierzałeś oświadczać się Sophie, prawda?
    – Aha – przytaknął bezczelnie.
    – Czemu więc mówiłeś, że chcesz się z nią żenić? Bez pośpiechu podniósł się z łóżka.
    – Akurat wtedy tak mi pasowało.
    – Okłamałeś mnie!
    – Na to wygląda. – Wzruszył ramionami.
    Bianka przyglądała mu się w oszołomieniu, po raz kolejny zaskoczona jego postępowaniem. Z jednej strony doprowadzał ją do rozpaczy, a z drugiej… Musiała przyznać, że obcowanie z tak zagadkowym i kompletnie nieprzewidywalnym mężczyzną miało pewien urok. Wydawało się, że ten nowy Adam ani przez chwilę nie przestanie dostarczać jej dreszczyku emocji.
    – Wrócisz do niej po wyjeździe mojej mamy? – spytała na pozór spokojnie, choć wszystko się w niej gotowało na tę myśl. Nie zgadzała się na to, by Adam miał odejść do innej!
    – Kto wie? To zależy.
    – Od czego?
    – Od ciebie. – Położył dłoń na karku Bianki, przyciągnął ją do siebie i pocałował.
    Ale jak! Bianka zamarła ze zdumienia. Spodziewała się namiętnego, zaborczego pocałunku, a tymczasem poczuła na swoich wargach delikatną i niewymownie słodką pieszczotę, która obudziła w jej duszy przemożne pragnienie, by ten czarowny moment nie miał końca. Wszystko zniknęło, zostali tylko on i ona, spleceni w czułym uścisku, chroniący się nawzajem przed światem i zachwyceni sobą. Jeszcze nigdy nie przeżyła czegoś równie pięknego.
    – Adam… – szepnęła drżącym głosem, gdy ich usta rozdzieliły się.
    – Tak?
    – Ja… – zaczęła, po czym urwała nagle, uświadamiając sobie, co chciała powiedzieć.
    Zamierzała wyznać mu coś strasznie głupiego, co ten nowy Adam wyśmiałby bezlitośnie. Sama też miała ochotę śmiać się sama z siebie. Znowu myliła zauroczenie z miłością i to do tego stopnia, że niemal wygadałaby się, że chciałaby do niego należeć już na zawsze. Chyba kompletnie zwariowała. Przecież jeszcze żadnemu mężczyźnie nie składała podobnych obietnic!
    – Bianka, ja słucham. – Niezwykłe intensywnie patrzył jej prosto w oczy, starając się wyczytać w nich odpowiedź.
    Błyskawicznie przywołała na twarz beztroski uśmiech. – Ach, to nic takiego. Miałam tylko spytać, czy mama i ja mogłybyśmy pojechać z tobą na wyścigi.

ROZDZIAŁ ÓSMY

    – O, nie, kochani, nie mam dziś siły na żadne wyprawy – zaprotestowała May, gdy wreszcie koło dziesiątej wynurzyła się ze swego pokoju. – Jedźcie We dwoje. Nic mi nie będzie – dodała natychmiast, gdy tylko Bianka zadeklarowała, że dotrzyma jej towarzystwa. – Odpocznę sobie, pooglądam dla odmiany australijską telewizję, a potem zdrzemnę się trochę. Nawet mi na rękę, że zostanę sama. Powiedzcie tylko, o której mogę się was spodziewać.
    – Ostatni wyścig zaczyna się o wpół do piątej – odparł Adam – ale zazwyczaj nie zostaję tak długo. Zobaczymy. Myślę, że wrócimy najpóźniej koło szóstej. Moglibyśmy potem zabrać mamę do restauracji.
    – Jesteś złoty chłopiec, ale dziś naprawdę nie czuję się na siłach. Powiem ci, na co naprawdę mam ochotę.
    – Mamy życzenie jest dla mnie rozkazem – zapewnił szarmancko.
    – Moglibyście wziąć coś na wynos z chińskiego baru. Cokolwiek.
    – Załatwione. Przywieziemy kilka różnych dań i zrobimy sobie ucztę w domu – uśmiechnął się.
    Tak, był zadowolony. W rzeczywistości wcale nie planował grać tego dnia na wyścigach, ale perspektywa wspólnego wyjazdu z Bianką spodobała mu się niezmiernie. Nieraz marzył o tym, że ją tam zabierze – tylko dlatego, że często widywał zamożnych mężczyzn, afiszujących się z luksusowymi utrzymankami, te długonogie piękności o włosach prosto od fryzjera i nienagannie umalowanych twarzach nie wyglądały bowiem na żony.
    Adam zaś niezliczoną ilość razy marzył o tym, by uczynić Biankę swoją kochanką. Wyobrażał sobie, że gdy zdobędzie majątek, wtedy obsypie ją klejnotami, ubierze w najpiękniejsze stroje, spełni każdy jej kaprys, ona zaś ze swej strony spełni każde jego pragnienie…
    Te czarowne myśli jakoś pozwalały mu przetrwać najczarniejsze chwile, choć wiedział, że tak jak nie mógł zainteresować Bianki swoją osobą, tak samo nie zdobyłby jej nawet górami złota. Pieniądze, biżuteria i piękne ubrania nie robiły na niej większego wrażenia i wcale ich nie pragnęła. W kółko chodziła w dżinsach i sportowych bluzach, a do pracy ubierała się w bezpłciowy granatowy bądź czarny kostium, zmieniając jedynie bawełniane koszulki.
    Nic dziwnego, że wczoraj stracił głowę, gdy ujrzał ją w czymś tak rozkosznie kobiecym, jak jedwabna bluzeczka i powiewna spódniczka…
    Nagle zdał sobie sprawę z tęgo, że obecna sytuacja pozwala mu na to, by obsypywał ją prezentami i to właściwie zupełnie bezinteresownie, wyłącznie dla czystej radości obdarowywania jej. Nie musiał przecież w żaden sposób o nią zabiegać, nie musiał kupować jej wdzięczności, przecież jego marzenie spełniło się – i to wtedy, gdy przestał się starać je zrealizować. Bianka zapragnęła go właśnie wtedy, gdy porzucił wszelką nadzieję! Dostał wszystko, czego chciał.
    Z wyjątkiem jej miłości, odezwał się głos wewnętrzny i Adam zamarł w trakcie zapinania guzików koszuli.
    Tego ranka przez moment wydawało mu się, iż Bianka chciała wyznać, że go kocha. To była magiczna chwila, gdy wyglądało na to, że rodzi się pomiędzy nimi uczucie. Niestety, niemal natychmiast okazało się, że Bianka nie doświadczyła niczego w tym rodzaju.
    Dobrze, pragnie cię i co z tego? – ciągnął bezlitośnie głos w jego głowie. – Zabawi się tobą, a potem skończysz tak samo jak jej poprzedni kochankowie, porzucony i zapomniany.
    – Zamknij się – warknął ze złością do swojego odbicia w lustrze. – Dzisiaj nie zamierzam tego słuchać. Przez dwa tygodnie mogę być prawie szczęśliwy.
    – Rozmawiasz sam ze sobą?
    Odwrócił się do niej i zauważył, że włożyła swoje ukochane wytarte dżinsy i bawełnianą koszulkę bez rękawów. Właściwie nie mógł się dziwić, że ubrała się w ten sposób, widocznie zapamiętała, że zawsze chodził na wyścigi ubrany dość swobodnie. W końcu nie brał tam udziału w pokazie mody. Ale tym razem nie jechał do Randwick po wygraną pieniężną. Jechał tam z wygraną od losu, z najpiękniejszą kobietą, jaką znał. A taki klejnot wymagał odpowiedniej oprawy.
    – Nic nadzwyczajnego, właśnie zawierałem pakt z diabłem – mruknął.
    – Rozumiem, że w ten sposób starasz się wygrać na wyścigach? Matematyka matematyką, a stare dobre sposoby są najlepsze? – zażartowała. – Czemu tak na mnie patrzysz? Coś nie tak? Przecież idziemy na wyścigi, nie na bal? A tak przy okazji, to mama trochę się dziwiła, czemu moje ubrania znajdują się w pokoju gościnnym, a nie w naszej sypialni. Powiedziałam, że jak typowy mężczyzna nie lubisz wyrzucać starych łachów, więc masz szafę tak wypchaną swoimi ciuchami, że nie ma tam już miejsca dla moich. Ciekawe, z czego jeszcze przyjdzie nam się tłumaczyć.
    – Zobaczymy. Na razie pojedziemy się przebrać, nie zamierzam pokazywać się tak w Randwick.
    Zauważył z satysfakcją, że po raz kolejny udało mu się zaskoczyć Biankę, która dotąd uważała go za tuzinkowego, nudnego człowieka, którego szablonowe zachowania można z łatwością przewidzieć. Wiedział też, że nie po raz ostatni widzi w jej przepięknych oczach ten wyraz absolutnego zdumienia. Na szczęście obecność May chroniła go przed dociekliwością Bianki, inaczej zamęczyłaby go pytaniami.
    Oczywiście, zaczęła go maglować, gdy tylko wsiedli do samochodu.
    – Słuchaj, nie podoba mi się, że masz przede mną jakieś tajemnice. Chciałabym wiedzieć…
    – Czemu nie grasz dziś w siatkówkę? – przerwał znienacka. – Przecież w soboty zawsze biegałaś na mecze.
    Westchnęła wymownie.
    – Gdybyś raczył częściej bywać w domu, wiedziałbyś, że finałowy mecz sezonu odbył się przed dwoma miesiącami! Nawiasem mówiąc, moja drużyna wygrała. Nie zauważyłeś pucharu? Stoi na telewizorze! – wytknęła z lekkim rozdrażnieniem.
    Ponieważ w mieszkaniu znajdowało się pełno najróżniejszych trofeów sportowych, nic dziwnego, że nie spostrzegł jednego więcej. Z jednej strony był dumny z jej osiągnięć, ale z drugiej odczuwał dziwną zazdrość. Wolał, by poświęcała więcej uwagi jemu…
    – Moje gratulacje – rzucił dość obojętnie. – Ale nie odpowiedziałaś na moje pytanie. Przecież zaczął się chyba następny sezon, więc czemu nie grasz?
    – Mamy lato, nie zauważyłeś? Przez te upały przeniesiono wszystkie rozgrywki na późny wieczór, a ja nie mam ochoty grać po nocy.
    – Rozumiem.
    Świetnie. Bardzo dobrze, że Bianka nie ma planów na popołudnie, ponieważ on miał…
    – Zdaje się, że coś wspominałeś o przebieraniu się po drodze – ponownie zaczęła drążyć intrygujący ją temat.
    – Owszem. Słuchaj, czy nie żałujesz, że jednak nie studiowałaś w Akademii Sportowej? Pamiętam, że bardzo chciałaś pracować z dziećmi i zajmować się wychowaniem fizycznym.
    Nachmurzyła się wyraźnie.
    – Nie żałuję – burknęła, krzyżując ramiona i przybierając minę obrażonego dziecka.
    Adam uśmiechnął się do siebie skrycie. Proszę, po raz pierwszy nie udawało jej się owinąć go sobie wokół palca i widać było, że nie wiedziała, co z tym fantem począć. Bianka, która straciła nieco pewności siebie i czuła się odrobinę bezradna, całkiem mu się podobała.
    – Naprawdę? – zagadnął niewinnym tonem.
    – Miło mi, że tak się o mnie troszczysz, ale dokonałam wyboru i nie widzę potrzeby oglądania się wstecz i rozważania, co by było, gdyby… Pamiętasz chyba, że tata już wtedy nie żył, a mama ledwo wiązała koniec z końcem? Dzięki temu, że wybrałam ekonomię, dostałam stypendium oraz załapałam się na pół etatu w firmie, przez co odciążyłam mamę. Jak więc mogłabym żałować mojej decyzji? Uwielbiam sport, ale mimo wszystko nie jest on najważniejszy, nie sądzisz?
    Adam stłumił westchnienie. Kiedy już prawie zdołał samego siebie przekonać, że Bianka jest nic nie warta, że myśli tylko o sobie i że nie warto kochać równie egoistycznego stworzenia, to oczywiście musiała mu przypomnieć, że ma również dobre cechy i zachwiać go w jego twardych postanowieniach.
    Tak, Bianka kochała mamę całym sercem i zdobyłaby się dla niej na największe poświęcenia, nawet ich nie nazywając poświęceniami. Musiał też przyznać, że była oddanym przyjacielem. Kiedy powiedziała, że gdyby tylko tego potrzebował, to, ona udawałaby jego żonę, mówiła szczerze. Wiedział, że zrobiłaby to dla niego bez chwili namysłu,
    – Początkowo czułam się trochę rozczarowana – ciągnęła Bianka, przestając się dłużej dąsać. – Z czasem jednak doszłam do wniosku, że przecież i tak mogę uprawiać, sport jako hobby. A w dodatku studenckie życie było fantastyczne. Świetnie się bawiłam przez tych parę lat!
    Jasne, obruszył się w myślach, ona potrafi myśleć tylko o tym, żeby się zabawić. Dobrze, skoro tak.
    – Dziś po południu też się świetnie zabawimy. Zaufaj mi – mruknął z szatańskim uśmieszkiem.
    Zbita z tropu, spojrzała na niego pytająco, lecz on nic już nie powiedział, uśmiechał się tylko zagadkowo aż do chwili, gdy po jakimś czasie wjechali na podziemny parking, który znajdował się pod nowym, supernowoczesnym wieżowcem.
    – Może byś zechciał mnie poinformować, co my tu robimy? – nie wytrzymała wreszcie. – Czyżby ostatnio nie urządzano już wyścigów na wolnym powietrzu, tylko przeniesiono je pod dach? A może to właśnie tutaj mamy się przebierać? Aczkolwiek nie wydaje mi się, by budowano podziemny parking akurat w tym celu – podsumowała zjadliwie.
    Poczekał, aż oboje wysiądą i wtedy spojrzał na nią ponad dachem samochodu.
    – Czy ktoś już ci mówił, że kiedy się złościsz, wyglądasz prześlicznie?
    Z desperacją przewróciła oczami, on zaś roześmiał się.
    – Chodź. – Podszedł i wziął ją za rękę. – Już po jedenastej, nie mamy zbyt wiele czasu.
    – Na co?
    – Na to, by pewna wróżka wzięła się za Kopciuszka – wyjaśnił, po czym, ignorując jej totalne osłupienie, zaciągnął ją do windy.
    Następna godzina okazała się jedną z najbardziej fascynujących w jego życiu.
    W budynku znajdowały się nie tylko biura, a na wyższych piętrach luksusowe apartamenty, ale również szalenie eleganckie sklepy. Adam zaprowadził oszołomioną Biankę do największego i najdroższego butiku, który dysponował również własną fryzjerką i wizażystką. Podsunął swoje sugestie jednej z pracujących tam pań – interesujące, że gdy wsunął jej w dłoń studolarowy banknot, zaczęła w lot odgadywać jego myśli – i zostawił Biankę w jej fachowych rękach. Sam zaś pospiesznie udał się do swojego apartamentu na najwyższym piętrze, by przebrać się w popielaty włoski garnitur.
    Gdy wrócił, Bianka właśnie wynurzała się z przymierzalni. Przeszła kompletną metamorfozę – zrobiono jej wyrazisty makijaż, a włosy upięto w wysoki kok. Oboje na moment zamarli w pół kroku, przypatrując się sobie z niedowierzaniem. Bianka pierwsza otrząsnęła się z osłupienia, choć ewidentnie nadal nic z tego wszystkiego nie rozumiała. Przeszła parę kroków w tę i z powrotem, prezentując eleganckie spodnium w kremowym odcieniu.
    – No i jak, kochanie? – zaszczebiotała wdzięcznie, zaś przekorne błyski w jej oczach uświadomiły mu, że mimo zdezorientowania postanowiła wziąć udział w grze, którą z nią prowadził. – Jak ci się podoba?
    Przechylił głowę na bok, zmierzył paradującą przed nim Biankę taksującym spojrzeniem. Wyglądała pięknie, ale niezupełnie tak, jak to sobie wyobrażał…
    – Nie. Kremowy ci nie pasuje – zawyrokował stanowczo. Zabawnie wydęła usta i z udawaną desperacją spojrzała na towarzyszącą jej kobietę.
    – Mój mąż nie akceptuje tego koloru. No, i co my teraz zrobimy? Chyba nie mamy innego wyjścia, tylko się dostosować, a więc precz z kremowym! Proszę coś innego. Może być droższe. – Ze śmiechem zniknęła za drzwiami przymierzalni.
    Adam z uznaniem pokiwał głową. Nieznośną szelma! A jaka przy tym urocza! Nic dziwnego, że za nią szalał.
    Wróciła pięć minut później w dopasowanej sukience z czerwonego jedwabiu. Wysokie rozcięcia pozwalały podziwiać jej uda, lecz mimo seksownego fasonu i śmiałego koloru, Bianka wyglądała w tym stroju niewinnie, niemal dziecinnie, gdy tak szła tanecznym krokiem przez cały sklep, bosa, wyraźnie rozbawiona sytuacją, roześmiana.
    Adam ponownie pokręcił głową, gdyż jakkolwiek Bianka wyglądała prześlicznie, miał na myśli coś innego.
    – Bardzo ładnie, ale raczej wolałbym zobaczyć ją w czerni – zdecydował. – W czymś krótkim i obcisłym. Aha, proszę jej przynieść z wystawy czarne szpilki. Te z długimi paskami, krzyżującymi się nad kostką – dodał stanowczo. Zauważył te pantofle w pierwszej chwili i od razu oczami wyobraźni ujrzał je na pewnych zgrabnych opalonych nogach…
    Bianka aż otworzyła usta ze zdumienia, lecz chwilę później zacisnęła je, a jej oczy zalśniły podejrzanie. Teraz już w najmniejszym stopniu nie wyglądała na rozbawioną ciągłymi przebierankami. Widział, że zaczynała się buntować, a wyglądała przy tym tak pięknie, że naraz przyszło mu na myśl, żeby zrezygnować z wyścigów. Wystarczyło wsiąść do windy, a w ciągu pięciu minut znaleźliby się w jego sypialni, gdzie wygodne szerokie łoże nie gościło jeszcze żadnej kobiety.
    Gdy Bianka ponownie zmieniała ubranie, Adam walczył z myślami. Nie, jednak pojadą do Randwick, chociaż z trudem przyjdzie mu wytrzymać aż do wieczora. Nie chciał jednak skupiać się wyłącznie na własnych zachciankach, gdyż wiedział, że to nie przyniesie mu zadowolenia. Pragnął, by i ona miała z tego przyjemność. Skoro miała ochotę zobaczyć wyścigi, zabierze ją tam.
    Właśnie podjął decyzję, gdy po raz kolejny wyszła z przymierzami. Adam spojrzał na nią i dech mu zaparło.
    Tak, jak sobie zażyczył, miała na sobie nieprzyzwoicie wręcz krótką małą czarną z bardzo dużym dekoltem, ściśle przylegającą do figury. Przesunął oszołomionym spojrzeniem po jej filigranowej sylwetce, przez opalone uda i krągłe kolana aż do drobnych niczym u Japonki stóp. Niebotyczne obcasy wysmuklały i tak śliczne nogi.
    Adam czuł, że z wrażenia zaschło mu w gardle. Była fantastyczna! Rewelacyjna! Przed takim cudem należałoby paść na kolana! Nagle wyobraził sobie tych wszystkich mężczyzn, którzy ją ujrzą w takim stroju i nie miał wątpliwości, że każdy z nich byłby gotów na wszystko, by ją zdobyć. Przez chwilę nie wiedział, co zrobić – z dumą pokazać całemu światu, że ta uwodzicielska piękność należy do niego, czy też zachować ją wyłącznie dla siebie. Niby z jakiej racji inni mieli bezkarnie sycić oczy takim widokiem? Na samą myśl poczuł bolesne ukłucie zazdrości.
    Ale przecież to właśnie jego udawany cynizm i nonszalancja tak na nią działały. W żadnym wypadku nie może okazać zazdrości. Jeśli chce, by nadal na niego leciała – przynajmniej tyle, skoro o uczuciu nie ma mowy – to powinien się z nią afiszować, chlubiąc się wszem i wobec swoim trofeum. Uśmiechnął się więc z szatańską satysfakcją i spojrzał na nią wzrokiem zblazowanego zdobywcy. Dopiero wtedy ujrzał wyraz jej oczu, w których widniała głęboka uraza. Było oczywiste, iż Bianka czuła się źle w tej nowej roli. Odezwały się w nim wyrzuty sumienia, które natychmiast próbował stłumić, lecz na próżno. Naprawdę ją kochał, dlatego nie mógł jej zmuszać do czegoś, na co sama nie miała ochoty.
    – Nie, na wyścigi chyba rzeczywiście ta czerwona jest bardziej odpowiednia – powiedział z żalem. – Ale tę też proszę zapakować – szepnął dyskretnie ekspedientce, gdy Bianka schowała się w przymierzalni. Przyszło mu bowiem na myśl, iż być może zgodziłaby się włożyć ten strój prywatnie – wyłącznie dla niego. Zabrałby ją do apartamentu na romantyczną kolację przy świecach…
    – Może życzy pan sobie wybrać jeszcze jakąś biżuterię dla pańskiej… żony?
    Wymowne zająknienie oraz intonacja nie pozostawiały wątpliwości co do tego, co ta kobieta myślała o Biance. Adam posłał jej lodowate spojrzenie, lecz nie odniosło to żadnego efektu, gdyż nie wyglądała na zmieszaną nawet w najmniejszym stopniu.
    – Mamy tu naprawdę duży wybór. – Wskazała na gabloty, w których mieniły się dziesiątki ozdób. – Go by pan powiedział na te długie kolczyki i bransoletkę? Dodatkowo podkreśliłyby niezwykłą urodę pańskiej damy.
    Akurat pod tym względem podzielał jej zdanie, więc bez wahania kupił ten komplet. Kiedy jednak Bianka wróciła w czerwonej sukience i tych seksownych czarnych sandałkach na szpilce, ogarnęły go wątpliwości, czy aby słusznie zrobił. Wątpliwości zwiększyły się jeszcze, gdy włożyła wybraną biżuterię. Rzeczywiście, wyglądała teraz na luksusową utrzymankę, na dojrzałą kobietę z temperamentem i klasą. Zadziwiająco niewinna sierotka Marysia zniknęła gdzieś bez śladu, lecz Adam nagle poczuł, że trochę mu brakuje tej nieco dziecinnej słodyczy Bianki. Może nie miał racji?
    Jednakże jej zachowanie nie wskazywało na to, by nadal czuła się skrępowana tą nagłą metamorfozą. Jej niebieskie oczy lśniły dziwnym blaskiem, a na wymodelowanej makijażem twarzy pojawił się jakiś drapieżny, wyzywający wyraz..
    – Nie miałam pojęcia, że masz taki świetny gust, jeśli chodzi o ubrania – zaszczebiotała słodko, ujmując go pod ramię. – Zdecydowanie musisz mnie częściej zabierać po zakupy.
    Adam sklął się w myślach za głupotę. Zakochany kretyn o miękkim sercu! Powinien był kazać jej iść w tej czarnej kiecce, świetnie by odzwierciedlała jej diabelski charakterek! Miał obiekcje, bo wydawało mu się, iż Bianka wstydzi się paradować przed ludźmi w śmiałym stroju, podczas gdy ona pewnie celowo udawała niezadowolenie, żeby tylko zrobić mu na złość. Przecież widać, że świetnie się tym wszystkim bawiła. Dał się nabrać.
    – Kiedy tylko zechcesz, złotko – wycedził. – Nie dbam o to, ile na ciebie wydam, tak długo, jak będzie mi się to opłacać. – Bezczelnie skierował wzrok na jej dekolt. – A sądząc po samym twoim wyglądzie, nikt nie może mieć wątpliwości, że mi się to opłaca.
    Kiedy wrócił spojrzeniem do twarzy Bianki, ujrzał, że jej oczy ciskają błyskawice, a na policzki wypełzają rumieńce. Świetnie, pomyślał. Poprzedniego dnia też była na niego wściekła, co w sumie obróciło się na jego korzyść, gdyż gniew zamienił się w pasję… i spędzili cudowną, niezapomnianą noc. Wyglądało na to, że powinien celowo wyprowadzać ją z równowagi, widocznie to było jej potrzebne. Gdy występował w roli romantycznego amanta, w ogóle nie zwracała na niego uwagi. Ech, kobiety!
    Ponownie przyrzekł sobie twardo trzymać się reguł gry, które Bianka sama ustaliła. Widział bowiem, że zwycięzcą okazuje się bardziej bezwzględny z graczy.
    Bezceremonialnie klepnął ją w siedzenie, pozornie ignorując obecność osób trzecich.
    – Dobra, idź zabrać swoje rzeczy, a ja tymczasem zapłacę – zakomenderował.
    Rachunek za obie sukienki, pantofle i biżuterię wyniósł ponad trzy tysiące dolarów australijskich, lecz Adam nie żałował nawet centa. Po pierwsze, wygrane z ostatniego tygodnia znacznie przewyższały tę sumę, mógł więc sobie na to pozwolić, a po drugie, najpiękniejsza kobieta świata była warta każdych pieniędzy.
    Zapłacił kartą, chociaż miał przy sobie gotówkę, gdyż tę drugą postanowił zachować na wyścigi. Wbrew swoim zwyczajom zamierzał grać ostro i obstawiać bardzo wysokie zakłady. Obecność Bianki i świadomość tego, co się między nimi stało i jeszcze stanie, wyzwalały w nim jakąś przedziwną energię i fantazję graniczącą z brawurą. Do tej pory postępował rozważnie i metodycznie – nawet podczas uprawiania hazardu. Teraz jednak coś się zmieniło.
    Krew zdawała się krążyć w jego żyłach znacznie szybciej, czuł wzrastający poziom adrenaliny, po raz pierwszy odezwała się w nim potrzeba zasmakowania ryzyka. Nagle odniósł wrażenie, jakby zapragnął rzucić się życiu w ramiona, zakosztować go, upić się nim, zaznać czystej radości istnienia! Nigdy dotąd takie myśli nie przychodziły mu do głowy. Zawsze patrzył na wszystko trzeźwo i z dystansem, kalkulował, planował… Do diabła z tym!
    Gdyby tylko jeszcze udało mu się pozbyć tych niepotrzebnych wyrzutów sumienia, które czasem dawały o sobie znać, to wtedy już bez przeszkód mógłby cieszyć się życiem i w pełni wykorzystywać wszystkie okazje, jakie mu podsuwał dobry los…
    Kiedy wyszli z butiku, Bianka nie odrywała od Adama zafascynowanego spojrzenia. Po pierwsze, wyglądał tak przystojnie, że aż jej dech zapierało z wrażenia. Swoją drogą ciekawe, skąd wziął ten rewelacyjny garnitur? Po drugie, dostrzegła coś, co zdumiało ją niezmiernie.
    W jego oczach zdawał się płonąć wewnętrzny ogień. Zdawało się, że czaiła się w nich z trudem tłumiona pasja i gwałtowność. Jak to się stało, że nigdy przedtem tego nie zauważyła? Przez te wszystkie lata sprawiał wrażenie miłego i potulnego – no, nie ma sensu owijać w bawełnę – safanduły. Tymczasem wychodziło na to, że nic bardziej błędnego!
    Szczerze mówiąc, chwilami całkiem jej się to podobało. A najbardziej podobał jej się wyraz jego twarzy, gdy pokazała mu się w tej czarnej sukience. Przysięgłaby, że miał ochotę rzucić się na nią tam na miejscu i zacałować na śmierć! Och, gdyby zawsze tak na nią patrzył…
    Jednocześnie pomyślała wtedy z niepokojem, że Adam zechce, by już nie zdejmowała tego stroju. Jej mama miała staroświeckie poglądy, chybaby zemdlała, gdyby ujrzała swoją córkę ubraną równie wyzywająco. Poczuła ulgę, gdy zdecydował się na poprzednią sukienkę.
    Skorzystała z tego, że właśnie stanęli w holu, czekając na windę i spojrzała mu prosto w oczy.
    – Czy nie zechciałbyś wreszcie mnie oświecić, co się właściwie dzieje? – spytała z lekką irytacją. – Czy masz zwyczaj stroić swoje przyjaciółki przed pokazywaniem ich publicznie, czy tylko ja dostąpiłam tego zaszczytu?
    – Zmień zestaw pytań, ponieważ na te nie zamierzam odpowiadać – odparł tylko.
    Różne cechy tego nowego Adama całkiem jej się podobały, ale tajemniczość nie należała do nich z całą pewnością!
    – Zdradź przynajmniej, skąd wytrzasnąłeś ten garnitur. Jest kapitalny! Wypożyczyłeś go? Tak, na pewno tak – odpowiedziała sama sobie, gdy zignorował jej pytanie. – Zgaduję, że tamten smoking również. Ach, w tym bloku musi być wypożyczalnia ubrań, prawda?
    Winda przyjechała, Adam więc wszedł do środka i rzucił Biance kpiące spojrzenie.
    – Zostajesz?
    Gniewnie zacisnęła usta i zapominając o swoim nowym stroju, uczyniła typowy dla siebie długi, miękki krok sportowca. Zachwiała się i runęłaby jak długa, gdyby Adam nie podtrzymał jej w porę.
    – Uważaj – ostrzegł.
    Z furią wyrwała ramię z jego uścisku.
    – Gdybym nie miała tych okropnych butów, nie byłoby problemu!
    – Nie prosiłem cię, żebyś w nich teraz chodziła.
    – A co, może miałam włożyć do tej sukienki stare tenisówki? A może lepiej byłoby, gdybym w ogóle zrezygnowała z ubrania?
    – To ostatnie bardzo przemawia do wyobraźni, ale paradowanie nago po mieście to chyba nie najlepszy pomysł – zadrwił.
    – Efekt taki sam, jak przy noszeniu tego czarnego obrzydlistwa – odparowała natychmiast. – Oczywiście musiałeś to kupić! Myślisz, że nie zauważyłam? Nie licz jednak na to, że pokażę się w czymś takim przed ludźmi!
    – O tym w ogóle nie ma mowy. Będziesz ją wkładać wyłącznie dla mnie, w czterech ścianach.
    Popatrzyła na niego z niedowierzaniem, a potem jej oczy rozszerzyły się i pociemniały, gdy wyobraziła sobie tę scenę – świece, może jakaś muzyka, tylko oni dwoje, a ona ubrana specjalnie dla niego… Znów ujrzałaby ten cudowny błysk w jego oczach…
    Otrząsnęła się z rozmarzenia i wróciła do rzeczywistości. Nagle zrozumiała.
    – Ach, więc to tak! To jest cena, którą muszę zapłacić za to, że udajesz mojego męża, prawda? Mam ci zastępować Sophie w każdy możliwy sposób? Po jej wczorajszym wyglądzie zgaduję, w czym gustujesz i wcale mi się to nie podoba.
    Znów nic nie odpowiedział, tylko oparł się leniwie o ścianę windy i zlustrował Biankę uważnym spojrzeniem. Miała wrażenie, jakby przenikał wzrokiem cieniutki jedwab. Poczuła się prawie naga. Ta czerwona sukienka też nie była za skromna…
    – Wyglądasz niesamowicie – odezwał się wreszcie niskim, nabrzmiałym pożądaniem głosem.
    – Wyglądam jak tania lafirynda! – parsknęła z irytacją.
    – O, wcale nie taka tania – roześmiał się. Momentalnie ogarnęły ją wyrzuty sumienia i spochmurniała.
    – Właśnie. Przy ubraniach nie ma metki, co oznacza, że musiały kosztować bajońskie sumy! Adam, uważam, że nie możesz sobie pozwolić na takie ekstrawagancje. Nie powinieneś tak szastać zarobionymi z trudem pieniędzmi.
    Spojrzał na nią jakoś dziwnie, ale w tym momencie winda zatrzymała się, a jego twarz ponownie przybrała chłodny, nieprzenikniony wyraz.
    – Nie przejmuj się moimi finansami. Nie jesteś przecież moją prawdziwą żoną. No, idziemy. – Zdecydowanie ujął ją pod ramię i wyprowadził na parking. – Zrobiło się późno, na pierwszą gonitwę już i tak nie zdążymy.
    Przez chwilę zastanawiała się, czy nie spróbować mu się postawić i twardo zażądać odpowiedzi na swoje pytania. Doszła jednak do wniosku, że skoro Adam uparł się, by niczego jej nie zdradzić, to nic z nim nie zwojuje. Nie miała szans, by wydobyć z niego, co to wszystko ma oznaczać i dlaczego ubrał ją tak, by wyglądała na łatwą zdobycz.
    Gdy usiadła na swoim miejscu, rozcięcia w sukience rozsunęły się, ukazując jędrne opalone uda niemal aż do samych bioder. Bianka jednak nie uczyniła nawet najmniejszego ruchu, by się zasłonić. Liczyła na to, że Adam znów zacznie pożerać ją wzrokiem, co szalenie jej się podobało.
    On jednak spojrzał na jej gołe nogi z wyraźną dezaprobatą i zmarszczył brwi. Nic z tego nie rozumiała. Przecież wszystko wskazywało na to, że lubił bezwstydne kobiety.
    – Myślę, moja kochana żono, że będziemy stać przez całe popołudnie – rzucił przez zaciśnięte zęby, ze złością przekręcił kluczyk w stacyjce i ruszył ostro z wizgiem opon.
    Bianka siedziała w bezruchu, kompletnie zbita z tropu. O co mu właściwie chodziło? Jaką grę z nią prowadził? Do czego zmierzał? Jaką rolę miała odegrać u jego boku dzisiejszego dnia?
    Gdy przyjechali na miejsce, wysiadła z samochodu, nieco niezgrabnie balansując na wysokich obcasach i poprawiła sukienkę nerwowym gestem, który zdradzał jej niepewność i zakłopotanie. W tym momencie podchwyciła wzrok Adama. Teraz nie wyglądał już na rozgniewanego. Obserwował ją z cynicznym, nieco rozbawionym uśmieszkiem.
    Nagle zrozumiała i ogarnęła ją ślepa furia. Chciał mieć przy sobie wyzywającą, seksowną lalunię, której by mu inni zazdrościli, ot co!
    No, to będziesz ją miał, pomyślała mściwie. Czekaj, ja cię zaraz urządzę. I nic mnie nie obchodzi, jak to się skończy!

ROZDZIAŁ DZIEWIĄTY

    Adam wcale nie spędzał czasu tak miło, jak się tego spodziewał. Wręcz przeciwnie, wszystko się w nim gotowało ze złości. Następny facet, który zacznie Biankę rozbierać wzrokiem, zarobi w zęby, pomyślał z wściekłością.
    Oczywiście ta mała diablica bawiła się świetnie, jakżeby inaczej? Najpierw udawała, że czuje się nieswojo w charakterze obiektu pożądania, ale szybko zrzuciła maskę i ukazała swoje prawdziwe oblicze. Z całą premedytacją paradowała tam, gdzie wszyscy mogli ją zauważyć, trzepocząc wdzięcznie rzęsami na widok każdego faceta i lekko kołysząc biodrami. Zdaniem Adama wyglądała tak seksownie, że powinni byli ją zamknąć za obrazę moralności publicznej!
    W dodatku wychyliła tyle kieliszków szampana, że aż stracił rachubę. Dotąd nie widział kobiety, która mogłaby wypić tak dużo i jeszcze trzymać się na nogach. O tym, że Bianka była na rauszu świadczyło tylko to, że zaczęła chichotać z byle powodu, czego nie miała w zwyczaju, oraz publicznie okazywać mu daleko idące awanse, czego nigdy, ale to przenigdy, nie robiła przy żadnym mężczyźnie, choćby podobał jej się do szaleństwa.
    Zanim jeszcze rozpoczął się czwarty wyścig, Adam miał już tego zupełnie dosyć. Najchętniej zabrałby ją natychmiast do swojego apartamentu, ale – o ironio losu! – znowu wygrywał, chociaż niemal kompletnie nie zwracał uwagi na to, na co stawia, tak był zajęty Bianką. Miał wyraźną passę, nie powinien jej marnować, chociaż pewnie zaraz i tak się skończy. Czwarta gonitwa zapowiadała się kiepsko.
    – Och, zobacz, idą koniki! Na którego stawiasz, misiaczku? – Bianka gruchała słodko i gdyby jej nie znał, przysiągłby, że ma przed sobą typową słodką idiotkę o fantastycznym ciele.
    – Sam chciałbym wiedzieć – burknął. – To bieg na dwa tysiące metrów, ale akurat wszystkie startujące w nim konie chodziły dotąd na krótsze dystanse. Nie mam pojęcia, co z tym fantem zrobić. Cóż, chyba po prostu z jednej strony postawię na najlepszego dżokeja, a z drugiej na najlepszego trenera.
    Przykleiła się do niego mocniej, ale Adam nie miał wątpliwości co do tego, że nie z nadmiaru uczuć. Chyba jednak zaczynała mieć trudności z utrzymaniem się w pionie.
    – Czemu nie wykorzystasz tego wspaniałego systemu, który opracowałeś na pierwszym roku studiów? – podsunęła z szatańskim uśmieszkiem. – Wszyscy, którzy powierzyli ci po sto dolców, mieli w efekcie zdobyć znacznie więcej. No, całkiem ci się udało. Zdobyliśmy doświadczenie! – docięła mu z satysfakcją.
    Skrzywił się na myśl o tych trzydziestu osobach, które niechcący zrobił… w konia. Tak, poniósł wtedy spektakularną porażkę i stał się pośmiewiskiem znajomych.
    – Jasne, mogłem się spodziewać, że mi o tym przypomnisz – odparł z przekąsem. – Jednak od tamtej pory radzę sobie znacznie lepiej, zapewniam cię.
    – Wiesz co? Założę się, że z łatwością znajdę ci tego, który wygra – oświadczyła z typową dla pijanych pewnością siebie. – Skoro to długi bieg, a żaden z nich jeszcze nie brał w takim udziału, to jasne jak słońce, że wygra najsilniejszy i najbardziej wytrzymały. A ja się na tym znam. Chodź!
    Pociągnęła go za sobą w stronę padoku, gdzie wciąż oprowadzano wierzchowce.
    – Spójrz na tego – wyszeptała konfidencjonalnie. – Ale mu mięśnie chodzą! – Przez dłuższą chwilę przyglądała się uważnie swemu wybrańcowi. – Tak, to ten! Żaden inny nie ma przy nim szans. Masz postawić na tego konia, słyszysz?
    – Jak sobie życzysz – zgodził się całkiem chętnie, gdyż już z góry cieszył się na figla, jakiego jej spłata. Bianka chyba zemdleje, gdy zobaczy, ile postawił i ile przegrał przez jej zarozumiałość.
    Z uśmiechem oparł ją o barierkę, sam udał się do kasy, obstawił wytypowany numer i ściskając bilet w dłoni, niemal biegiem ruszył z powrotem. Zgadywał, że nie powinien zostawiać Bianki samej zbyt długo. Wyglądała nazbyt kusząco. I była zanadto ululana.
    Oczywiście miał rację! Nie było go raptem przez pięć minut, a już znalazł się chętny. Czarował ją jakiś obleśny tłuścioch z wąsikami, obwieszony złotem, zaś ta mała żmija wpatrywała się weń takim wzrokiem, jakby miała przed sobą samego archanioła. Adam miał ogromną ochotę bez słowa rozłożyć grubasa prawym prostym, lecz pohamował się w ostatniej chwili.
    – Doceniam pańską chęć dotrzymania towarzystwa mojej żonie, ale nie musi się pan dłużej fatygować – zakomunikował lodowato, zacisnął dłoń na ramieniu Bianki i dosłownie zawlókł ją siłą w jakiś ustronny kąt.
    – Ooo, pan i władca pokazał, co umie – skwitowała, po czym zaczęła chichotać bez opamiętania.
    – Jesteś pijana – warknął.
    – Zauważyłeś? Bingo!
    – Zachowujesz się jak dziwka – powiedział oskarżycielko.
    – Oczywiście! Przecież tego właśnie chciałeś.
    Adam osłupiał. Co za nonsens! Jedyne, czego pragnął, to tego, by naprawdę została jego żoną. Wcale sobie nie życzył, żeby pokazywała wszem i wobec, że jest jedynie tymczasową kochanką, w dodatku chętną do zmiany sponsora.
    Miał tego dosyć. Miał też dosyć nieustannej walki z samym sobą. Bianka wyglądała niczym uosobienie seksu, więc konieczność trzymania rąk przy sobie stawała się torturą nie do zniesienia.
    – Idziemy stąd – zakomenderował szorstko.
    – Ale przecież właśnie postawiłeś na mojego konia – zaprotestowała.
    – Wygraną, o ile w ogóle istnieje jakaś szansa, żeby ta chabeta wygrała, można bez problemu odebrać innego dnia – wyjaśnił, wyprowadzając ją z terenu wyścigów.
    – Dokąd mnie zabierasz?
    – Tam, gdzie nareszcie nikt nam nie będzie przeszkadzał. Zatrzymała się gwałtownie, chwiejąc się przy tym nieco na swoich wysokich obcasach.
    – Nigdy by mi nie przyszło do głowy, że potrafisz wykorzystać kobietę w takim stanie.
    Roześmiał się tylko.
    – Ty mnie jeszcze nie znasz, złotko. – Aby jej to udowodnić, przygarnął ją znienacka do siebie i pocałował chciwie.
    Gdy podniósł głowę, ujrzał jej zamglony wzrok, lecz na pewno nie był to wpływ alkoholu, gdyż jeszcze przed chwilą jej oczy błyszczały. Adam zrozumiał, że Bianka nie miała absolutnie nic przeciwko temu, by ją wykorzystywał… W tym momencie przestał mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia.
    Tak, zamierzał chwytać każdą nadarzającą się okazję, gdyż wiedział, iż to jedyna taka szansa w jego życiu. Miał w najlepszym wypadku parę miesięcy, zanim Bianka pofrunie w ramiona innego. Musiał nieustannie odgrywać przed nią rolę zimnego drania, jeśli chciał przedłużyć ten okres jej zainteresowania jego skromną osobą.
    Zdawał sobie jednak sprawę z tego, że prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw i że Bianka zrozumie, że pod maską bezwzględnego cynika krył się ten sam człowiek, który od lat kochał się w niej beznadziejnie i który przechowywał na dnie serca każdy jej uśmiech niczym najcenniejszy skarb. A wtedy wzgardzi nim…
    Na myśl o tym nieuchronnym końcu ogarnęła go czarna rozpacz. Z tym większą determinacją wsadził ją do samochodu, choć dalej zasypywała go pytaniami.
    – Ani słowa więcej – przykazał ostro i wystartował jak do wyścigu.
    Milczała potulnie przez całą drogę, ale gdy ponownie znaleźli się na znanym jej już parkingu, nie wytrzymała.
    – Co my tu robimy? Ach, pewnie musisz oddać garnitur? Przez moment patrzył na nią ze zdumieniem.
    – O czym ty mówisz? To moje ubranie, nie zamierzam go nigdzie oddawać.
    – Myślałam…
    – Pomyliłaś się – uciął krótko. – Poczekaj, pomogę ci. – Wysiadł, okrążył samochód, otworzył drzwi i podał Biance rękę. Oczywiście nie wytrzymał, by nie ogarnąć przy tym głodnym wzrokiem tych jej przecudownych nóg, których widok prześladował go przez całe popołudnie. Z trudem oderwał od nich oczy. Musisz zachować spokój, bo inaczej rzucisz się na nią, gdy tylko przekroczycie próg, upomniał sam siebie. Nie możesz tego zrobić, powinieneś ją najpierw rozpalić, uzyskać pewność, że ona też tego pragnie, nie wolno ci jej traktować jak pierwszej lepszej, choć właśnie to przed nią udajesz.
    – Gdzie idziemy? – spytała ponownie nieco drżącym głosem, gdy prowadził ją przez parking.
    – Zobaczysz,
    – Naprawdę musisz być taki tajemniczy?
    – Oszczędza mi to masę czasu. Inaczej musiałbym odpowiadać na miliony pytań – wyjaśnił, wsiadając do windy.
    Gdy włożył kluczyk w specjalny zamek, co umożliwiało wjechanie na najwyższe piętro, ciekawość Bianki znowu wzięła górę.
    – Zabierasz mnie do prywatnego apartamentu? Skąd masz takich zamożnych przyjaciół, którzy udostępniają ci luksusowe lokale? Bo to chyba nie własność uniwersytetu?
    – Nieistotne. Powiedzmy, że mam tam swobodny dostęp i niech ci to wystarczy – zbył ją krótko. – A teraz skończ z tymi pytaniami, bo doprowadzają mnie do szału. Nie przywiozłem cię tutaj w celach konwersacyjnych.
    Winda drgnęła, ruszając, zaś Bianka zachwiała się i oparła o pierś Adama – i tak już została. Spojrzeli sobie głęboko w oczy.
    – No, to pokaż mi, po co mnie tu przywiozłeś – zaproponowała kuszącym głosem.
    Takiemu zaproszeniu i święty by się nie oparł, przemknęło mu przez głowę, gdy jego dłoń powędrowała ku rozcięciu sukienki.
    – Och, ależ się najadłam. – May odsunęła od siebie talerz i oparła się wygodnie na krześle z błogim uśmiechem na twarzy. – Chyba zaraz pęknę. Nie powinniście byli kupować aż tylu dań. A ja nie powinnam była próbować każdego. Ale tak dawno nie jadłam chińszczyzny, że nie mogłam się oprzeć… – westchnęła z lubością.
    – Może jeszcze wina? – podsunął usłużnie Adam.
    – No dobrze, ale tylko troszkę.
    – A ty, Bianka?
    – W żadnym wypadku! – Pospiesznie zakryła dłonią swój kieliszek.
    O, nie, ani kropli alkoholu więcej! Tego dnia zdecydowanie przekroczyła limit, wypijając chyba miesięczną normę! Jednakże wytrzeźwiała niemal natychmiast, gdy tylko zamknęły się za nimi drzwi apartamentu. To, co się wtedy stało, przekroczyło jej najśmielsze oczekiwania…
    Byli oboje tak szaleńczo spragnieni siebie, że ani nie zdążyli zapalić światła, ani dotrzeć do sypialni. Wybuch namiętności ze strony Adama zaskoczył ją, gdyż od rana martwiła się, że to tylko ona męczy się niczym potępieniec, tęskniąc za jego dotykiem. Jego niecierpliwość sprawiła jej taką radość, że przestała zwracać uwagę na to, gdzie się znajdują.
    Po wszystkim oprzytomnieli na tyle, że Adam wziął ją na ręce i zaniósł do największego łoża, jakie w życiu widziała. Tam powoli rozebrał ją do końca i kochał w uniesieniu z takim zachwytem w oczach, że leżąc wśród rozrzuconej błękitnej satynowej pościeli, czuła się niemal jak Afrodyta wynurzająca się z morskich fal.
    Dopiero kiedy mile zmęczona spoczywała u jego boku, leniwie błądząc dookoła rozmarzonym wzrokiem, dotarło do niej, gdzie się znajduje i na co patrzy.
    Wyjątkowo przestronna sypialnia wydawała się jeszcze większa, gdyż odbijała się w lustrzanych drzwiach szafy zajmującej całą ścianę. Przeciwległą ścianę stanowiło ogromne okno, z którego roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na zatokę.
    Bianka zrozumiała nagle, że tak zaprojektowane wnętrze musiało powstać w pewnym ściśle określonym celu. Wcale by się nie zdziwiła, gdyby okazało się, że Adam wypożyczył je nie po raz pierwszy… Na myśl o tym, że sprowadzał tu sobie różne przyjaciółeczki i że prawdopodobnie kochał się w tym samym łóżku z tą obrzydliwą Sophie, zrobiło jej się niedobrze.
    Błyskawicznie wyskoczyła spod przykrycia, gdyż miała wrażenie, że ta luksusowa pościel zaczyna ją parzyć. Wzięła prysznic, pragnąc zmyć z siebie wszelki ślad dotyku Adama, a potem przez drzwi poprosiła go, aby przyniósł z samochodu jej stare rzeczy… i już nie pokazywała mu się bez ubrania. Sukienkę, pantofle i biżuterię niedbale wepchnęła do reklamowej torby z butiku, którą bez wahania zostawiła w apartamencie. Nie chciała tego wszystkiego więcej widzieć!
    Adam w żaden sposób nie zareagował na jej nagłą zmianę nastroju; Albo nie zauważył, albo było mu to absolutnie obojętne. W obu przypadkach świadczyło to dobitnie o tym, że Bianka nie ma się co łudzić – on w ogóle nie dbał o jej uczucia, zależało mu wyłącznie na jej ciele. To dlatego wystroił ją jak… No, wiadomo, jak kogo. Potem potraktował ją tak, jak się takie osoby traktuje i nic więcej go nie obchodziło. A najgorsze było to, że ona pozwoliła mu się tak traktować…
    Z prawdziwą ulgą opuściła to ohydne miejsce, zostawiając za sobą te równie ohydne rzeczy. Wcale by się nie zdziwiła, gdyby w przyszłości Adam ubrał w nie jakąś inną kobietę, by móc nasycić wzrok ekscytującym widokiem. Ta wizja nieoczekiwanie wstrząsnęła nią do tego stopnia, że niemal się rozpłakała.
    – Wydajesz się jakaś nieswoja – zauważyła matka, przyglądając jej się uważnie. – I prawie nic nie zjadłaś. Źle się czujesz?
    – Potwornie boli mnie głowa – odparła, zresztą zgodnie z prawdą.
    – Rzeczywiście, wyglądasz na zmęczoną – ciągnęła z troską mama. – Może połóż się dzisiaj wcześniej?
    – Chyba tak zrobię – zgodziła się. Wstała i zaczęła sprzątać ze stołu.
    – Zostaw to – przykazała stanowczo May, wyjmując córce talerz z ręki. – My z Adamem się tym zajmiemy, a ty wykąp się i idź spać. Mogę ci zrobić na dobranoc kakao, chcesz?
    – Dzięki, mamuś, ale dzisiaj już na nic nie mam ochoty – powiedziała zgnębionym głosem i powlokła się do sypialni.
    W łóżku zwinęła się w kłębek, przykrywając się kołdrą niemal po sam czubek nosa. Czuła się strasznie nieszczęśliwa. Nie, to niemożliwe, żeby zakochała się w tym nowym Adamie. Owszem, był diabelnie seksowny, ale przestał reprezentować sobą cokolwiek wartościowego! Zimny, wyrachowany i cyniczny w niczym nie przypominał jej wspaniałego przyjaciela, przy którym czuła się bezpiecznie, na którego zawsze mogła liczyć i któremu zależało na jej szczęściu.
    Co go tak nagle odmieniło? A może zmieniał się stopniowo, tylko ona tego nie zauważyła? Dlaczego, och, dlaczego musiało się tak stać? Coraz bardziej tęskniła za tamtym nieco staroświeckim Adamem, mającym w sobie coś cudownie rycerskiego.
    Nagle przelękła się, że na swoje nieszczęście tym razem chyba zakochała się naprawdę. Do tej pory kierowała się dość dziecinnymi kryteriami przy wyborze partnerów, zauważając wyłącznie ich atrakcyjny wygląd. Nigdy dotąd nie przejmo – wała się tym, co kryło się wewnątrz. Za to charakter i cechy Adama obchodziły ją bardziej niż cokolwiek innego. Tak, to było coś więcej niż przelotna erotyczna fascynacja.
    Za to ona stanowiła dla niego wyłącznie obiekt pożądania. Traktował ją jak przedmiot! Zacisnęła szczelnie powieki, starając się powstrzymać łzy. Nie, już nigdy więcej nie pozwoli mu się wykorzystać. Nie da się już więcej dotknąć. Niech on tylko spróbuje!
    Gdy jakiś czas później Adam wszedł do sypialni, Bianka nawet nie drgnęła, udając, że śpi. Leżała na samym brzegu łóżka, odwrócona plecami, ubrana w najdłuższą bawełnianą koszulkę Adama, jaką udało jej się znaleźć i która na szczęście sięgała jej aż za kolana.
    W napięciu wsłuchiwała się w szum wody w łazience, potem dobiegło ją skrzypnięcie drzwi i cichy odgłos kroków. Skamieniała w bezruchu, gdy poczuła, jak kołdra podnosi się, a materac ugina pod ciężarem ciała. Przez moment nic się nie działo, pomyślała więc, że udało się i że jest bezpieczna, lecz chwilę później Adam ujął ją za ramię, odwrócił ku sobie i przycisnął do swego nagiego torsu.
    – Nie – zaprotestowała, ale nie zabrzmiało to specjalnie przekonująco, ponieważ sama jego bliskość wystarczyła, by zaczęła słabnąć w swych postanowieniach. – Wciąż boli innie głowa.
    – Nie wydaje mi się. Może wreszcie zechcesz mi powiedzieć, co cię gryzie? Bianka, nie jestem ślepy. Przecież widzę, że coś jest nie tak. Kochaliśmy się, było fantastycznie, a potem nagle zmienił ci się nastrój i zaczęłaś się na mnie boczyć.
    – Bo nie chcę, żebyś mnie więcej dotykał.
    – Doprawdy? – spytał z wyraźną ironią. – Jeszcze przed paroma godzinami miałaś na ten temat inne zdanie, o ile sobie dobrze przypominam. Nie mogłaś się doczekać, żebym cię dotykał.
    – Byłam pijana.
    – Ostatniej nocy też? Wiesz dobrze, że nie, a przecież byłaś wtedy równie przystępna, jak dzisiejszego popołudnia. Przestań więc kłamać i choć raz w życiu powiedz prawdę.
    – Proszę uprzejmie! – zdenerwowała się. – Po prostu mam dość bycia wykorzystywaną.
    – Wykorzystywaną? – W jego głosie brzmiało zdumienie, z całą pewnością nieszczere.
    – Owszem – niemal warknęła, poirytowana tym jego bezczelnym udawaniem niewiniątka. – Tylko nie udawaj, że nie wiesz, co to znaczy wykorzystywać kogoś fizycznie.
    W odpowiedzi usłyszała… drwiący śmiech. Tego było już za wiele!
    – Jak możesz? – syknęła z oburzeniem. – Ty… Ty obrzydliwy draniu! Nienawidzę cię!
    – Wcale nie. Wydaje ci się, że się we mnie zakochałaś. Co za ironia losu – mruknął jakby sam do siebie. – Ale nie przejmuj się, jak zwykle szybko ci przejdzie i spodoba ci się ktoś inny. A na razie nie marnujmy okazji i zabawmy się trochę.
    – Zabawmy się? Tylko to się dla ciebie liczy? Kiedyś tak nie myślałeś.
    – Ale trafił mi się wyjątkowo dobry nauczyciel w tej dziedzinie – odpowiedział zagadkowo. – A teraz przestań się kłócić, bo sama wiesz, że to nie ma sensu – wymruczał, obsypując jej twarz pieszczotliwymi, cudownie zmysłowymi pocałunkami.
    To wystarczyło, by naprawdę straciła ochotę na awantury, a nabrała na co innego…
    – Jesteś niepoprawny – westchnęła bezradnie.
    – A ty prześliczna.
    Poczuła, jak jego dłoń zaczyna przesuwać się w górę po jej udzie i zadrżała.
    – Nie masz sumienia – zauważyła na poły z wyrzutem, a na poły z aprobatą. – Znowu mnie wykorzystujesz. Mężczyznom zawsze tylko jedno w głowie!
    – Chcesz, żebym przestał?
    – Tylko spróbuj! – wyszeptała bez tchu. – Jeśli przestaniesz, to chyba cię zabiję!

ROZDZIAŁ DZIESIĄTY

    Słońce stało już wysoko na niebie, gdy Bianka leniwie podniosła powieki. Jej spojrzenie natychmiast padło na Adama, który siedział obok, wygodnie oparty na poduszkach, i czytał poranne wydanie niedzielnej gazety. Miał potargane włosy i ciemny ślad zarostu na brodzie, co nadawało mu uroczo zawadiacki wygląd. Bianka poczuła, jak opanowuje ją dziwnie rzewny nastrój. Ech, żeby każdy niedzielny poranek tak wyglądał…
    – Ach, kogo my tu mamy? – uśmiechnął się szeroko, gdy zauważył, że już się obudziła. – Wiesz, co się stało? Wygraliśmy! Ten fuks, na którego kazałaś mi wczoraj postawić, przyszedł do mety jak po sznurku, bijąc wszystkie inne konie na głowę. W dodatku zakład był dwadzieścia do jednego, rewelacja! Jedziemy kupić ci nowy samochód.
    – Nie pleć głupstw – mruknęła, przeciągając się z lubością. – Nie kupuje się auta za jedną głupią wygraną. Musiałbyś przecież postawić co najmniej kilka tysięcy dolarów.
    – Wybacz, myślałem, że jeden wystarczy.
    – Jeden dolar? Ho, ho! Rozumiem, że po ten samochodzik jedziemy do sklepu z zabawkami?
    – Miałem raczej na myśli jakiś zgrabny sportowy wóz. Najlepiej czerwony. Dobra, zbieramy się.
    – Co takiego? – Usiadła gwałtownie, kompletnie zapominając, że jest naga. – Czyś ty oszalał? Bo przecież chyba nie upiłeś się z samego rana? – spytała z niepokojem, nieco poniewczasie osłaniając się rąbkiem kołdry. – Adam, czy ty może… Czy ty bierzesz narkotyki?
    – Narkotyk, od którego jestem uzależniony, siedzi właśnie przede mną i strasznie się dziwi – roześmiał się i mocno pocałował ją w usta. – Zapewniam cię, że jestem w pełni władz umysłowych. Ale przecież nie mogę pozwolić, żeby moja dziewczyna woziła swoją mamę po mieście jakimś zardzewiałym gruchotem, w którym w każdej chwili może się coś popsuć. Wolę mieć pewność, że jesteście bezpieczne. – Wstał i skierował się w stronę łazienki.
    – Hej, ruszaj się – rzucił przez ramię. – Źle mnie zrozumiałaś. Nie postawiłem jednego dolara, ale jeden tysiąc.
    – Tysiąc! – wykrzyknęła, wyskakując w jednej chwili z łóżka i biegnąc za Adamem. – Jak możesz tek beztrosko stawiać takie sumy? Co ty wyprawiasz?
    – Wygrywam – odparł z szelmowskim uśmiechem, mierząc przy tym zachwyconym wzrokiem jej nagą sylwetkę.
    – Ale nie zawsze tak będzie – przekonywała gorączkowo. Naprawdę martwiło ją jego lekkomyślne postępowanie, gdyż prędzej czy później musiało obrócić się przeciw niemu. A nie chciała, żeby miał jakiekolwiek kłopoty. Och, gdyby tylko mogła uchronić go od problemów… – Na razie jesteś górą, ale w końcu zaczniesz przegrywać. Zawsze tak jest.
    Uśmiech znikł z jego twarzy niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
    – Myślisz, że nie zdaję sobie z tego sprawy? – spytał I posępnie. Zaciągnął ją pod prysznic i odkręcił wodę. – Posłuchaj, na razie mi się udaje i jestem z tego powodu cholernie szczęśliwy. Nie psuj mi nastroju. Zacznę się martwić dopiero wtedy, kiedy stracę to, co zyskałem.
    Spojrzał przy tym na nią tak dziwnym wzrokiem, ze Bianka zastanowiła się, czy przypadkiem w jego słowach nie kryje się jakieś dodatkowe znaczenie. Jednak chwilę później na twarzy Adama ponownie pojawił się łobuzerski uśmiech i uznała, że musiało jej się coś przywidzieć.
    – No, do roboty, kobieto – zakomenderował, podając jej mydło. – To, że raz cię umyłem, nie oznacza jeszcze, że zawsze będę cię w tym wyręczał.
    W oszołomieniu ściskała w dłoniach kierownicę nowiutkiego sportowego auta o cudownie opływowej linii. Po raz pierwszy samochód nie wydawał jej się okropną blaszaną klatką, w której można się żywcem usmażyć, gdyż Adam pomyślał o wszystkim i wybrał model z klimatyzacją. Wciąż nie mogła uwierzyć w to, co się stało, gdy jechała teraz z powrotem do domu, mając przed sobą wóz Adama, a obok rozentuzjazmowaną mamę.
    – Bardzo się cieszę, że tak ci się w życiu udało – mówiła z przekonaniem May. – Twój mąż świata poza tobą nie widzi, obsypuje cię prezentami i wręcz uwielbia ziemię, po której chodzisz. Jeszcze nie widziałam tak zakochanego chłopca, a w dodatku to trwa już od tylu lat. Zawsze było mi go żal, bo myślałam, że nigdy nie przejrzysz na oczy i nie zobaczysz, jakie szczęście ci się trafiło.
    Akurat, pomyślała ponuro Bianka, natychmiast przestając się cieszyć nowym samochodem. Adam dba o mnie tyle, co o zeszłoroczny śnieg. Jeśli kupuje mi prezenty, to tylko po to, żebym mu je spłacała w naturze… Najpierw ciuchy i błyskotki, a teraz szybkie auto. Ciekawe, jakiej zapłaty oczekuje za tak kosztowny nabytek?
    Na tę myśl przeszył ją dreszcz.
    – Aha, nie chciałam mówić tego przy Adamie – ciągnęła mama – ale wczoraj dzwonił do ciebie ten jakiś Derek. Z całą satysfakcją poinformowałam go, że pojechałaś z mężem na wyścigi. Aż zaniemówił z wrażenia! Widocznie był pewien, że rzucisz Adama dla niego. Zarozumialec!
    Bianka z niepokojem zmarszczyła brwi, ale nie dlatego, że przejęła się tym, co Derek sobie pomyślał. Nawet dobrze na tym wyjdzie, bo on się wreszcie całkiem od niej odczepi, gdy będzie przekonany, iż ona ma męża, tylko to przed nim ukrywała. Zmartwiło ją co innego.
    Słowa marny uświadomiły jej, że przecież w każdej chwili może zadzwonić lub wpaść ktoś znajomy, a wtedy cała mistyfikacja najprawdopodobniej wyjdzie na jaw! Co robić? Poprosić Adama, żeby zadzwonił do swoich rodziców i do siostry? A co z przyjaciółmi?
    Rozpaczliwie szukała jakiegoś wyjścia z sytuacji, gdy nagle na ulicę wypadł mały brązowy pies, szczeniak jeszcze. Serce skoczyło jej do gardła i w panice skręciła w bok, niemal zderzając się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwnej strony samochodem, który na szczęście w ostatniej chwili wykonał jakiś karkołomny manewr. Nic to wszystko nie pomogło, gdyż spod kół auta Bianki dobiegł przeraźliwy skowyt.
    Przejechała go!
    Ręce jej się trzęsły, gdy zjechała na pobocze i zgasiła silnik. Bała się widoku, jaki za chwilę ujrzy, ale nie miała innego wyjścia.
    – Zostań w samochodzie, mamo – przykazała i wysiadła.
    Nieopodal w kałuży krwi leżał zmierzwiony kłębek brązowego futerka. Tylna łapka sterczała wygięta pod nienaturalnym kątem… Szczeniak nie ruszał się. Jego główka spoczywała bezwładnie na asfalcie.
    Nie żyje, pomyślała, patrząc przed siebie niewidzącym wzrokiem. Zabiłam go. Zabiłam.
    Adam, który musiał zauważyć we wstecznym lusterku, że coś się stało, również zatrzymał samochód i podbiegł do niej.
    – Jak mogłaś mi to zrobić, omal w niego nie uderzyłaś, prawie umarłem ze strachu! Wielkie nieba, ty płaczesz? – Objął ją opiekuńczym gestem. – Już dobrze, skarbie, nie płacz – powtarzał łagodnie, gładząc ją po włosach. – Na szczęście nic się nie stało.
    – Właśnie, że się stało! – Bianka szlochała rozpaczliwie, tuląc się do niego. – To moja wina! Nie uważałam, myślałam o nowym samochodzie i o różnych rzeczach, a on wyskoczył mi prosto przed maskę! Och, Adam, zabiłam go!
    – Kogo?!
    – Tego psa. – Odwróciła się nieco i wskazała na zakrwawione zwierzę.
    W tym momencie rozległo się cichutkie skomlenie.
    – On żyje! – krzyknęła, w jednej chwili wyrywając się z objęć Adama. Podbiegła, bez namysłu padła na kolana na brudnym asfalcie i delikatnie pogładziła aksamitną sierść na małym łebku. Powieki uniosły się i szczeniaczek popatrzył na nią z wyraźnym przestrachem. – Zobacz, on żyje! Nie zabiłam go!
    – Na to wygląda – przytaknął, kiwając głową z filozoficznym uśmiechem. – Rozumiem, że mam go zawieźć do lecznicy, zapłacić za najlepszą opiekę, a potem jeszcze znaleźć właściciela.
    – Tego ostatniego nie musisz. On nie ma obroży, zresztą jest taki wychudzony, że nawet jeśli do kogoś należy, to ten ktoś i tak o niego nie dba, więc nie zasługuje na to, żeby mieć psa! O rachunki się nie martw, ja zapłacę, nie jestem taka biedna, już prawie spłaciłam ci ten dług za bilet do Szkocji.
    Nagle zamilkła, gdyż właśnie podeszła do nich mama.
    – Co tu się dzieje? – spytała May i w tym momencie spostrzegła psa. – Och, biedactwo! I co my teraz zrobimy?
    – Adam zabierze go do weterynarza – powiedziała nieśmiało Bianka, patrząc na niego błagalnym wzrokiem. – Prawda, że to zrobisz?
    Przykląkł obok niej i delikatnie położył dłoń na jej ramieniu, dodając jej otuchy.
    – Oczywiście – odparł łagodnie. – A myślałaś, że nie?
    Prawdę mówiąc, obawiała się, że ten nowy Adam naprawdę ma serce z kamienia i że jedynie ją wyśmieje. Nagle jednak okazało się, że gdzieś tam w środku wciąż żyło coś pięknego, co oparło się przemianie. Gdy to zrozumiała, ogarnęło ją tak ogromne poczucie ulgi, że niemal się rozpłakała. Jej oczy zaszkliły się łzami, gdy pochyliła się i z niewypowiedzianą czułością pocałowała go w policzek.
    – Dziękuję – wyszeptała z trudem.
    Nic nie odpowiedział, jedynie pogładził ją po ramieniu i wstał.
    – Zostańcie tu z nim, a ja pójdę do samochodu i przyniosę koc – przykazał i odszedł.
    Pani Peterson przyjrzała się psu uważniej.
    – To chyba terier. Uroczy.
    – Wezmę go do siebie, kiedy wydobrzeje – zdecydowała impulsywnie Bianka, której ten psiak stał się nagle niezwykle drogi.
    – Ależ, kochanie, nie możesz go trzymać w waszym małym mieszkanku – zaprotestowała mama. – Bądź rozsądna.
    – W takim razie przeprowadzę się do jakiegoś domu – odparła z uporem, nie zastanawiając się nad tym, co mówi. Za nic nie zamierzała się rozstać z tym szczeniakiem!
    – A nie sądzisz, że Adam też miałby tu coś do powiedzenia?
    – A na jaki temat? – zainteresował się, podchodząc do nich.
    Bianka posłała mamie wymowne spojrzenie, ale ta udała, że nic nie widzi.
    – Twoja żona chce się przeprowadzić z mieszkania do domu, żeby mieć miejsce dla tego psa. Popieram ją, ale nie tyle ze względu na zwierzęta, ile na dzieci.
    Bianka z desperacją wzniosła oczy ku niebu, ale nikt nie zwracał na nią uwagi. Adam rozpostarł koc na asfalcie i nadzwyczaj delikatnie ułożył na nim poturbowanego psiaka. May przypatrywała mu się bacznie, czekając na jakąś reakcję na swoje słowa.
    – Wiem, że moja córka uważa, że nie nadaje się na matkę, ale nie zgadzam się z tym. Jest bardzo opiekuńcza i ma w sobie ogromnie dużo miłości, sam widzisz, jaki ma stosunek do zwierząt. To o czymś świadczy. Myślę, że byłaby wspaniałą matką. Co o tym myślisz, mój drogi?
    Bianka zauważyła mocno sceptyczny wyraz jego twarzy, ale chwilę później Adam przybrał nieodgadnioną minę.
    – Cóż, mama z pewnością zna ją lepiej niż ktokolwiek inny – przyznał dyplomatycznie. – Ale nie radzę zbytnio liczyć na zostanie babcią. Bianka na razie nie widzi siebie w roli matki, a ja nie zamierzam jej do niczego namawiać – podsumował, ostrożnie podnosząc zawiniątko.
    Według Bianki cała ta dyskusja była bezprzedmiotowa. Miała tak nikłe szanse na zajście w ciążę, że jej ochota na macierzyństwo, bądź też jej brak, niewiele mogły tu zmienić.
    – Mamuś, przestań marudzić – powiedziała, jednak w jej głosie zabrzmiała czułość.
    Naprawdę żal jej było mamy, która zawsze pragnęła gromadki dzieci, lecz miała problemy z zajściem w ciążę i w rezultacie urodziła tylko jedną córkę. A ponieważ niedaleko pada jabłko od jabłoni, to i na wnuki nie miała co liczyć… Odpędziła od siebie niewesołe myśli, na razie musieli uporać się z innym problemem.
    – Adam, chcesz, żebyśmy pojechały z tobą? – spytała z troską. – Ktoś powinien go trzymać, jak będziesz prowadził.
    – Nie, wolałbym, żebyście wróciły do domu i ochłonęły po tych wszystkich emocjach. Dam sobie radę. Ułożę go na siedzeniu pasażera i będę miał na niego oko. Pojadę ostrożnie, nie martw się. I tobie też to radzę.
    – Na pewno się zastosuję. Adam…
    – Tak?
    – N – nie, nic takiego – wykręciła się niezręcznie. – Co chcesz na obiad?
    – Wiesz, że cokolwiek zrobisz, zjem z apetytem. A teraz daj mi wreszcie jechać, jeśli nie chcesz, żeby ten mały wyzionął ducha na moich rękach. Dopiero byś mi wtedy dała popalić!
    – Stanowicie wspaniałą parę – ogłosiła z przekonaniem May, gdy ponownie wsiadły do samochodu.
    Bianka poczuła nagłą pokusę, by oświecić mamę co do tej rzekomej wspaniałości, ale ugryzła się w język.
    – Nie przesadzaj. Wciąż mamy pewne problemy – powiedziała tylko. – I nie wierz w to, co mówił o tej całej Sophie. Latał za nią, że aż się kurzyło.
    – Nonsens! On cię kocha do szaleństwa i tylko próbował wzbudzić twoją zazdrość, pokazując się z takim, jak to się teraz mówi, towarem.
    Bianka z westchnieniem pokręciła głową. Adam naprawdę lubił właśnie taki typ kobiet. Co więcej, poprzedniego dnia i z niej zrobił taki właśnie… towar. Mama by chyba umarła na serce, gdyby ją wtedy zobaczyła!
    – Zresztą, ty próbowałaś osiągnąć dokładnie to samo przy pomocy Dereka – ciągnęła May. – Wierzę głęboko, że powiedziałaś prawdę i że w rzeczywistości nic między tobą a tamtym człowiekiem nie było. Znam cię. Jesteś wierna i lojalna, tylko do tej pory trafiałaś na niewłaściwych mężczyzn, dlatego parokrotnie zmieniałaś obiekt uczuć. Ale teraz to co innego. Widzę, że kochasz Adama równie mocno, jak on ciebie.
    Bianka z wysiłkiem powstrzymała łzy. Och, gdyby naprawdę tak było!
    – Mam nadzieję, mamuś. Ale proszę, nie rozmawiajmy już więcej o dzieciach, dobrze? Mój związek z Adamem przypomina domek z kart. Zajście w ciążę jedynie by pogorszyło sprawę.
    – Moje dziecko, twój związek z Adamem przypomina zamek zbudowany na skale – oznajmiła May z niezachwianą pewnością.
    Bianka niemal się roześmiała, chociaż zbierało jej się na płacz.
    – Skąd możesz o tym wiedzieć? Zaledwie dwa dni temu widziałyśmy, jak kleił się do jakiejś obcej baby!
    – Po prostu wiem.
    – Intuicja?
    – Nie, dziecko, ja po prostu mam oczy!

ROZDZIAŁ JEDENASTY

    – Jak to miło z twojej strony, że kupiłeś mi bilet klasy biznesowej. – May z wdzięcznością spojrzała na zięcia. – Złoty z ciebie chłopak. Opiekuj się tą moją ukochaną nieznośną córką, dobrze?
    Z uśmiechem skinął głową i odsunął się taktownie, gdy obie kobiety żegnały się ze sobą. Miał nadzieję, że żadna z nich nie zorientowała się w jego prawdziwym nastroju. Opanowało go straszliwe przygnębienie, gdyż wiedział, że to już koniec. Za chwilę Bianka nie będzie już miała powodu, by nadal zachowywać się tak, jakby stanowili małżeństwo. Może przez jakiś czas nadal zostanie przy nim, dopóki ktoś nowy nie nawinie jej się pod rękę – na nic więcej nie miał co liczyć.
    Może zresztą i dobrze, przekonywał sam siebie. Przez te dwa tygodnie musiał sprytnie lawirować między Scyllą a Charybdą, dostosowując się do oczekiwań rzekomej żony i rzekomej teściowej. Udawanie jednocześnie zblazowanego playboya oraz idealnego męża, i to tak, by nie wzbudzić żadnych podejrzeń, nie należało do najłatwiejszych zadań.
    W obecności May stawał się wcieleniem niewinności i wszelakich cnót, podczas gdy za zamkniętymi drzwiami sypialni wchodził w rolę zblazowanego, wyrafinowanego kochanka, gdyż Bianka z kolei oczekiwała właśnie tego. Na jakiś czas zapewniało mu to jej zafascynowanie nim, ale nie wątpił, że i tak wkrótce jej się znudzi.
    W efekcie nie bardzo wiedział, jak ma dalej postępować. Nadal odgrywać twardziela? Po co, skoro to i tak do niczego nie doprowadzi? Ale może dzięki temu uda się odsunąć dalej w przyszłość nieuchronny moment rozstania? Wszystko w nim zamierało na samą myśl o tej chwili…
    Bianka ostatni raz pomachała znikającej w oddali mamie i odwróciła się do Adama. Zauważył jej zaczerwienione oczy.
    – No i nie ma jej. – Pociągnęła żałośnie nosem.
    Bez namysłu otoczył ją ramieniem i podał jej chusteczkę.
    – Chcesz zostać i patrzeć, jak samolot odlatuje?
    – Och, nie, rozkleiłabym się zupełnie. – Osuszyła oczy chusteczką. – Lepiej mi zrobi wizyta u Lucky'ego.
    Westchnął.
    – O rany, znowu ten kundel! Przecież widziałaś go zaledwie wczoraj.
    – Kiedy ja jeżdżę do niego codziennie! Na szczęście chodzisz do pracy, więc tego nie zauważyłeś.
    Na szczęście? Miał w nosie takie szczęście! Nie mógł się na niczym skupić, na uniwersytecie myślał tylko o tym, żeby wreszcie wrócić do domu i zobaczyć Biankę. Dobrze się składało, że akurat trwała sesja, więc nie musiał teraz niczego wykładać, jedynie egzaminował. Czuł, że w obecnym stanie umysłu nie potrafiłby wytłumaczyć swoim studentom najprostszego zagadnienia.
    Jednak dziś byłą sobota i mieli cały weekend dla siebie. Nie chciał marnować ani chwili na wizytę w lecznicy. Wolał mieć Biankę przez cały czas tylko dla siebie. Do licha, chyba zaczynał być zazdrosny o tego psa.
    – Słuchaj, ty chyba nie mówiłaś poważnie o tym zabieraniu go do siebie?
    – Oczywiście, że tak! Weterynarz powiedział, że mogę go odebrać już jutro.
    – W takim razie przypominam ci, że to całe gadanie o kupnie domu było wyłącznie na użytek twojej mamy. Nie zamierzam robić nic podobnego – poinformował sucho.
    – Domyślałam się tego – odparła z ponurą miną. – Ale mam jeszcze innych znajomych i na pewno przekonam kogoś, by zajął się psem do czasu, gdy znajdę jakiś domek, który mogłabym z kimś na spółkę wynająć.
    – A z kim, jeśli można wiedzieć? – warknął ze złością. Niech to diabli, zamierzała go zostawić dla jakiegoś zapchlonego zwierzaka!
    Wzruszyła ramionami i z roztargnieniem wepchnęła chusteczkę do kieszeni dżinsów.
    – Nie mam pojęcia. Ale na pewno kogoś namówię.
    – O, nie wątpię – skwitował z ironią. Bianka miała niezwykły talent do przekonywania ludzi, by robili to, na co miała ochotę. On również do nich należał.
    W milczeniu ruszyli w stronę parkingu. Gdy doszli do samochodu, Adam poczuł, że to ponad jego siły.
    – Dobra, skoro ci tak bardzo zależy, to mogę się ewentualnie rozejrzeć za jakimś domem.
    Jej twarz rozświetliła się tak promiennym uśmiechem, że sam ten widok wynagrodził mu cały trud, jaki go czekał. Musiał znaleźć kupca na mieszkanie oraz wyszukać taki dom, na który nie musiałby wydać wszystkich oszczędności. Oczywiście, gdyby sprzedał apartament, nie musiałby się troszczyć o pieniądze, ale za nic nie chciał się go pozbywać. Z tym miejscem wiązały się cudowne wspomnienia – z Bianką w roli głównej. Dzisiejszej nocy też pragnął ją tam zabrać… Ona naprawdę zasługiwała na jak najwspanialszą oprawę.
    – Jeszcze dzisiaj skontaktuję się z jakąś agencją mieszkaniową – Wyrwało mu się nieopatrznie.
    W tym momencie…
    – Och, Adam! – Impulsywnie rzuciła mu się na szyję i zaczęła obsypywać go pocałunkami. – Jesteś cudowny! Tak bardzo cię kocham!
    Szorstkim gestem odsunął ją od siebie.
    – Daruj sobie – żachnął się. – Nie potrzebuję twojej wdzięczności.
    Przez chwilę wpatrywała się w niego tymi swoimi ogromnymi oczami zagubionej sierotki Marysi.
    – Kiedy to wcale nie jest wdzięczność – szepnęła cichutko.
    – Czyżby? Nie mylisz mnie przypadkiem z kimś innym? Naprawdę chodzi ci o Adama Marsdena, którego znasz od dziecka? – W tym pytaniu zawarł całą gorycz, jaka nawarstwiła się w jego sercu przez te wszystkie lata, gdy Bianka odrzucała jego uczucia.
    – Tak – zapewniła i wspięła się na palce, by tym razem pocałować go w same usta. Nie pozwolił jej na to.
    – Kiedy ty wreszcie przestaniesz mylić seks z miłością, co?
    Teraz już nie emanowała z niej taka pewność, jak przed chwilą. W jej oczach pojawiła się bezradność i Adam pomyślał, że bezbłędnie trafił w jej słaby punkt.
    – To wcale nie tak… – zaprotestowała, lecz on nie zamierzał tego słuchać.
    Być może rzeczywiście wydawało jej się, że go kocha, ale to przecież powtarzało się już tyle razy, że dawno stracił rachubę. Z pewnością czyniła podobne wyznania każdemu, z kim zdarzyło jej się wylądować w łóżku. Wystarczyło, by facet doprowadził ją do upojenia, a ona już wyciągała z tego błędne wnioski. Zresztą, mężczyźni musieli na nią bardzo silnie działać, sądząc po jej reakcjach na sam jego dotyk, więc pewnie pierwszy lepszy potrafił dostarczyć jej odpowiednich wrażeń. Adam nie miał żadnych złudzeń co do tego – był tylko jednym z wielu i z całą pewnością zostanie wkrótce zastąpiony.
    Dlatego też nie zamierzał dać się złapać na lep słodkich słówek, które nie znaczyły zupełnie nic. Wiedział, że nie może zaufać zapewnieniom tej płochej, niestałej kobiety, która już i tak złamała mu serce. Nigdy więcej nie pozwoli jej igrać z jego uczuciami, dlatego nigdy ich przed nią nie zdradzi.
    – Czy ty aby nie przesadzasz? – przerwał jej oschłym głosem. – Spędziliśmy miło dwa tygodnie… i tyle.
    – Czy to znaczy, że… Że nie chcesz… Że to już koniec?
    – Tego nie powiedziałem – zaprotestował szybko. – Ale może nie idealizujmy tego za bardzo. Jesteśmy przyjaciółmi, którzy odkryli, że dobrze im razem w łóżku.
    – Dobrze im razem w łóżku… – powtórzyła mechanicznie.
    Adam zirytował się. Czy ona naprawdę niczego nie zrozumiała? Pocałował ją więc, nie tyle z przypływu uczuć, ile z wyrachowania.
    – Widzisz? – spytał, gdy zaczęła drżeć w jego ramionach. – To jest seks, a nie miłość i przestań wreszcie mylić jedno z drugim. Dotarło do ciebie wreszcie?
    – Tak – powiedziała powoli nieswoim głosem. – W końcu dotarło. Dla ciebie liczy się tylko łóżko. Obskakiwałeś moją mamę, udawałeś mojego męża i kupowałeś mi prezenty tylko po to, żebym tym chętniej ci ulegała. A ja, skończona idiotka, łudziłam się w głębi serca, że robiłeś to z miłości. Jesteś bezwzględny i okrutny. Daruj sobie to kupowanie domu, bo nie zamierzam mieszkać pod jednym dachem z taką kreaturą. I nie będę się też więcej z tobą kochać! – zakończyła dobitnie.
    Adam starał się nie pokazać po sobie, jak wielki ból sprawiła mu swoim niesprawiedliwym osądem. Chciał coś powiedzieć, ale nie dała mu dojść do słowa.
    – Nie próbuj się tłumaczyć – syknęła gniewnie. – Nareszcie cię przejrzałam! I pomyśleć, że przez te wszystkie lata podziwiałam kogoś, kto nie był tego wart. Może nie kochałam cię tak bardzo jak teraz, ale ceniłam cię wyżej niż kogokolwiek innego. Teraz brzydziłabym się podać ci rękę!
    Patrzyła na niego z taką odrazą, że Adam nie miał siły tego znieść. Zresztą, nie musiał, gdyż wyrwała się z jego objęć i odeszła szybkim krokiem, nie oglądając się za siebie.
    – Bianka, zaczekaj! – krzyknął. Nawet nie zwolniła.
    Nie, za nic nie mógł pozwolić jej odejść!
    – Kocham cię! – zawołał w przypływie rozpaczy. – Zawsze cię kochałem, przecież wiesz o tym…
    Zatrzymała się i odwróciła się do niego powoli, a na jej twarzy widniała jednocześnie nieufność i nadzieja.
    – Nigdy nie mów czegoś takiego, jeśli to nie jest prawda – oznajmiła dziwnie twardo.
    Wyprostował się i spojrzał jej prosto w oczy, starając się prezentować sobą niewzruszoną pewność i spokój, choć wcale ich nie odczuwał.
    – To jest prawda – odrzekł, jednocześnie przeklinając swoją słabość.
    Znowu to zrobił, kretyn. Mimo tych solennych obietnic, które składał sam sobie. Ponownie otworzył przed nią swoje serce i złożył życie u jej stóp, choć ona tego kompletnie nie rozumie i nigdy nie doceni. Nie miał wątpliwości, że znowu się nim zabawi, a potem beztrosko zlekceważy jego dary…
    Teraz jednak nie miał innego wyjścia. Trudno, skoro już tak idiotycznie odsłonił przed nią swój najczulszy punkt, to przynajmniej niech coś z tego ma.
    – Kocham cię – powtórzył. – I nie chcę, żebyś odeszła. Ruszył w jej stronę, nie odrywając spojrzenia od jej oczu.
    Chwilę później Bianka padła mu w ramiona, zapominając o tym, że jeszcze przed chwilą nie chciała go znać. Wiedział, że tak będzie. W głębi duszy była niepoprawną romantyczką. Ona naprawdę wierzyła w to, że darzy go uczuciem, podczas gdy w rzeczywistości powodował nią wyłącznie fizyczny głód.

ROZDZIAŁ DWUNASTY

    Czuła się taka szczęśliwa, że chyba mogłaby fruwać! Adam ją kochał! I to od zawsze! Nigdy nie przestał! Och, jakie życie jest piękne!
    Nucąc radośnie jakąś melodię, zanurzyła się z lubością w ogromnej wannie i dmuchnęła w czapę piany, obserwując z radością, jak kolorowe bańki unoszą się w powietrzu. Już nie musiała się o nic martwić, wszystko się wyjaśniło, nawet tajemnica dotycząca tego miejsca.
    Otóż Adam wyznał, że kupił ten apartament przed paroma laty, kiedy ceny mieszkań spadły, gdyż podaż przekroczyła popyt. Potraktował to jako lokatę kapitału. Oczywiście nie zapłacił całości gotówką, lecz zaciągnął kredyt, którego raty spłacał dzięki temu, że na trzy lata wynajął ten lokal pewnemu zamożnemu Amerykaninowi. Przed dwoma miesiącami lokator wyjechał do swego kraju, Adam zaś odnowił apartament, który zamierzał ponownie komuś wynająć. Ponieważ całkiem mu się tu podobało, od czasu do czasu nocował tutaj. Sam.
    Wyjaśnił jej, że te wielkie lustra, ogromne łoże i luksusowa łazienka ze złoconymi kurkami w kształcie delfinów były nie po to, by sprowadzać panienki na szalone orgie, lecz zupełnie przyziemnie służyły temu, by podbić cenę wynajmu.
    Bianka jednak już więcej nie przejmowała się dawnymi przyjaciółkami Adama, nawet wspomnienie Sophie nie robiło na niej takiego wrażenia, jak przedtem. Przecież żadnej z nich nie kochał – tylko ją. I to od zawsze…
    Na jej twarzy zagościł rozmarzony uśmiech. Dzięki miłości Adama poczuła się jedyna w swoim rodzaju. Jego uczucie zdawało się leczyć ją z wszelkich niepokojów, lęków i kompleksów. Miała co prawda pewne wyrzuty sumienia, uważała bowiem, że swoim zachowaniem przez te wszystkie lata wcale nie zasłużyła na taką lojalność z jego strony. Szczerze mówiąc, była dla niego okropna. Ale wynagrodzi mu to w dwójnasób…
    Z tą myślą wstała, wytarła się i namaściła ciało pachnącym balsamem. Następnie narzuciła na siebie czerwone kimono, gdyż Adam zdradził, że bardzo ją w nim lubi. Dodał też, jaka fryzura mu się podoba, spięła więc włosy luźno na czubku głowy, pozwalając pojedynczym pasmom opaść swobodnie wokół twarzy. Dodatkowo z własnej inicjatywy zrobiła sobie dość mocny makijaż, starając się naśladować sposób, w jaki kosmetyczka umalowała ją tamtej soboty, kiedy jechali na wyścigi. Naprawdę zamierzała Adama rozpieszczać aż do nieprzyzwoitości!
    Przejrzała się w lustrze i musiała uczciwie przyznać, że chyba jeszcze nigdy przedtem tak nie wyglądała. Nie była to jednak zasługa makijażu i kolorowego stroju. Cały urok tkwił w roziskrzonych oczach i rozświetlonej radością twarzy. Miała ochotę tańczyć i śpiewać, i nie wiadomo, co jeszcze. Adam ją kochał! To jego uczucie czyniło ją piękną.
    Musi mu się odwdzięczyć. Dzisiaj sprawi mu niespodziankę i zrobi dlań coś specjalnego…
    – Hej, gdzie jesteś? – zawołała niepewnie, gdy wyszła z łazienki i stanęła na środku ciemnego korytarza.
    Była nieco podenerwowana, gdyż nigdy przedtem nie odgrywała roli, jaką zamierzała odegrać dzisiaj, ale nie zamierzała tego po sobie okazać. Domyślała się, że Adam lubił doświadczone kobiety, obdarzone pewną dozą wyobraźni, więc nie chciała się przed nim zdradzić ze swoim zawstydzeniem.
    – Tutaj – dobiegł ją głos z salonu.
    Po omacku weszła do największego pokoju, gdzie panował półmrok. Adam spoczywał wygodnie na luksusowej białej sofie, ustawionej na wprost panoramicznego okna, skąd roztaczał się wspaniały widok. W dole rozpościerała się ciemna tafla zatoki z przecinającą ją świetlistą wstęgą mostu.
    – Lubisz patrzeć na miasto nocą? – zagadnęła, nieśmiało podchodząc bliżej i ogarniając zachwyconym spojrzeniem jego sylwetkę.
    Po raz kolejny zadała sobie pytanie, jak przez te wszystkie lata mogła być tak ślepa na jego urok. Może właśnie dlatego, że tak się ze sobą zżyli. Podobno zawsze najciemniej pod latarnią…
    Zerknął na nią i nagle jego twarz przybrała dziwny wyraz. Bianka miała nadzieję, że na jej widok odezwało się w nim pożądanie. Uklękła na miękkim dywanie, pochyliła się do przodu i powoli przesunęła dłońmi po koszuli Adama.
    – Co ty wyprawiasz? – spytał zmienionym głosem.
    – Cśś – szepnęła. – Nic takiego, po prostu chciałam się trochę zabawić – wymruczała kusząco.
    – Rozumiem.
    Zauważyła, jak kącik jego ust podnosi się w cynicznym uśmieszku i wcale jej się to nie spodobało…
    – A czy ja też będę miał z tego jakąś przyjemność? Delikatnie przesunęła dłonią po jego twarzy, starając się wygładzić ten krzywy grymas.
    – Owszem, pod warunkiem, że będziesz grzecznym chłopcem i zrobisz to, co ci każę. – Mrużąc oczy, przejechała paznokciami po jego policzku, szyi i torsie.
    Usłyszała, jak zaskoczony Adam gwałtownie wciągnął powietrze.
    – A jeśli nie zechcę?
    Na jej twarzy pojawił się prowokacyjny uśmiech.
    – Wtedy będę musiała cię ukarać. A chyba wiesz, co jest najgorszą karą dla niegrzecznego chłopca?
    Wpatrywał się w nią niczym urzeczony.
    – Nie – odparł zduszonym głosem. – Co takiego? Ujęła jego dłoń, po czym wstała powoli, pociągając go za sobą.
    – Kąpiel.
    – Coś ty powiedziała?
    – To, co słyszałeś. Zamierzam cię wykąpać. Usłyszała dziwny śmiech i odgadła, że jej słowa musiały mu przywieść coś na myśl. Ogarnęła ją paląca ciekawość i równie paląca zazdrość.
    – Nie rozumiem, co w tym śmiesznego – powiedziała, nieco nadąsana, – Inne robiły to tak często, że już masz dosyć?
    – Zapewniam cię, że jeszcze nikt tego nie robił, z wyjątkiem mojej mamy, gdy byłem dzieckiem, ale to się chyba nie liczy.
    – Chcesz mi powiedzieć, że żadna nie wpadła na ten pomysł? – zdziwiła się, prowadząc go do łazienki. – Nie chcę cię obrażać, ale z kim ty się zadawałeś? Musiały być jakieś niedorozwinięte, skoro nie chciały się napawać takimi wspaniałościami. Matka natura hojnie cię obdarowała.
    Ku jej zaskoczeniu Adam zarumienił się, lecz udała, że tego nie zauważyła.
    – Słuchaj, ale chyba nie chcesz mnie rozbierać, co? – spytał, a w jego głosie zabrzmiał pewien niepokój.
    – Oczywiście, że chcę! Jaką bym miała z tego zabawę, gdybyś się sam rozbierał?
    – Waśnie, jaką? – powtórzył nieco nieprzyjemnym tonem.
    Przestała rozpinać mu koszulę i spojrzała na niego pytająco. O co mu chodziło? Czyżby mu się nie podobało to, co robiła? Nie, to do niego nie pasowało. A może czuł się niepewnie, że to ona przejęła inicjatywę? Bianka domyślała się, że mężczyźni prawdopodobnie wolą kontrolować sytuację, niż oddawać się w ręce kobiet.
    Położyła dłonie na jego nagim torsie i zajrzała Adamowi głęboko w oczy.
    – Nie chcesz, żebym kontynuowała? – zagadnęła łagodnie. – Myślałam, że spodoba ci się mój pomysł. Zamierzałam rozebrać cię, wykąpać, wytrzeć, zrobić ci masaż, a potem… – Nerwowo zagryzła wargi. Wolała nie zdradzać całości swego planu, gdyż nie miała pewności, czy starczy jej odwagi, by doprowadzić go do końca. – Nie gniewaj się, ale… Wymyśliłam to, żeby zrobić ci przyjemność – zakończyła bezradnie.
    Zamknął oczy, ona zaś czekała z niepokojem. Z jakiegoś powodu chciał odrzucić jej propozycję, aczkolwiek Bianka nie do końca rozumiała, co wzbudzało jego opory. Jednak po chwili spojrzał na nią z uśmiechem.
    – No, to pokaż mi, co wymyśliłaś.
    Adam siedział w ogromnej marmurowej wannie, odnosząc niejasne wrażenie, że chyba powinien teraz umrzeć, ponieważ lepiej to już mu nigdy w życiu nie będzie. Właśnie spełniało się jego najskrytsze erotyczne pragnienie – Bianka siedziała na brzegu wanny i myła go, celebrując każdy gest niczym prawdziwa prywatna gejsza.
    Kiedy zmieniła miejsce i usiadła przed nim, a kimono rozchyliło się zachęcająco, Adam nie wytrzymał, jednym ruchem ściągnął z niej ten czerwony szlafroczek, który zasłaniał mu taki cudowny widok i zaproponował, by dołączyła do niego.
    Teraz siedziała za jego plecami, zmysłowo oplatając go tymi swoimi fantastycznymi nogami i powolutku przesuwając mokrą gąbką w dół po jego torsie i brzuchu… A może ja już umarłem i jestem w niebie, przemknęło mu przez głowę.
    – Wydaje mi się, że wspominałaś coś o masażu? – przypomniał w końcu nieśmiało.
    Zgodnie z obietnicą osuszyła go miękkim ręcznikiem, nie pozwalając, by sam cokolwiek robił, a następnie zaprowadziła do sypialni. Położył się na brzuchu i ponownie oddał się w jej ręce. I on przedtem myślał, że lepiej już mu nie będzie! Najwyraźniej się mylił.
    Wiedział, że mogłoby być jeszcze lepiej, gdyby otworzył oczy i spojrzał w lustra na drzwiach szafy, lecz wolał tego nie robić. Obawiał się, że widok zupełnie nagiej Bianki, na poły klęczącej nad nim, a na poły siedzącej na jego udach, z oddaniem masującej mu plecy, okazałby się ekscytujący… nie do zniesienia. Chyba nie był gotów na taką dawkę rozkoszy.
    Oczywiście nie wytrzymał i w pewnym momencie zerknął w bok.
    – Dosyć – zażądał.
    Znieruchomiała, on zaś szybko przewrócił się na plecy i przytrzymał biodra Bianki, by nie pozwolić jej na zmianę pozycji. Przez chwilę wpatrywał się w jej płonącą twarz i błyszczące oczy. Chyba jeszcze nigdy nie widział jej równie pięknej.
    Ona naprawdę głęboko wierzyła w to, że go kocha – czytał to wyraźnie w jej spojrzeniu. I naraz w jego sercu odezwała się nieśmiało od dawna uśpiona nadzieja. Być może istnieje szansa – minimalna, ale jednak – że tym razem uczucie Bianki okaże się trwałe?
    Nagle przypomniał sobie, co powiedziała w salonie. Chciała się zabawić. Miłość oznaczała dla niej tylko tyle. Ciekawe, czy z innymi bawiła się równie dobrze? Na tę myśl aż pociemniało mu w oczach. Przecież to oczywiste, że pozostałym mężczyznom też musiała tak dogadzać, sądząc po jej pomysłach i wprawie, z jaką je realizowała. Pewnie wtedy również wmawiała wszystkim naokoło, że to wielka miłość. Akurat! Po prostu znalazła wygodny pretekst do nieskrępowanego zaspokajania swoich potrzeb.
    Jakiś wewnętrzny głos podsuwał mu, że niesprawiedliwie ją ocenia, lecz Adam nie chciał tego słuchać. Wspomnienie rywali do serca i ciała Bianki rozwścieczyło go tak, że przestał się zastanawiać nad czymkolwiek i wbrew wcześniejszym ustaleniom przejął sprawy w swoje ręce. Chciał udowodnić i sobie, i jej, że jest niemoralną, łatwą dziewczyną, kierującą się wyłącznie zaspokajaniem swych wybujałych potrzeb erotycznych.
    Dlatego też kochał się z nią tak, jak jeszcze nigdy przedtem, wykorzystując pozycję, w jakiej się znajdowali. Na początku nie chciała tego, lecz wkrótce uległa – jak z pewnością ulegała każdej zachciance każdego mężczyzny, pomyślał z gniewem. Obserwował ją przez cały czas, ale nie pozwalał sobie na to, by widok podekscytowanej Bianki sprawiał mu jakąkolwiek przyjemność. Powtarzał sobie, że wielu już ją taką oglądało…
    Nagłe pochyliła się i złożyła na jego ustach długi, cudownie pieszczotliwy pocałunek.
    – Na wszelki wypadek przypomnę ci, bo może zapomniałeś – wymruczała. – Bardzo cię kocham.
    Wyprostowała się ponownie i niedługo później wykrzyknęła jego imię, a wtedy w jednej chwili zapomniał o wszystkich swoich czarnych myślach i po raz kolejny udowodnił jej, jak bardzo za nią szaleje.
    Przyciągnął ją potem mocno do siebie i schował twarz w jej włosach, by nie dostrzegła rozpaczy w jego oczach. Niezależnie od tego, co sobie wmawiał na jej temat, żadna inna kobieta nigdy mu jej nie zastąpi. Liczyła się tylko Bianka, niezależnie od tego, że doświadczył przez nią więcej cierpienia niż szczęścia. Nie chciał, żeby go kiedyś zostawiła. Panicznie bał się tego momentu. Nie miał pojęcia, co wtedy zrobi.
    – Adam… – szepnęła mu do ucha.
    – Tak?
    – Chcę, żebyś wiedział, że w taki sposób, jak teraz… To ja jeszcze nigdy…
    Zdumiony, ujął jej twarz w obie dłonie i spojrzał Biance głęboko w oczy. Nie odwróciła wzroku, więc raczej nie kłamała. Znał ją na tyle dobrze, że wiedział, iż nie potrafiła wytrzymać jego spojrzenia, gdy mijała się z prawdą.
    – Mówisz poważnie? – spytał bez tchu, poruszony do głębi.
    Westchnęła.
    – Wiem, że uważasz mnie za jakąś erotomankę, która ląduje w łóżku z kim popadnie, ale to przecież nieprawda! Miałam kilku przyjaciół, przyznaję, ale to były pomyłki – zwierzyła się, cały czas spoglądając mu prosto w oczy. – Z tobą jest inaczej. To coś wyjątkowego. Dlatego tobie pozwalam na to, na co nie pozwalałam nikomu innemu.
    – A dlaczego nie pozwalałaś?
    – Wstydziłam się.
    – Co takiego? – zdumiał się Adam. – Wstydziłaś się? Ty? Ale czego?
    To, co mówiła, zupełnie nie przystawało do obrazu, jaki sobie wytworzył. Nie wierzył jej, choć oddałby wszystko za to, by móc jej wierzyć.
    – Swojego ciała – wyznała cichutko. – Mam taki niewielki biust i w ogóle jestem taka strasznie mała… Dziecko, nie kobieta.
    – Czyś ty oszalała? – wyrwało mu się. – Masz najwspanialsze ciało, jakie można sobie wyobrazić!
    – Wiem, że tak myślisz – uśmiechnęła się promiennie. – Dlatego przy tobie niczego się nie boję i pozbywam się wszelkich oporów. I dlatego nie potrafię ci niczego odmówić, tak jak dzisiaj. Chciałam, żebyś na mnie patrzył. Chciałam, żebyś widział, jak bardzo cię kocham. Po raz pierwszy mężczyzna ma nade mną taką władzę. To straszne. Ale jakie cudowne!
    – Och, Bianka… – powiedział tylko i umilkł.
    Z niepokojem zauważyła przecinającą jego czoło pionową zmarszczkę i cień zwątpienia w oczach.
    – Wierzysz mi, prawda? – upewniła się na wszelki wypadek.
    Uśmiechnął się jakby ze smutkiem, a było w tym uśmiechu coś takiego, że serce jej się krajało.
    – Oczywiście, że ci wierzę. I jestem wzruszony.
    – Kochasz mnie? – spytała w nagłej panice, gdyż jego dziwne reakcje budziły w jej sercu coraz większą obawę. – Powiedz, że zawsze będziesz mnie kochał.
    Dlaczego westchnął? Czemu na jego twarzy znów pojawił się ten rozdzierająco smutny uśmiech?
    – Kocham. I zawsze będę cię kochał – wyznał martwym głosem, jakby ogłaszał wyrok na samego siebie.
    Słysząc te słowa, Bianka odczuła taką ulgę, że nie zwróciła uwagi na ton.
    – W takim razie wracajmy do domu – wyszeptała. – Bardzo tu ładnie, ale to nie jest prawdziwe, zwyczajne życie.

ROZDZIAŁ TRZYNASTY

    Prawdziwe, zwyczajne życie z Bianką u boku mogłoby się okazać wspaniałe, gdyby nie dręczące Adama pytanie, kiedy jej się to znudzi. Na razie było cudownie. Tylko jak długo?
    Niedzielę spędzili na oglądaniu różnych domów, zabrali też Lucky'ego ż lecznicy i umieścili go tymczasowo w dobrym prywatnym schronisku, znajdującym się zaledwie kwadrans jazdy od ich mieszkania, gdyż uszczęśliwiona właścicielka małego teriera życzyła sobie mieć go najbliżej jak się tylko da.
    W poniedziałek oboje poszli do pracy, zaś wieczorem przy kolacji opowiedzieli sobie, co się wydarzyło w ciągu dnia, a potem zgodnie obejrzeli film w telewizji. Na dobranoc zaś kochali się zupełnie inaczej niż dotychczas – mniej szaleńczo, lecz zarazem bardziej zmysłowo, okazując sobie niewymowną czułość.
    Adam zauważył z ulgą, że Biance chyba przypadło to do gustu, gdyż po wszystkim niemal natychmiast zasnęła ufnie w jego objęciach, a na jej twarzy jeszcze przez długi czas gościł błogi uśmiech. Ucieszyło go to, ponieważ zaczynało go już mierzić to oszukiwanie i odgrywanie nienasyconego Casanovy. Kto wie? Może Bianka w końcu dorosła do dojrzałego związku, opartego na lojalności i zaufaniu?
    Wtorek minął równie miło, środa… W środę coś się zmieniło. Gdy wrócił z pracy, Bianka leżała na kanapie, blada i z podkrążonymi oczami. Przysiadł obok.
    – Coś się stało?
    – Tak mi jakoś dziwnie.
    – To znaczy?
    – Niedobrze mi. Przez cały dzień miałam wrażenie, że lada moment będę musiała lecieć do łazienki, aż w końcu szef mnie zwolnił i kazał mi iść do domu.
    – Zatrułaś się czymś? – Delikatnie odgarnął jej włosy z czoła. – Słuchaj, może powinnaś pójść do lekarza?
    Posłała mu jakieś dziwne spojrzenie.
    – Może…
    – Tylko niech ci nie przyjdzie do głowy zrywać się i robić obiad, dobrze? Ja sobie jakoś poradzę, a ty pewnie i tak nie masz ochoty na jedzenie.
    – Jakbyś zgadł.
    Zamilkła, zaś Adam odniósł wrażenie, jakby przebywała myślami gdzieś indziej, zachowując się, jak na nią, naprawdę nietypowo. Domyślał się, że coś ją gnębi, ale najwyraźniej nie zamierzała dopuszczać go do swoich sekretów.
    Został przy niej, cały czas łagodnie gładząc ją po włosach, podczas gdy Bianka leżała z zamkniętymi oczami. Widział, iż leciutko odwróciła twarz do ściany, co sprawiło mu ból. Wyglądało to tak, jakby nie życzyła sobie jego obecności.
    Zrozumiał, że tej nocy odmówi mu i nagle obudziło się w nim podejrzenie, że to początek końca. Cofnął rękę.
    – Aha, żebym nie zapomniał – odezwał się dość ozięble. – W piątek wieczorem mamy na uniwersytecie przyjęcie dla wykładowców na koniec roku. Obawiam się, że wrócę dość późno.
    Uniosła powieki i obróciła ku niemu głowę, jednakże błądziła wzrokiem gdzieś koło jego twarzy, nie patrząc mu w oczy.
    – Nie ma sprawy. Wyskoczę gdzieś ze znajomymi z pracy albo pójdę na siłownię, jeśli do tej pory poczuję się lepiej. Mam nadzieję, że to tylko chwilowa niedyspozycja.
    I rzeczywiście, następnego dnia stwierdziła, że wszystko już w porządku. Jednak zdaniem Adama nie wszystko było tak dobrze, ponieważ Bianka wyszła rano do pracy po raz pierwszy nie całując go na pożegnanie.
    Postanowił, że wieczorem postawi sprawę jasno i zażąda, by powiedziała, o co chodzi i co się dzieje. Niestety, ledwo wrócił do domu, kiedy wpadła z nie zapowiedzianą wizytą jedna z dawnych przyjaciółek Bianki. Ku rosnącej irytacji Adama siedziały do późnej nocy, paplając o wszystkim i o niczym.
    Roberta, gdyż tak ta dziewczyna miała na imię, niedawno wyszła za mąż i właśnie spodziewała się dziecka, więc oczywiście miała dużo do opowiadania, gdyż musiała podzielić się swoimi przeżyciami. Adam w końcu miał dość słuchania o przygotowywaniu wyprawki i zdegustowany wycofał się do sypialni.
    Położył się sam, głęboko rozczarowany faktem, że Bianka wolała gadać o niczym z koleżanką, niż kochać się z nim. Jego podejrzenia zaczęły przybierać na sile. Zwyczajne życie i zwyczajny Adam znudziły jej się znacznie szybciej, niż przypuszczał…
    Nic dziwnego, że odczuł przyjemne zaskoczenie, gdy Bianka po przyjściu do łóżka objęła go lekko, choć udawał, że już śpi. Odwrócił się do niej i z błogim pomrukiem przyciągnął ją do siebie. Ku jego najgłębszemu zdumieniu odmówiła, wyjaśniając, że chciała się tylko przytulić i zapytała, czy mu nie przeszkadza, że na tym poprzestanie?
    Leżał więc bez ruchu, poddając się pieszczotliwemu dotykowi gładzących jego ciało dłoni i powoli zaczynał rozumieć, że ona stara się w ten sposób coś mu przekazać. Zdawało się, jakby bez słów mówiła mu o swoim uczuciu do niego – czułym i ciepłym, ale już pozbawionym początkowego żaru. Zrozumiał. Namiętność wygasła, pozostała przyjaźń i przywiązanie. Wrócili do punktu wyjścia.
    Nie spał prawie do rana. Nie mógł. Za bardzo bolało.
    Przy śniadaniu Bianka ponownie błądziła gdzieś myślami i w końcu Adam zdecydował się poruszyć ten temat. Podejrzewał, że coś się święci. Czyżby już spotkała kogoś innego i zastanawiała się, jak by tu powiedzieć temu głupiemu, nudnemu Adamowi, żeby się od niej odczepił?
    – Od kiedy zrobiłaś się taka milcząca? – wycedził przez zaciśnięte zęby.
    Oprzytomniała i nieco speszona spojrzała na niego znad talerza.
    – Och, przepraszam, zamyśliłam się.
    – A o czym tak myślałaś?
    – No… O tym i owym – odparła wykrętnie.
    – A konkretniej? – naciskał. Zawahała się, a po chwili podjęła decyzję.
    – Nie widzę potrzeby, żeby ci o tym mówić. Przynajmniej na razie.
    Niedobrze.
    – I kiedy mam poznać tę twoją mroczną tajemnicę? Zaczerwieniła się wyraźnie i to go przekonało, że trafił w dziesiątkę. Ukrywała przed nim coś nieprzyjemnego.
    – Czemu myślisz, że to jakaś mroczna tajemnica?
    – Znam cię jak zły szeląg – odparł ponuro.
    – Nikt nigdy nie może do końca wiedzieć, co tak naprawdę kryje się w sercu drugiej osoby – oznajmiła filozoficznym tonem. – Gdybyśmy wiedzieli, nie musielibyśmy tak często zastanawiać się, co zrobić i co powiedzieć.
    A cóż to miało znaczyć? Że zamierza go rzucić, tylko nie wie, jak? Obawia się, że nie pozbędzie się go równie łatwo, jak jakiegoś przygłupiego Dereka?
    I ma świętą rację, pomyślał z zaciętością. Nie pozwoli jej odejść! Za nic! Jeśli będzie trzeba, wróci do roli skończonego drania i zatrzyma ją przy sobie – wszystko jedno jakim sposobem. Do diabła, posunie się nawet do tego, by mieć z nią dziecko, jeśli inne metody zawiodą. Nie, to odpada, ona przecież stosuje antykoncepcję.
    I nagle coś mu przyszło do głowy. Właśnie, te tabletki hormonalne! Że też nie pomyślał o tym wcześniej. Ależ z niego dureń, przecież wszystko jasne! Przez rok mieszkania pod jednym dachem zorientował się, że Bianka źle znosiła kurację i że przed okresem cierpiała z powodu fatalnego samopoczucia i bólu brzucha.
    Uśmiechnął się z ulgą, sięgnął po dłoń Bianki i uścisnął lekko.
    – Jeśli zbliża się twoja miesięczna niedyspozycja, to nic się nie martw, ja to przecież rozumiem, w końcu nie jestem jakimś troglodytą.
    Zamrugała powiekami.
    – Co? A tak. Właśnie. Dzięki. Zdjąłeś mi kłopot z głowy. – Podniosła się od stołu i podeszła do szafki. – Zrobić ci jeszcze kawy?
    – Nie, muszę już lecieć. Aha, przyjęcie skończy się pewnie koło dziesiątej, więc powinienem wrócić o jedenastej.
    – W porządku – mruknęła, nalewając wrzątek do swojej filiżanki i nie patrząc na niego.
    – Nie będziesz spała, jak przyjdę? – spytał, stając przy niej. – Poczekasz na mnie?
    – Jasne. – Niby uśmiechnęła się do niego, lecz wyczuł, że to było wymuszone.
    Nic dziwnego, pewnie naprawdę źle się czuła, tylko próbowała nadrabiać miną. Wiedział, że powinien dać jej spokój, ale nie potrafił się powstrzymać. Gdy tylko odstawiła czajnik, porwał ją w objęcia z jakąś dziwną desperacją i pocałował chciwie.
    – Co powiesz na takie pożegnanie? – spytał, wpatrując się w nią niczym zakochany sztubak.
    Skończony ze mnie kretyn, skwitował w myślach i pospiesznie wyszedł z mieszkania, by przestało go kusić. Nic nie pomogło, myśl o Biance nie dawała mu spokoju przez cały dzień. Wczesnym wieczorem zaczęła go dręczyć jakaś dziwna obawa, z każdą chwilą narastała w nim pewność, że coś jest nie tak. Po prostu czuł, że powinien znajdować się teraz u boku ukochanej kobiety, a nie balować na przyjęciu.
    W końcu nie wytrzymał, przeprosił kolegów i wrócił do domu, po drodze zaglądając do pubu, w którym Bianka czasami bywała ze znajomymi. Owszem, siedzieli tam, lecz powiedzieli, że pożegnała się z nimi zaraz po pracy. W mieszkaniu nie było nikogo, więc domyślił się, że chyba musiała pójść na siłownię. Zawsze twierdziła, że uprawianie sportu działa na nią leczniczo i pomaga jej na wszelkie problemy, zarówno psychiczne, jak fizyczne. Adam uznał jednak, że jej obecny stan raczej nie nadaje się do takiej terapii, postanowił więc udać się po Biankę i zabrać ją do domu. Ciepła kąpiel zrobi jej lepiej niż forsowne ćwiczenia.
    Siłownia znajdowała się całkiem blisko, lecz Adam wziął samochód, żeby było szybciej. Podjechał na miejsce, zaparkował po przeciwnej stronie ulicy, wyłączył silnik, sięgnął dłonią do klamki i zamarł. W drzwiach pojawiła się Bianka, ubrana w szorty z lycry i pasującą do nich równie obcisłą skąpą bluzeczkę. Równie dobrze mogła nie mieć nic na sobie, przeniknęło mu przez głowę. Jednak nie to było najgorsze.
    Towarzyszył jej opalony, znakomicie zbudowany mężczyzna, którego Adam rozpoznał natychmiast. Derek! Nie dość na tym, jego muskularne ramię opasywało kibić Bianki, ona zaś kleiła się do niego tak bezwstydnie, jakby chciała się z nim położyć na środku ulicy!
    Najchętniej zabiłby ich oboje… Zacisnął zęby, policzył do dziesięciu – i nadal miał ochotę ich zabić.
    Poczekaj, nie wyciągaj pochopnych wniosków, powtarzał sobie, by zachować spokój. Ku jego zaskoczeniu Derek pospiesznie wsadził Biankę do niebieskiej mazdy, ruszył z piskiem ostro i po chwili zniknął za rogiem. Adam nie miał szans, by ich dogonić, ponieważ przedtem musiałby wykręcić, a to by zajęło trochę czasu.
    Ależ ich przypiliło…
    Nie miał pojęcia, jak długo tam siedział, bezskutecznie próbując zapanować nad szalejącymi w nim emocjami. W jego sercu czarna rozpacz walczyła o pierwszeństwo ze ślepą nienawiścią, lecz tą druga powoli brała górę. Gdyby Bianka znajdowała się teraz w zasięgu ręki, mógłby ją chyba udusić.
    Nie miał pojęcia, dokąd się udała ze swoim kochasiem, ale wiedział, że w końcu będzie musiała wrócić i spojrzeć mu prosto w oczy. A on będzie na nią czekał…
    Opanował się w końcu do tego stopnia, że mógł prowadzić samochód. Dojechał przed swój blok i nagle nacisnął gwałtownie na hamulec. Przed klatką stała niebieska mazda.
    To niemożliwe! Przyjechała z nim tutaj? Spojrzał w górę. Paliło się światło w salonie oraz w jego – ostatnio ich – sypialni. Gdy tak patrzył, światło w sypialni zgasło.
    Na moment ogarnęła go ciemność. Miał wrażenie, że spada w mroczną otchłań bez dna. Nie mógł uwierzyć, że kobieta, którą kochał i której oddał swoje serce, okazała się aż tak podła i okrutna. Nie dość, że znów zeszła się z byłym gachem, to jeszcze na miejsce schadzki wybrała mieszkanie Adama. Kochała się z innym w ich łóżku!
    Nie udał się na górę, ponieważ obawiał się, że gdyby zobaczył ich razem, naprawdę straciłby panowanie nad sobą. A Bianka nie była warta tego, by przez nią spędzić resztę życia w więzieniu.
    Stanął nieopodal na parkingu i czekał, chociaż każda chwila stawała się torturą niemal nie do wytrzymania. Wyobraźnia podsuwała mu przed oczy takie obrazy, że oblewał go zimny pot. Zdawało mu się, że zdążył już umrzeć setki razy. Bał się, że oszaleje.
    Derek wyszedł o dziesiątej trzydzieści. Jasne, przecież Bianka wiedziała, że Adam miał wrócić koło jedenastej… Poczekał do północy, by upewnić się, że będzie spała i dopiero wtedy wszedł na górę.
    Leżała na łóżku, oddychając głęboko i wyglądając niczym wcielenie niewinności. Adam z autentyczną odrazą wsunął się pod kołdrę, lecz nie miał wyjścia. Uznał, że musi poczekać do rana, jeśli chce się zemścić w taki sposób, by nie zorientowała się, że wie o jej zdradzie. Jego męska duma nie zniosłaby wywlekania tego faktu na światło dzienne. Został rogaczem, ale tym niemniej spróbuje zachować twarz. Tylko to mu zostało.
    Wpatrywał się w ciemność, zastanawiając się, jak długo zamierzała wodzić go za nos. Co prawda, to zupełnie do niej nie pasowało, ponieważ nawet on musiał przyznać, że Bianka zawsze dochowywała wierności mężczyźnie, w którym czuła się zakochana. Cóż, ludzie się zmieniają.
    Teraz już wiedział, skąd ten jej nie najlepszy nastrój w ciągu ostatnich dni. Mimo wszystko musiały ją dręczyć wyrzuty sumienia, ale chyba też nie za bardzo, skoro nie przeszkodziły jej pójść z innym do łóżka podczas jego nieobecności!
    – To ty, Adam? – wymruczała na pół sennie.
    – A kto? – warknął. Ziewnęła i obróciła się do niego.
    – Jak przyjęcie? Dobrze się bawiłeś?
    Nie tak dobrze, jak ty, pomyślał z furią. Nagle zesztywniał, gdyż poczuł dotyk jej dłoni na swoim udzie. No, nie, jej brak zasad przekraczał wszelkie granice!
    – Zmęczony? – spytała z żalem, gdy złapał jej rękę i odsunął.
    – Powiedzmy, że nie mam nastroju.
    – Och… – westchnęła z głębokim rozczarowaniem. Adam nie posiadał się z oburzenia. Jak śmiała zachowywać się tak, jakby to on sprawił jej przykrość? I jak on mógł nadal reagować na jej dotyk po tym, co się stało?
    – Za dużo wypiłem – rzucił i odwrócił się plecami.
    – Nie powinieneś pić, gdy musisz prowadzić samochód – zauważyła, zaś w jej głosie zdawała się brzmieć troska o niego.
    Jej zakłamanie i perfidia naprawdę nie miały sobie równych, uznał.
    – Jest wiele rzeczy, których ludzie nie powinni robić, ale i tak robią – wycedził przez kurczowo zaciśnięte zęby. – A teraz daj mi spać, umieram ze zmęczenia.
    W rzeczywistości miał wrażenie, że już przeżył własną śmierć, a dalej mogło być tylko gorzej. Ale ona nigdy się o tym nie dowie. Nie da jej tej satysfakcji.

ROZDZIAŁ CZTERNASTY

    Gdy tylko otworzyła oczy następnego ranka, natychmiast zaczęło jej się robić niedobrze. Jednakże rosnący w jej sercu niepokój męczył ją bardziej, niż dolegliwości fizyczne. Gdyby jeszcze niedawno ktoś jej powiedział, że zajdzie w ciążę z Adamem, zaś w efekcie będzie odczuwać jednocześnie ogromną radość ż tego powodu, a zarazem lęk przed jego reakcją – nie uwierzyłaby!
    Przepełniało ją niezwykłe szczęście, ale obawiała się, że Adam wcale nie będzie równie zachwycony. Poprzedniego dnia Roberta niechcący podsyciła jej niepokój, twierdząc, że gdy ktoś naprawdę kocha, to aż nie może się doczekać założenia rodziny z tą drugą osobą. Zgadzała się, ponieważ od kiedy w jej sercu rozkwitła miłość do Adama, myślała dokładnie to samo.
    Problem polegał na tym, że on nawet nie zająknął się ani słowem na temat małżeństwa. Niby zamierzał kupować dla nich dom, ale czy to oznaczało, że pragnie spędzić z nią resztę życia? Niekoniecznie, zwłaszcza sądząc po ostatniej nocy…
    Ze smutkiem zerknęła na pogrążonego we śnie Adama. Po pierwsze, wrócił do domu wyjątkowo późno. Po drugie, okłamał ją, podając powód złego samopoczucia. Wcale nie pił, gdyż nie czuć było zapachu alkoholu. Po trzecie, nie chciał się z nią kochać.
    Czyżby nie odczuwał takiej potrzeby, gdyż spędził ten wieczór z kimś innym? Z jakąś kolejną chętną z dużym biustem? Westchnęła z rozpaczą, a wtedy odwrócił się do niej, mierząc ją jakimś dziwnie zimnym spojrzeniem.
    – O, nie śpisz? – zdziwiła się. – Właśnie miałam wstać i zaparzyć kawę, przyniosę więc też dla ciebie, chcesz? Och, ale najpierw muszę iść do łazienki. – Pospiesznie wygramoliła się z łóżka i pobiegła do drzwi, po drodze naciągając na siebie swoje czerwone kimono.
    Gdy wróciła, Adam znów skierował na nią przeszywające spojrzenie.
    – Coś nie tak? – zaniepokoiła się.
    – To zależy. – Ułożył się wygodnie, zakładając ręce za głowę.
    – Od czego?
    – Od tego, jak przyjmiesz to, co mam ci do powiedzenia. Ogarnął ją nagły lęk.
    – Mów! Cokolwiek to jest.
    – Świetnie. Doszedłem do wniosku, że to nie ma sensu. – Ale co?
    – Nasz związek.
    Przed oczami zatańczyły jej czarne plamy, lecz opanowała się jakoś.
    – Dlaczego?! – zawołała zmienionym głosem.
    Wstał gwałtownie i sięgnął po swój pąsowy szlafrok. Przez cały czas nie spuszczał z niej przenikliwego wzroku.
    – Czas upływa nieubłaganie. Moje uczucie do ciebie wygasło już dawno, choć ostatnio wydawało mi się, że powróciło. Zrozumiałem jednak, że to tylko na moment odezwał się stary sentyment. Owszem, było miło, ale naprawdę już mnie nie pociągasz fizycznie. Uwierz, starałem się, ale chyba nie ma sensu nadal udawać. Czas, żebyś poszukała sobie kogoś innego – podsumował beznamiętnie.
    Czuła, jak cała krew odpływa jej z twarzy. Zaczęło jej się robić niedobrze. Bardzo niedobrze.
    – Ale… Przecież mówiłeś, że mnie kochasz – wyjąkała. – Że zawsze będziesz mnie kochał.
    Lekceważąco wzruszył ramionami.
    – Pomyliłem się.
    Nagle przypomniał jej się ten jego wczorajszy pocałunek, jakiś taki dziwny, jakby wymuszony. „Na pożegnanie", powiedział wtedy. Teraz zrozumiała, co naprawdę miał na myśli.
    – Nie, to ja się pomyliłam. Jak jeszcze nigdy w życiu… Obym cię nigdy nie spotkała! – zawołała z bezbrzeżną goryczą.
    – Przestań dramatyzować. Po prostu boli cię urażona duma, ale szybko dojdziesz do siebie w sękatych ramionach jakiegoś pocieszyciela – skwitował ironicznie. – Przecież chciałaś się tylko zabawić, sama tak mówiłaś. No, to zabawiliśmy się, nie?
    Słuchała go z rosnącą rozpaczą i zgrozą – i nagle coś ją tknęło. Odniosła wrażenie, że to nie on mówi. Nie jej ukochany mężczyzna, który przez ostatnie dni otaczał ją czułą opieką i na dziesiątki sposobów okazywał, jak bardzo jest mu droga. Czuła, że to tamten Adam był prawdziwy, a nie ten.
    Gdy jednak z nową nadzieją podniosła wzrok, ujrzała na jego twarzy jedynie drwiący grymas.
    Poczuła, jak w gardle zaczyna ją dławić jakaś wielka gula. Histerycznym gestem przycisnęła dłoń do ust.
    – O, matko, niedobrze mi – wyjąkała niewyraźnie i rzuciła się do łazienki.
    Osunęła się potem bezwładnie na podłogę i oparła wilgotne od potu czoło o chłodną ścianę, oddychając ciężko. Fizycznie czuła się okropnie, ale za to w jej serce wstąpiła pewna otucha. Gdy wbiegała do łazienki, przez ułamek sekundy widziała w lustrze odbicie twarzy Adama.
    Wyglądał jak człowiek pogrążony w najczarniejszej rozpaczy, a nie jak bezlitosny nieczuły drań! Zmiana była niesamowita, zdawało się, jakby zrzucił maskę, przekonany, że ona na niego nie patrzy. Go to miało oznaczać? I nagle – w jednym przebłysku kobiecej intuicji – zrozumiała.
    Nie wierzył, że ona go naprawdę kocha. Bał się ponownego odrzucenia, nie ufał jej zapewnieniom i dlatego próbował się wycofać, zanim będzie za późno. Czy mogła mu się dziwić? Przecież latami odrzucała jego awanse, jednocześnie wykorzystując go niemal bez skrupułów. Sama była sobie winną…
    Ale to wcale nie znaczy, że pozwoli mu odejść. O, co to, to nie! Był ojcem jej dziecka, więc zostanie jej mężem, choćby się bronił rękami i nogami!
    – Dobrze się czujesz? – dobiegł z pokoju jego dość obojętny głos.
    Wzięła się w garść, wstała, doprowadziła swój wygląd do porządku i wróciła do sypialni, gdzie Adam siedział na łóżku, udając, że nic go nie obchodzi. To znaczy, miała nadzieję, że tylko udawał.
    Stanęła przed nim, biorąc się pod boki.
    – Nie, nie czuję się dobrze, bo jestem w ciąży, noszę twoje dziecko, ty draniu! Ponad miesiąc temu odstawiłam tabletki, ale w życiu by mi nie przyszło do głowy, że ten jeden raz, gdy nie uważaliśmy, wystarczy, by dokonać niemożliwego. Ale kocham cię, cokolwiek na ten temat myślisz i kocham nasze dziecko, więc je urodzę! A jeśli masz choć odrobinę przyzwoitości, to zrobisz ze mnie porządną kobietę i ożenisz się ze mną. Bo ty też mnie kochasz, Adamie Marsden i przestań mi wmawiać, że nie! – Gniewnie tupnęła nogą. – Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że mnie kochasz! – zakończyła dobitnie swoją tyradę.
    Adam z furią zerwał się z łóżka, wyglądając tak, jakby chciał ją udusić. Przestraszona Bianka cofnęła się odruchowo, nie oczekiwała bowiem aż takiego Wybuchu wściekłości z jego strony.
    – Ja też nie mam! – krzyknął jej prosto w twarz. – Kocham cię, niech to szlag trafi, chyba ziemia jeszcze nie nosiła gorszego kretyna! Wiedziałem, że nie jesteś tego warta, ale nawet w najczarniejszych przewidywaniach nie przyszło mi do głowy, że trafiłem na tak przewrotną i wyrachowaną żmiję.
    Wpatrywała się w niego z osłupieniem. Przewrotną? Wyrachowaną? Nie było w tym za grosz sensu. Chyba nie podejrzewał, że celowo zaszła z nim w ciążę?
    – Nie dość, że wrobiłaś mnie w oszukiwanie twojej matki, nie dość, że łżesz mi bezczelnie prosto w oczy o twoim rzekomo wielkim uczuciu do mnie…
    – Adam, kiedy to praw…
    – Zamilcz! – Smagnął ją tym słowem jak biczem. – Nie chcę więcej wysłuchiwać twoich kłamstw. Myślisz, że masz przed sobą półgłówka, który nie orientuje się w grze, jaką prowadzisz? Specjalnie nie przypomniałaś mi o żadnym zabezpieczeniu tamtej pierwszej nocy, mając nadzieję, że kompletnie stracę głowę, gdy wreszcie dostanę jedyną kobietę, jaką w życiu kochałem. Wiedziałaś, że zapomnę o wszystkim innym. Chciałaś, żebym zapomniał, ponieważ podejrzewałaś, że możesz być w ciąży z Derekiem. Grałaś na obie strony, żeby zwiększyć swoje szanse na zdobycie męża i ojca dziecka.
    – Że co?!
    – Przestań udawać niewiniątko, niedobrze mi się robi od tej twojej obłudy. Myślisz, że nie zauważyłem, że od kilku dni miałaś mnie dosyć? Doszłaś do wniosku, że jednak zdecydujesz się na Dereka, ja ci się znudziłem. Zaciągnęłaś go tutaj ostatniej nocy i powiedziałaś mu o ciąży, ale dał ci kosza, więc znów zaczęłaś się wdzięczyć do starego dobrego Adama. To dlatego próbowałaś mnie skusić na seks, żeby potem łatwiej owinąć mnie sobie wokół palca. Pewnie przy Dereku zastosowałaś tę samą metodę, co? Tyle że on najpierw wykorzystał okazję, a dopiero potem odszedł w siną dal. Proszę, głupek okazał się cwańszy od mędrka, bo nie był na tyle głupi, żeby się w tobie zakochiwać.
    Umilkł wreszcie, ale wyłącznie dlatego, że Bianka z całej siły wymierzyła mu siarczysty policzek.
    – Nigdy z nim nie spałam, przestań mnie wreszcie traktować, jakbym szlajała się po rynsztokach! – wykrzyknęła histerycznie. – Zemdlałam wczoraj na siłowni, to co, miał mnie tam zostawić? Odwiózł mnie do domu, a w dodatku okazał się tak miły, że po drodze kupił mi w aptece test ciążowy i został tu ze mną tak długo, aż się upewniłam. Einsteinem może nie jest, to fakt, ale zachował się lepiej od ciebie. Pogratulował mi i ucieszył się, że wreszcie między mną i tobą wszystko się ułożyło. Nie zapominaj, że moja mama powiedziała mu, że jesteśmy małżeństwem, a on wyciągnął wniosek, że skoro to ukrywałam, to planowałam rozwód.
    Nie widziała twarzy milczącego Adama, gdyż oślepiały ją płynące nieprzerwanym strumieniem łzy.
    – I nie kusiłam cię z premedytacją, tylko byłam tak szczęśliwa, że chciałam się kochać z ojcem mojego dziecka. A jeśli przez ostatnie dni zachowywałam się dziwnie, to dlatego, że nie wiedziałam, co robić. Podejrzewałam, że zaszłam w ciążę, ale nie wiedziałam, jak zareagujesz. Bałam się, że nie zechcesz tego dziecka, bałam się, że nie zechcesz mnie. Cały czas miałam nadzieję, że się w końcu oświadczysz, ale ty…
    W tym momencie rozpłakała się tak rozpaczliwie, że nie mogła wydobyć z siebie ani słowa więcej. Nagle poczuła otaczające ją silne ramiona i Adam przycisnął ją do siebie tak mocno, że prawie zabrakło jej tchu. Oparła skołataną głowę na jego piersi.
    – Jak… Jak mogłeś myśleć o mnie te wszystkie straszne rzeczy? – wyszlochała.
    Właśnie. Jak mógł?
    Po raz pierwszy w życiu czuł się jednocześnie cudownie i okropnie. Kochała go, jej słowa i zachowanie nie pozostawiały nawet cienia wątpliwości. Chciała za niego wyjść, nosiła jego dziecko! A on, drań, sprawił jej ból. Powinien był teraz klęczeć przed nią i błagać o wybaczenie.
    Na razie stał jednak, tuląc ją do siebie, całując po włosach i gładząc jej wstrząsane łkaniem ramiona.
    – To kiedy w końcu zrobisz ze mnie porządnego mężczyznę? – spytał, gdy uspokoiła się nieco.
    Podniosła ku niemu zalaną łzami twarz.
    – Nie musisz się ze mną żenić. Naprawdę nie musisz. Skoro mi nie wierzysz, to powinniśmy z tym poczekać.
    – Nie, proszę! – zaoponował gwałtownie. – Weźmy ślub najszybciej, jak się da.
    Ona jednak z uporem pokręciła głową.
    – Nie, dam ci czas. Chcę, żebyś uzyskał absolutną pewność. Uwierz mi, tak będzie lepiej.
    Jęknął z rezygnacją, ale poddał się. Miał teraz za swoje. Powinien był jej bardziej ufać. Cóż, trudno, czekał na nią tyle lat, więc może wytrzyma jeszcze trochę.
    – Ale przynajmniej zamieszkamy razem – powiedział, starając się, by jego głos brzmiał spokojnie. W rzeczywistości obawiał się, że Bianka i na to się nie zgodzi. – Mieliśmy przeprowadzić się do czegoś większego, pamiętasz? – podsunął kusząco.
    – Oczywiście! Przecież mamy mieć dziecko i psa!
    Z nieco smętnym uśmiechem pokiwał głową. No tak, znowu pies okazał się ważniejszy. Trudno, widocznie tak musi być. Zresztą, w domu powinien być jakiś zwierzak. Oczywiście nie zdradzi się z tą myślą przed Bianką, gdyż wtedy zwali mu na głowę całe zoo.
    Przypomniał sobie, że w niedzielę oglądali między innymi pewien piękny duży dom na samym wybrzeżu. Wymarzone miejsce. Ale w takim razie chyba będzie musiał sprzedać apartament, nie ma rady. Szkoda. Spędzili tam tyle wspaniałych chwil.
    Jednak to wcale nie oznacza, że ma przestać ją zabierać na romantyczne sam na sam. Małżeńska sypialnia to wspaniałe miejsce, ale szczypta pikanterii nigdy nie zawadzi.
    Trzeba wyszukać w okolicy różne przytulne, luksusowe hoteliki, dokąd mężczyzna może zabrać damę swego serca na upojną noc. Właściwie, czemu by nie zacząć od zaraz?
    – Czemu się tak uśmiechasz? – spytała nieco podejrzliwie.
    – Pomyślałem, że powinniśmy to uczcić. Co byś powiedziała na kolację przy świecach w wytwornym hotelu? Wypijemy najlepszego szampana, a potem udamy się do apartamentu dla nowożeńców.
    – Przecież nimi nie jesteśmy!
    – A kto będzie o tym wiedział? Wszyscy mężczyźni będą patrzeć na ciebie i mi zazdrościć. A tak przy okazji… Nie miałabyś ochoty włożyć pewnej czerwonej sukienki, którą ci kiedyś kupiłem?
    Posłała mu zalotne spojrzenie.
    – Możemy też wziąć ze sobą tę czarną…

EPILOG

    W Australii akurat panowała pełnia lata. Ciepłe promienie listopadowego słońca oświetlały dom oraz dziedziniec z pąsowym chodnikiem, po którym szła Bianka. Czekający pod ozdobioną świeżymi kwiatami altanką Adam patrzył na nią w niemym zachwycie.
    Miała na sobie jedwabną białą suknię, prostą i dopasowaną, z odsłoniętymi ramionami i głęboko wyciętym dekoltem. Dzięki macierzyństwu jej kształty stały się bardziej kobiece, co Bianka powitała z radością, Adam zaś z pewną frustracją, gdyż łapał się na tym, że czasem, zamiast patrzeć jej w oczy, bezczelnie zagląda gdzie indziej.
    Nie miała na głowie welonu, ale o takim ustępstwie z jej strony nawet nie marzył. To i tak cud, że udało mu się ją namówić na tę białą suknię oraz na drobne białe kwiaty we włosach. Całości dopełniała wytworna biżuteria z prawdziwych pereł. Połyskliwe kolczyki i naszyjnik prezentowały się przepięknie na jej opalonej skórze.
    I powinny, w końcu kosztowały ponad trzydzieści tysięcy dolarów, co stanowiło plon całorocznego hazardu. Oczywiście Bianka nigdy nie pozna tej ceny ani też nie dowie się, jak wysoko Adam gra. Nie chciał, by się denerwowała, więc trzymał to przed nią w tajemnicy.
    Właściwie, po uzbieraniu pieniędzy na ten ślubny prezent dla swojej przyszłej żony, mógł zrezygnować z uprawiania hazardu. Niedawno otrzymał intratną propozycję z uniwersytetu w Brisbane, gdzie w dodatku miał otrzymać do dyspozycji dużą willę. Mogli więc przeprowadzić się i żyć wygodnie z wynajmowania obecnego domu oraz z pensji Adama. Bianka bardzo się cieszyła na wyjazd do innego miasta. Uwielbiała poznawanie nowych miejsc i nowych ludzi. Bianka… Kochał ją teraz mocniej niż kiedykolwiek, może dlatego, że nie żywił już żadnych wątpliwości i uzyskał niezachwianą pewność, że ich miłość przetrwa wszystko. Miała rację, gdy kazała mu czekać. Dzięki temu miał przed sobą najpiękniejszy dzień swego życia – wyjąwszy oczywiście ten, gdy urodził się ich syn.
    Obejrzał się na piętnastomiesięcznego Tony'ego, który siedział w pierwszym rzędzie tuż obok swojej babci, oczywiście czule otaczając ramionkami szyję małego brązowego teriera, co napawało serce Adama wzruszeniem i rezygnacją zarazem. Ci dwaj nie potrafili bez siebie żyć.
    Kiedy po raz pierwszy Lucky bezczelnie wskoczył na łóżeczko Tony'ego, Adam omal nie dostał zawału. Pies nie będzie pchał się do jego dziecka! Niestety, każda próba wyprowadzenia zwierzaka z pokoju nieodmiennie kończyła się straszliwym płaczem Tony'ego. Oczywiście chłopiec i pies postawili na swoim.
    Bianka czasem się zżymała, że Adam zamęczy psa ciągłym kąpaniem i wożeniem do weterynarza, ale przynajmniej pod tym względem okazał się nieustępliwy. W rezultacie Lucky był najczystszym i najzdrowszym psem, jaki kiedykolwiek chodził po ziemi.
    Adam uśmiechnął się do syna, który w odpowiedzi mrugnął do taty łobuzersko. Wykapany synek swojej mamusi. Bał się myśleć, co ten mały urwis zacznie wyprawiać, jak tylko nieco podrośnie.
    – Powinieneś patrzeć na pannę młodą – szepnęła z udawanym wyrzutem Bianka, stając u jego boku.
    – Sprawdzałem tylko, czy twój syn jest grzeczny.
    – Dlaczego zawsze, kiedy go o coś podejrzewasz, to on się nagle robi mój, a nie nasz? – zaśmiała się cicho i spojrzała na niego błyszczącymi oczami.
    Jeszcze nigdy nie wyglądał równie przystojnie. Jej Adam… Wspięła się na palce i pocałowała go.
    – Hej, takie rzeczy robi się dopiero po ceremonii – żartobliwie pogroził jej palcem.
    – Dzieci też.
    Przyjrzał jej się podejrzliwie.
    – Dzieci? Czy ty przypadkiem próbujesz mi coś powiedzieć?
    – Może… Dobrze, zdradzę ci, że od kilku dni jest mi niedobrze, a rano zemdlałam u fryzjera. Wiesz, że ja nigdy nie mdleję.
    – Z jednym wyjątkiem.
    – Właśnie. Zrobiłam sobie test. Jestem w ciąży. Chwycił jej dłonie i uścisnął mocno, a w jego oczach zabłysła radość.
    – Rzeczywiście powinniśmy się jak najszybciej pobrać, nie sądzisz? – spytał z entuzjazmem.
    Urzędniczka stanu cywilnego odchrząknęła głośno, próbując wreszcie zwrócić na siebie uwagę tej dziwnej pary. Naprawdę chciałaby zdążyć ich połączyć jeszcze przed końcem tego stulecia, a nie zanosiło się na to, jeśli dalej będą się tak zachowywać, jakby byli całkiem sami.
    Zupełnie nie rozumiała, czemu uparli się, by udawać odnowienie przysięgi małżeńskiej, skoro doskonale wiedziała, że to w rzeczywistości ich ślub. Zapłacili jej jednak tak sowicie, że nie zadawała żadnych pytań.
    Przestali w końcu szeptać i chichotać, a panna młoda dała znak, by zaczynać. Urzędniczka odetchnęła z ulgą.
    – Zebraliśmy się w tym uroczym ogrodzie w to piękne letnie popołudnie, by być świadkami odnowienia ślubów małżeńskich tych oto dwojga ludzi. Bianka i Adam specjalnie napisali na tę okazję własne wersje przysięgi. Panie Marsden?
    Serce Bianki zamarło na moment, gdy odwrócił się do niej i uroczystym gestem ujął jej dłonie. Na jego twarzy malowało się skupienie i powaga.
    – Bianko, najdroższa moja – zaczął poważnym tonem, lecz głos mu nieco drżał. – To dla mnie wyjątkowy dzień. Dzień, w którym u boku mojej żony rozpoczynam nowy okres w życiu. Przyrzekam trwać w mojej miłości do ciebie, dochować ci absolutnej wierności oraz wielbić cię sercem, duszą i ciałem. Jestem twój już na zawsze – zakończył i pochylił się, by ją pocałować.
    – Teraz pani – podpowiedziała wzruszona urzędniczka, z trudem powstrzymując łzy. Jak mogła kiedykolwiek myśleć, że to dziwni ludzie? W całej swojej karierze jeszcze nigdy nie widziała równie zakochanej pary! I takiej romantycznej!
    – Adam… – zaczęła Bianka łamiącym się głosem. – Och, po tak pięknym wyznaniu cóż ja mogę powiedzieć? Brakuje mi słów, by wyrazić, co czuję. Ja… Ja nie zasługuję na ciebie…
    Goście zaczęli podejrzanie pociągać nosami, zaś parę osób nerwowo szukało chusteczek.
    Bianka zebrała się na odwagę i dzielnie uniosła głowę do góry.
    – Ale zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby zasłużyć – oznajmiła z pełnym przekonaniem. – Będę cię kochać i wspierać, i nigdy cię nie zawiodę. – W tym momencie wskazała na swoje perły. – Otrzymałam dzisiaj od ciebie ten wspaniały prezent, ale znacznie piękniejszy dar złożyłeś mi wtedy, gdy ofiarowałeś mi najpierw swoją przyjaźń, a potem miłość. Dziękuję ci, mój mężu. – Teraz ona pocałowała Adama.
    Urzędniczka celebrująca uroczystość zamrugała podejrzanie wilgotnymi oczami i postanowiła, że nie wygłosi wyświechtanej zwyczajowej formułki, gdyż suche słowa nie przystawały do takiej okazji.
    – Chciałabym powiedzieć, że pierwszy raz spotykam tak bardzo zakochanych ludzi. I jestem dumna, że to właśnie ja mogę ponownie ogłosić ich mężem i żoną. Oby ich życie było równie piękne i wspaniałe, jak ich miłość.
    Wszyscy wstali, zaczęli bić brawo i wznosić radosne okrzyki. May Peterson podniosła Tony'ego na rękach, żeby mógł lepiej widzieć.
    – No, nareszcie – mruknęła sama do siebie.
    Czy oni naprawdę sądzili, że udało im się ją zwodzić przez ten cały czas? Poznała prawdę, gdy podczas pobytu u nich przed dwoma laty przypadkiem zajrzała do albumu ze zdjęciami i zorientowała się, że wysłali jej fotografie ze ślubu siostry Adama. Oczywiście natychmiast odgadła, że zrobili to dla niej, co wzruszyło ją głęboko.
    Nie zamierzała jednak nigdy się przyznać, że przejrzała ich grę, zadali sobie zbyt wiele trudu i nie chciała tego marnować. Tym bardziej teraz, kiedy ich przyjaciele oraz rodzina Adama dołączyli do tego niewinnego oszustwa.
    – Mamuś? – Bianka podeszła do niej, oczywiście przytulona do ramienia wpatrzonego w nią męża. – Chcieliśmy ci jeszcze raz podziękować za to, że zaopiekujesz się Tonym podczas naszego drugiego miodowego miesiąca.
    – Dla mnie to tylko radość, Rozpieszczę go wam zupełnie!
    – Aha, i mamy dla ciebie pewien mały prezent – ciągnęła Bianka.
    – Czy wy aby nie przesadzacie? Przecież nie musicie mi się odwdzięczać za zajmowanie się moim własnym wnukiem – zaoponowała.
    – Nie, to nie ten rodzaj prezentu…
    W tym momencie poczuła się naprawdę zaintrygowana. Co też oni wymyślili?
    – No, mów, widzisz, że płonę z ciekawości – ponagliła.
    – Za jakiś czas będziesz mogła rozpieszczać dwójkę wnuków.
    May po prostu nie wiedziała, co powiedzieć. Przytuliła córkę do siebie i ponad jej ramieniem spojrzała na swego zięcia.
    – Dobra robota, chłopcze – powtarzała tylko ze łzami w oczach. – Dobra robota.
    Córeczce dali na imię May. Ku ich radości i zaskoczeniu Tony, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przedzierzgnął się nagle z nieznośnego urwisa w opiekuńczego braciszka. Uparł się, że podczas popołudniowych drzemek będzie sypiał w jej pokoju, żeby w razie czego móc jej bronić. Oczywiście miał go w tym wspomagać nadzwyczaj dzielny Lucky. Adam nie wyraził na to zgody, lecz wystarczył jeden uśmiech Bianki, by chłopiec i pies znów postawili na swoim. Jak zwykle zresztą.

Miranda Lee


***

Top.Mail.Ru